shuis te Het ravelijn op den Zoom II 1948 verschillende typische Culem- borgse plekjes heeft vastgelegd. Op het andere gedeelte van deze verdie ping zal aandacht worden gegeven aan de historie van Culemborg, zoals vroegste bewoning, ambachtelijke ontwikkeling in de Middeleeuwen enz. De zolder en de tuin wil men benutten voor wissel-exposities en zo mogelijk voor kamermuziek-concerten. Voor de jongensvleugel, die een gelijke omvang heeft, zoekt men nog een be stemming; liefst in de culturele sector en indien mogelijk aansluitend bij de mu seumbestemming van de andere vleugel. Gedacht wordt bijv. bibliotheek, anti quair e.d. Eventuele gegadigden kunnen zich wen den tot de secretaris van het college van Protectoren, Koppelsedijk 6, Geldermal- sen; tel. 03455 - 15 41. W. van Keulen HET 16E EEUWSE WEESHUIS IN RESTAURATIE. FOTO: PETRA LEEUWIS- Naar aanleiding van het artikeltje van de heer W. F. K. Engelbrecht in ons ju li/nummer 1978 over het Ravelijn op den Zoom ontvingen we van B. en W. een reactie, waaraan het volgende is ont leend: Waar gesproken wordt over het moge lijke toekomstige gebruik van het Rave lijn is verzuimd te vermelden dat het hier nog slechts om een studie ging. Het arti kel wekt ten onrechte de indruk dat er al sprake zou zijn van een afgerond plan. Inmiddels is deze studie naar de ge bruiksmogelijkheden voltooid en is een voorstel van ons college dienaangaande reeds door de gemeenteraad goedge keurd. Van een bebouwing van het Ravelijn is geen sprake. Het plan voorziet in een eenvoudige inrichting van het Ravelijn voor recreatief verblijf. Het centrum zal voor ongeveer de helft uit gras en voor de andere helft uit een verharding van klinkers en natuursteen keien bestaan. In de verharding is een rond plateau opgenomen, dat ongeveer 30 cm boven de rest van de verharde op pervlakte ligt. Het plateau wordt op de achtergrond afgeplant met een taxus haag. Tegenover het ronde plateau komt een - eveneens verhoogde zithoek, terwijl voorts in totaal negen zitbanken in het plan zijn opgenomen. Naast recreatief verblijf biedt het Ravelijn dan tevens de mogelijkheid voor bijv. bescheiden muziekuitvoeringen, poli tieke vergaderingen en openluchtspel. Tot zover B. en W. van Bergen op Zoom. De heer Engelbrecht heeft hierop als volgt gereageerd: Onderschrift In mijn artikel heb ik geenszins gespro ken noch gesuggereerd dat het ging om een afgerond plan m.b.t. het Ravelijn. Wel om een plan al was dit destijds nog in studie. De plaatselijke pers had er immers over geschreven. Op het persbericht re ageerde de Stichting Menno van Coe- hoorn in haar brief van 9 februari 1978, waarin zij haar verontrusting over het plan uitsprak. In zijn brief van 9 maart d.o.v. reageerde het Gemeentebestuur als volgt: 9 •trwtcAr' f uSJSi ,,In antwoord op uw bovenaangehaalde brief, waarin u uw verontrusting uit spreekt over een eventuele bebouwing van het Ravelijn, delen wij u mede, dat gedacht wordt aan een zgn. klein amphi- theater met een hoogte verschil van l1/2 meter. Dit plan is echter nog in studie en wij zullen u nader informeren zodra deze plannen concrete vormen aangenomen hebben". Dit antwoord bevredigde ons geenszins en wij vonden het noodzakelijk in sa menwerking met de Bond Heemschut actie te ondernemen voor het te laat mocht zijn. Een eerste stap was het publi ceren van mijn meergenoemd artikel. De in het slot van de b rie f van BoZvan 9 maart '78 bedoelde nadere informatie is thans gekomen bij de redactie op mijn artikel met de mededeling, dat er al een raadsbesluit terzake is genomen Ook nu doet het gemeentebestuur het voorkomen dat er niets bijzonders aan de hand is en het allemaal niet zo erg is. Maar dat is het bij een zo uniek monu ment als dit Ravelijn juist wel! Geen en kele permanente voorziening in de vorm vaneen plaveisel, plateau, verhoogde zit hoek, vaste zitbanken of hoe dan ook, is hier aanvaardbaar. De gelegenheid voor het houden van muziekuitvoeringen, openluchtspelen e.d. kan men ook openhouden zonder permanente voorzieningen. Aan de strekking van mijn in het juli-au- gustusnummer van dit blad geplaatste ar tikel blijft de Stichting Menno van Coe- hoorn onverkort vasthouden. E.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 17