m l:, 'II II 11H11I ai ZZ f ja B M.r-pA—r- Willem I overdroeg het „capitaal, hegt en weldoortimmerd" huis met erf, stallingen en koetshuizen, grote tuinen en warmoe- zierslanden, met een grote afzonderlijke wijnkelder, alsmede twee huizen aan de noordzijde van de Heulstraat, Koning Wil lem I bestemde het paleis als woning voor zijn oudste zoon, de kroonprins, die in 1816 gehuwd was met grootvorstin Anna Pau- lowna. Na zijn troonsbestijging in 1839 bleef koning Willem in het paleis aan de Kneuterdijk wonen, dat hij nooit voor het paleis in het Noordeinde heeft willen ver wisselen (het paleis Noordeinde is veel gro ter). Aan deze koning heeft Den Haag veel te danken, zoals de Gotische zaal tegenover het paleis in het Noordeinde, die nu in de restauratieplannen wordt betrokken, verder het Willemspark (Plein 1813) en de neo-go- tische huizen aan de Nassaulaan. Na de dood van koning Willem II in 1849 ging zijn weduwe in het paleis Buitenrust aan het begin van de Scheveningse weg wonen (in het begin van de 20e eeuw afgebroken). Nadien is de oudste zoon van koning Wil lem III een tijdlang bewoner van het paleis aan de Kneuterdijk geweest. Na diens over lijden verkocht koning Willem III het paleis aan de gemeente, maar kroonprins Alexan- der kocht het in 1882 terug. Na het overlij den van de kroonprins (1884) is het paleis lange tijd leeg blijven staan. In 1914werder het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis in gevestigd. Vervolgens werd het ambtswoning van de minister van buiten landse zaken. Dat bleef zo tot de meerderja righeid van prinses Juliana, die er echter nooit heeft gewoond. Wel werden er soms feesten gegeven, waartoe o.a. de eerder ge noemde balzaal alle gelegenheid gaf. Toen de prinses ere-voorzitster werd van het Na tionaal Crisis-Comité werd dat in het paleis gevestigd. In 1937 verkocht koningin Wil- helmina het paleis aan een levensverzeke ringsmaatschappij, die het op haar beurt verhuurde aan de regering, die er het pas ingestelde ministerie van Algemene Zaken in vestigde. Tijdens de bezetting diende het paleisje tot een van de beruchte instellingen van de Duitse bezetter. Na de bevrijding hield de Bijzondere rechtspraak er vele zit tingen. De laatste jaren vóór het ministerie verhuisde, waren er enige afdelingen van het ministerie van Financiën in gevestigd. Tot zover een brok geschiedenis van een voormalig koninklijk paleis in Den Haag, dat over enige jaren weer een waardige be stemming zal krijgen. De zóëven genoemde balzaal wordt na res tauratie ingericht als grote zittingzaal voor de Raad van State. De Spiegelzaal op de parterre wordt bestemd tot ontvangstzaal. Daarboven komt de kamer van de vice-pre- sident van de Raad van State. Het is niet de bedoeling tot Marot terug te restaureren, maar tot de situatie ten tijde van koning Willem II(d.i. dus ongeveer het midden van de 19e eeuw). Intussen zal de vleugel aan de zijde van de Heulstraat op de eerste verdie ping grotendeels in tact blijven, hetgeen be tekent, dat men hier Marot duidelijk zal terugvinden. Aan de achterzijde van het pa leis komt hoger een nieuw middendak, aan gepast aan de zijdaken. De achterliggende tuin zal worden afgegraven naar het oude niveau, wat meebrengt, dat er aan die kant een nieuw bordes zal worden aangebracht. Het dichtst bij de Parkstraat gelegen deel van de „huizen"-rij is, zoals hiervoor op- Wie tot voor enkele jaren sprak over de Kneuterdijk" bedoelde daarmee meestal het ministerie van Financiën. Links in de hoek het voormalige koninklijke paleis; rechts daarvan o.m. het panddat Van 01- denbarnevelt tol woning diende. Geheel rechts op de foto het gedeelte van het voor malige ministerie van financiën, dat thans ten behoeve van aangepaste nieuwbouw, is gesloopt. Foto: Wij van Financiën f -r~ 199

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 18