heemschut Heemschut in beweging Jaargang 55 no. 11/12 nov./dec. 1978 Maandblad van de Bond Heemschut Opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J.E. van der Wielen HEEMSCHUT verschijnt 10 keer per jaar Alle correspondentie betreffende de redactie van het tijdschrift: aan Secretariaat van de Bond Heem schut Korenmetershuis Nieuwezijds Kolk 28 1012 PV Amsterdam Postbus 10525 1001 EM Amsterdam Postgiro 124326 Tel. (020)22 52 92 Alle correspondentie betreffende ad' vertenties: aan B.V. 't Koggeschip Nieuwe Achtergracht 104 1018 WT Amsterdam Postbus 1198 1000 BD Amsterdam Tel. (020-)22 97 21 BOND HEEMSCHUT Lidmaatschap per jaar: individuele leden 40, mogelijkheid van reductie voor 65+ en 25- 20, donateurs niet-indiv. leden 55, losse nummers (incl. porto) 3,70 Uit de inhoud: 196 Het huis van Oldenbarnevelt 201 Stad vol hofjes 205 Ubbergen, op weg naar beschermd dorpsgezicht 211 Vijfentwintig jaar monumenten zorg in Amsterdam 213 Heemschut in actie Foto omslag: Pieter Lordianshofje te Leiden „Monumentenzorg draagt niet bij tot be schaving, ze is een gevolg van beschaving. En wat latent aanwezig is, kan door voor lichting en betere levensomstandigheden gewekt worden." „Monumentenzorg is een Sisyphusar- beid". Dit zijn twee citaten uit het boek van ir. J. A.C. Tillema, „schetsen uit de geschie denis van de monumentenzorg in Neder land", dat in 1975 uitkwam. Tillema somt daarna drie hoofdredenen op om monumen tenzorg van de zijde der overheid te recht vaardigen: wetenschappelijke, esthetische en sociale. „En meestal zal het zó zijn dat een monument om meer dan één reden dé aandacht verdient". Tillema merkt dan verder op, dat elk mo nument een verhaal heeft te vertellen en steeds meer wil vertellen aan wie bereid is stil te luisteren. „Voor een levende en groeiende historische wetenschap is het be houd der historische architectuur onontbeer lijk". En vervolgens lezen we: „De schoonheidsbeleving bij het aanschouwen van een monument is het meest aanspre kende argument voor het behoud daarvan. Ze is uiterst belangrijk. Wat ons uit het verleden overbleef in onze oude steden en dorpen is vaak van zulk een unieke schoon heid, dat bijna ieder daardoor - ook al zou hij het zich niet bewust zijn - wel moet worden getroffen". En laten we Tillema nog eenmaal aan het woord: „Elk oud huis is, ook voor wie er niet in woont, een scherm tegen de voort schrijdende massificatie, tegen een van ho gerhand (d.i. dooreen kleine „elite") ge leid en gereglementeerd leven, tegen het schrikbeeld van Big Brother. Elke oude straat in een stadshart is een waarborg tegen onderlinge vervreemding; elk stukje van onze wereld, waarin een onmenselijke schaalvergroting nog niet is doorgedron gen, krijgt met de dag een meer bijzondere waarde". In 1975 verscheen ook een herdruk van het beroemde artikel van Victor de Stuers: „Holland op zijn smalst". De werkgroep, die het vermaarde artikel van commentaar voorzag, merkt in het slotwoord op, dat de schare van hen die willen behouden wat nog bestaansrecht heeft, sinds 1873 geweldig (is) gegroeid; naast de apparaten van de museumwereld en de diensten voor monu mentenzorg zijn er talloze verenigingen, bonden en stichtingen die zich voor dat be houd inzetten, aldus een passage uit dat slotwoord. Waarom al die citaten? Wel, in de eerste plaats om te constateren, dat Heemschut één van die talloze vereni gingen, bonden en stichtingen is, die zich inzet voor het behoud van ons architecto nisch erfgoed; dus voor monumentenzorg. Op de meeste van die (particuliere) organi saties heeft de Bond Heemschut voor, dat hij landelijk waakt overons rijke monumen- tenbezit. Het overgrote deel van de ge noemde organisaties is regionaal of stedelijk gericht, dan wel gespecialiseerd, d.w.z. ge richt op een bepaald onderdeel van het mo- numentenbezit, zoals molens, kastelen of vestingwerken. Alleen al het landelijke karakter van de Bond Heemschut, waarbij overigens tal van andere verenigingen, stichtingen, enz. zijn aangesloten, rechtvaardigt een sterke uit breiding van de ledenkring. Heemschut heeft overal in ons land werkers in het veld, die voortdurend bezig zijn met de zorg voor het behoud van monumenten, met het wa ken tegen aantasting van historische stads en dorpsgezichten, tegen bedreiging van het landschapsschoon. Het is onmiskenbaar, dat er onder ons volk meer belangstelling voor oude monumenten is, dan laten we zeggen veertig jaar geleden. Het is even onmiskenbaar, dat deze belangstelling door meer voorlichting aan het publiek is ge wekt. Ook aan die voorlichting heeft Heem schut ruimschoots aandeel gehad en ziet onze bond deze nog steeds als één van zijn belangrijkste taken. We weten het, vele leden van Heemschut zijn individueel voortreffelijke propa gandisten voor het behoud van onze oude monumenten. Zij kennen de schoonheid ervan, zij schatten de historische waarde van dit culturele erfgoed bijzonder hoog. Voor hen zijn vorenstaande citaten eigen lijk niet nodig. Of toch wel? Zij kunnen een steun zijn bij het werven van nieuwe leden voor de Bond Heemschut. In deze aflevering van ons tijdschrift worden zij daartoe door middel van speciale kaarten aangespoord. De komende feestdagen: Sint Nicolaas en Kerstmis zijn uitermate geschikt om nieuwe leden te werven, om leden aan Heemschut cadeau te doen, zoals het lidmaatschap een cadeau kan 194

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 13