Boekennieuws onder redactie van J.E. van der Wielen BERGKERKPLEIN 6, ACHTERZIJDE. ILLUSTRATIE IN TIEN JAREN STADSHERSTEL BERGKWARTIER, DEVENTER. FOTO: W.J. HASSELAAR, DEVENTER. Van Ambachtelijk tot Ambachte lijk. Ter gelegenheid van de ingebruik neming van het nieuwe ministerie van Binnenlandse zaken aan de Schedels- doekhaven in Den Haag hebben Gerda van Beek en Michel van der Mast dit boekje, dat tot ondertitel kreeg: Het Spuikwartier door de eeuwen heen, sa mengesteld. Het is een boekje geworden, dat velen en vooral wat oudere Hagena ren weemoedig zal stemmen. Wat is er nl. in dit oude gedeelte van Den Haag vooral de laatste eeuw verloren gegaan aan stedelijk schoon. En wat is er gesold met deze stadswijk, toen eenmaal was besloten deze geheel te saneren. Dit laat ste kwam neer op: slopen. Vele nieuw- bouwplannen zijn er in de loop van tien tallen jaren voor ontworpen en ofschoon er al het een en ander tot stand is geko men - qua architectuur om van te rillen - is het einde van dit stuk Haagse stadsver nieuwing nog steeds niet in zicht. Hoe wel er reeds veel over dit onderwerp is geschreven, is het goed, dat dit boekje, dat voortreffelijk is geïllustreerd, is ver schenen. Uitg.: Staatsuitgeverij, Den Haag; 80 blz. 15,— Amsterdamse Stadswandelingen. Dit ca. 170 bldz. tellende boekje, met heel veel foto's, is de bundeling van een aantal stadswandelingen door Jan Weg- gelaar geschreven in Het Parool. Kranten zijn erg vergankelijk en daarom juichen we de verschijning van dit boekje toe. Weggelaar is een gezellige verteller en heeft ook oog voor het detail. Een goede „gids" vooreen ieder, die in de Amster damse geschiedenis, die in architectuur vorm kreeg, is geïnteresseerd. Uitg. H. J. W. Becht, Amsterdam; 19,50. 'T Is ZONDE VAN Brabant. Een veel zeggende titel voor een boek over Noord-Brabant, waar onnodig veel is gesloopt volgens de auteurs Anton van Oirschot en Jacques Akerboom, die op hun zwerftochten door deze provincie niet het gebaande pad, dat de lijst van beschermde monumenten voor hen had kunnen uitleggen, hebben gevolgd. Veeleer hebben zij zich laten leiden door wat hun geoefende oog trof, daarbij meestal in hun herinnering teruggaand naar hoe het vroeger was. Dat vroeger hebben ze deels wel moeten vinden in oude prenten, foto's en ansichtkaarten. In hun critische opstelling zijn de auteurs soms mild, maar vaak ook scherp. We waarderen het overigens in beide schrij vers, dat zij bij het samenstellen van dit boek in verscheidene gevallen ook aan dacht aan de activiteiten van de Bond Heemschut hebben geschonken. Het is dan wel een boek dat tot droefheid kan stemmen, maar er is gelukkig nog heel veel schoons in Brabant te genieten. Uit.: Uitgeverij Helmond; 29,50. Tien jaren Stadsherstel, deze titel heeft betrekking op de restauratie en ver nieuwing van het Bergkwartier in De venter (1967-1977). Terloops maakten we van deze uitgave al melding in ons tijdschrift van mei jl.maar in deze ru briek vestigen we er gaarne nog eens de aandacht op. Het boek kwam onder re dactie van prof. ir. H. M. Goudappel tot stand met medewerking van een aantal personen, die nauw bij het Bergkwartier en zijn verrijzing was en is betrokken. Uitg.: Uitgeverij Ankh-Hermes, Deven ter; 47,50. 16 Langs Nederlandse Orgels. Orgels kerkorgels wel te verstaan zijn velen vertrouwd, maar men is er lang niet altijd van doordrongen, dat er meer muziek in zit dan liturgische melodiën of concert klanken. Jan Jongepier is niet alleen be speler van orgels, maar ook auteur op het gebied van dit veelzijdige instrument. In dit boekje beschrijft hij orgels in de pro vincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht, zowel technisch als historisch, terwijl hij ook ruimschoots aandacht schenkt aan de vormgevers. Er zijn ca. honderd foto's opgenomen, alle voor zien van een kort informatief bijschrift. Uit. Bosch en Keuning, Baam; 16,50. De Jacobijnenkerk Leeuwarden. Enige maanden geleden is na vijfjaar res taureren de Jacobijnenkerk te Leeuwar den, die in oorsprong uit de tweede helft van de 13e eeuw dateert, heropend. Ter gelegenheid van de heropening door prinses Margriet - is een fotoboek ver schenen, waarin in kort bestek de ge schiedenis van de kerk en het verloop van de restauratie zijn vastgelegd. Uitg. De Tille, Leeuwarden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 24