E Restaureren in Hattem m ÉWÉlSP i viseurs van de bond. Als herinnering aan de tijd, die mr. Roelse ruimschoots aan Heemschut heeft besteed, bood de voor zitter hem een boek over het eiland Texel aan. Mr. Roelse zei in z'n antwoord, dat het altijd pijn doet afscheid te moeten nemen van werk, datje hart heeft. Van jongs af heeft hij belangstelling gehad voor de schoonheid van stad en landschap en het was bijzonder prettig in latere jaren aan het behoud daarvan te mogen meewer ken. Mr. Roelse zei te beseffen hoezeer 't gewenst is, dat de invloed van Heem schut groter wordt en dat het uit dien hoofde ook noodzakelijk is de organisa torische basis te versterken. De schei dende vice-voorzitter sprak zijn voldoe ning uit over de wijze, waarop hij met de technische adviseurs heeft mogen sa menwerken. Ook gingen er woorden van lof naar de „staf' van de bond. Een week later is in een gecombineerde vergadering van het dagelijks bestuur èn de technische adviseurs door laatstge noemden afscheid genomen van mr. Roelse. Tolk van de hartelijke gevoelens van waardering en vriendschap van de TA's voor mr. Roelse was ir. D. Tuin- stra, die de scheidende vice-voorzitter een boekwerk over monumenten van bedrijf en techniek aanbood. Dr. R. Hoegen, onze oud-voorzitter was eveneens bij dit afscheid aanwezig en bracht mr. Roelse dank voorde bijzonder prettige samenwerking. Eerder had mr. Roelse zich nog van de taak gekweten namens Heemschut en z'n TA's afscheid te nemen van de heerj. P. Blauw, die verscheidene jaren als TA in Noord-Holland is opgetreden. De heer Roelse meende, dat de heer Blauw reden heeft met een grote mate van voldoening op z'n werk terug te zien. De provincie Noord-Holland is rijk aan monumenten, maar in cultuur-historisch opzicht vormt deze provincie geen eenheid. Op dit ter rein bestaat een grote variatie en daarom is het zo aantrekkelijk (en was 't ook voor de heer Blauw) er werkzaam te zijn. Mr. Roelse bedankte de heer Blauw voor het vele werk dat hij in de afgelopen jaren heeft verricht en bood hem een „gerijpt" geschenk aan namens alle TA's. v.d.W. Tien jaar geleden kwam een groep Hat- temse ingezetenen bijeen om te overleg gen over de vraag wat kan worden ge daan om verder verval van de Hattemse binnenstad te voorkomen en met name wat mogelijk is om het behoud van de aanwezige monumenten te bevorderen. Na overleg met het gemeentebestuur kwam in 1971 de stichting Stadskern Hattem tot stand, waarvan de heer L. A. Veltkamp, die indertijd het initiatief nam, voorzitter is. We kregen nu een jaarverslag over de periode 1972-1977 toegezonden, waaruit blijkt, dat de jonge stichting reeds enige belangwekkende resultaten heeft bereikt. Zo kwam onder auspiciën van de stich ting de restauratie van de uit de 17e eeuw daterende voormalige stadsboerderij aan de Kerkstraat/3e Walsteeg tot stand. Het pand werd gekocht van de gemeente, die de koopsom 15.000 als werkkapitaal aan de stichting ter beschikking stelde. De restauratie stond onder leiding van het architectenbureau Meijerink te Zwol le. Het monument, dat zich reeds jaren in vervallen staat bevond, dreigde te wor den afgebroken. Bij de ingebruikneming na de restauratie onthulde wijlen burge meester Bijleveld een gevelsteen, waarop een tekst van dr. J. H. Sypkens Smit (be stuurslid): „Ik werd hersteld door toe doen van leken, zij vonden het zonde mij af te breken". In het kader van het werk verruimingsprogramma heeft de stich ting voorts een zestal woningen kunnen rehabiliteren, resp. restaureren; hierbij enige niet beschermde panden aan het Kerkplein en verder twee panden tot één woning samengevoegd aan de Dijk- poort. De Dijkpoort èn een woning wer den door de gemeente gerestaureerd. Een andere, aantrekkelijke restauratie be trof het tienzijdige koepeltje, dat om streeks 1860 door de schilder Jan Voer man naast zijn toenmalige woning aan de Geldersedijk werd gebouwd. Het fun geert nu als VVV-kantoor. Ook aan de Noordwal werd gerestaureerd. Tenslotte is onlangs begonnen met de restauratie van „De Zon" aan de Markt. 1. DE SITUATIE BIJ DE DIJKPOORT VÓÓR DE RESTAURATIE 2. NA DE RESTAURATIE 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 21