Uw aandacht voor Afscheid mr. J. Roelse Het bestuur stelt er prijs op de vele leden, die het afgelopen jaar gehoor gaven aan de oproep bijdragen te storten ten be hoeve van het Hoegenfonds (men zie het juninr. 1978), hartelijk te bedanken. De gelegenheid om (nieuwe) bijdragen aan het fonds te doneren, blijft geopend. Postgiro 3998050 ten name van de Bond Heemschut, Amsterdam onder vermel ding Hoegenfonds, of Bank Mees en Hope NV, rekeningnr. 213272776 t.n.v. Bond Heemschut, rekening Hoegen fonds. Voor zoveel nodig melden we nogeens, dat het Hoegenfonds gesticht is voor bij zondere doeleinden ter bevordering van het werk van de Bond Heemschut. Na het overlijden van (restauratie-) architect Piet van der Sterre B.N.A. te Leiderdorp zijn het architectenbureau Piet der Sterre en het architectenbureau A. Peetoom B. V. te Voorburg samenge voegd onder de naam Architectenbureau van der Sterre-Peetoom B.V. Tot en met 22 februari 1979 wordt in de afdeling Nederlandse Geschiedenis van het Rijksmuseum te Amsterdam een ten toonstelling gehouden over vuurtorens in Nederland en voorm. Ned-Indië uit de periode van de 17e tot aan de 20e eeuw. Later zal de tentoonstelling te zien zijn in het Helders Marinemuseum en in het Technisch Tentoonstellingscentrum te Delft. Staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) heeft verklaard, dat een onderhoudssub- sidie voor kerkgebouwen van grote be tekenis zou kunnen zijn om dergelijke gebouwen in hun oorspronkelijke functie te laten voortbestaan. Zo'n regeling zou alleen soulaas bieden als er een levende kerkelijke gemeente is, die bereid is mede de exploitatiekosten te dragen. Dure res tauraties kunnen daardoor worden voor komen. In het Rijksarchief van Overijssel is tot 15 februari 1979 een tentoonstelling te zien met als onderwerp: „400 jaar Staten van Overijssel". De tentoonstelling omvat archiefstukken, schilderijen, kunst voorwerpen en curiosa. Toegang gratis; open ma t/m vr 9.00-17.00 uur, en za. 9.00-12.30 uur. De ANWB organiseert van 12-23 mei 1979 een studie- en oriëntatiereis naar Po len. Bezocht zullen o. m. worden een vijf tal nationale parken en enkele steden, zoals Warschau en Krakau. Het aantal deelnemers is beperkt tot 45. De studie reis is vooral bedoeld voor degenen, die werkzaam zijn in de bestuurlijke sfeer (overheid en particuliere organisaties) en in de praktijk betrokken zijn bij het beleid en beheer van recreatie- en natuurgebie den. Globaal programma en een in schrijfformulier aanvragen bij mevr. M. van Aken, afd. Recreatie, Milieu en Landschap ANWB, Wassenaarseweg 220, 2596 EC Den Haag (tel. 070- 26 44 26, tst. 2009). De Stichting Het Overijssels Landschap heeft de gelegenheid opengesteld deel te nemen aan de twee-jaarlijkse publiciteits- prijs 1979. Deze prijs, groot duizend gld., zal worden uitgereikt aan dejouma- list/publicist, die in de loop van de voor afgaande twee jaar in een dagblad, week blad of in een tijdschrift dan wel op an dere wijze het beste artikel heeft gepubli ceerd betrekking hebbende op of van groot belang voor natuur-, landschaps- en/of milieubehoud in Overijssel. Om voor deelneming aan deze prijsvraag in aanmerking te komen, dienen gepubli ceerde artikelen vóór 1 maart 1979 ge zonden te worden aan het secretariaat: Huis „De Horte", Poppenallee 39, Dalf- sen, waar ook reglement en nadere in lichtingen verkrijgbaar zijn. Het provinciaal bestuur van Noord-Hol land heeft van 24 kerken en torens aan vragen om subsidie-verlening nog niet in behandeling kunnen nemen omdat nog niet bekend is of en zoja hoeveel subsidie van rijkswege zal worden verstrekt. Daar is één aanvrage (Dominicuskerk in Amsterdam) bij uit 1970 en dateren die van de hervormde kerken in Venhuizen en Spaamdam uit 1975. Verder zijn daar bij de Mozes en Aaronkerk, „De Krijt berg", de Noorderkerk en het synagoge complex in Amsterdam. Ter advisering zijn aan de Commissie voor de Monumentenzorg nu voorge- 12 legd de provinciale bijdragen in de res tauratiekosten van 12 kerken en torens in Noord-Holland. De aanvragen voor res tauratie van de Grote Kerk met toren in Beverwijk is daarmee precies tien jaar oud. In antwoord op vragen van Statenleden laten GS. weten dat onderzocht wordt welke oplossingen er mogelijk zijn om de instandhouding van het stoomgemaal in Halfweg blijvend te verzekeren, nu de Staatssecretaris heeft meegedeeld, dat hij ten behoeve van de exploitatie van het gemaal geen subsidie beschikbaar kan stellen. In de laatst gehouden vergadering van het algemeen bestuur van de Bond Heemschut is op hartelijke wijze, zij 't met weemoed, afscheid genomen van mr. J. Roelse, tot voor kort vice-voorzit- ter van de bond. Mr. Roelse heeft zijn bestuurslidmaatschap van de bond op grond van de nieuwe statuten (leeftijds grens) moeten neerleggen. De heer G. K. J. M. Hamm, voorzitter van Heemschut, wees er in zijn af scheidswoord op, dat de heer Roelse ie mand, was, die goed kan luisteren en die goed formuleert. Hij is tal van jaren lid van het bestuur van Heemschut geweest en als zodanig heeft men hem zeer leren waarderen. De heer Roelse bleek ook een voortreffelijk voorzitter van de vergade ringen van het college van technische ad-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 20