voormalig koetshuis van het kasteel, resten van de vijvers en aan bomenlanen is nog het verloop van de watersingels te zien. Het terrein is na de afbraak van het kasteel ver kaveld en in verschillende handen gevallen. Het zojuist beschreven „Oubergzicht" staat in de zuidwesthoek van de oude tuin. Ook de villa's „Avalon" en „Rozenhof" uit het einde van de negentiende eèuw zijn, terzijde van de Rijksstraatweg, op het ge bied van het oude kasteel-gebouwd. Direkt tegenover de plaats, waar het kasteel gestaan heeft, vinden we nu nog het witte, laatmiddeleeuwse kerkje van Ubbergen. Vooral het intieme kerkhofje met de platte zerken, waarop de namen en de wapens van vele adelijke families uit het dorp prijken, is boeiend om te zien. Een mooi neogotisch hekwerk vervolmaakt het beeld van dit stemmig negentiende-eeuws begraaf plaatsje. Hildebrand vermeldt het in zijn Camera Obscura' Huize „Schoonoord", achter het kerkje, geeft met zijn kolossale zuilenportikus, die geheel uit hout vervaardigd is en wel eens ouder zou kunnen zijn dan het huidige huis, een goed beeld van een neo-klassicistisch landhuis. Zijn witte uiterlijk en de groots uitgegroeide rode beuken in het land schapspark eromheen zijn welhaast ver plichtend voor de tijd van zijn ontstaan. We vervolgen de Rijksstraatweg en komen na een bocht bij het voormalig Frans Pen sionaat „Notre Dame des Anges",dat we al eerder vermeldden. Het staat in de helling van de vroegere boventuin van het kasteel. Van hieruit kijkt men enkele tientallen me ters naar beneden op „Rozendal". De neo-gotische kapel van het komplex herin nert in zijn ranke vormgeving met hoge smalle lancetvensters, pinakels en de hoge spitse dakruiter sterk aan de Franse gotiek. Architekt J. van Groenendael heeft haar samen met de aansluitende pensionaatsge bouwen, die in hoogte bij de kapel achter blijven, in 1910 ontworpen. Bij het kom plex hoort ook een in dat jaar reeds be staande villa met de naam „Ter Meer", opgetrokken in Hollandse neo-renaissan- cestijl. Deze villa was de kern van het ge heel, want hier namen enkele Franse zusters in 1903 hun intrek, toen ze hun land van wege de anti-clerikale wetgeving hadden moeten verlaten. Ze stichtten een pensio naat voor meisjes met-Frans als voertaal. Voluit heette het „Maison d'Education de Chanoinesses Régulières de St. Augustin de la Congrégation de Notre Dame Ubbergen- lez-Nimègue". In 1971 werd het onderwijs er gestaakt en kreeg het gebouw een weinig passende horeca-, sport- en woonfunktie. Hoewel het onlangs nog op de monumen tenlijst geplaatst werd, is zijn toekomst on zeker. „Beukenheim", de witte villa met de don kergroene zonneblinden aan de overkant van de weg is een goed voorbeeld van een negentiende-eeuws landhuis. Alhoewel de vlakhellende, elkaar kruisende daken het huis een speels accent verlenen, blijft het statig en deftig van karakter. Mr. Maritzvan Crayenstein was in 1867 zijn bouwheer ge weest. Een van de villa's die op uitgesproken wijze een point-de vue-effekt nastreeft, zoals dat aan het begin beschreven werd, is de helaas in jammerlijke toestand verkerende villa „Heuvellust". Een brand maakte van dit deftige buiten enkele jaren geleden een puinhoop. Het verdient krachtige aanbeve ling dit huis, waarin families met adelijke namen als Van Lamsweerde, Hacfort tot ter Horst en Van de Mortel-Michiels van Kes- senich gewoond hebben, zo snel mogelijk 208

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 27