Heemschut in Amsterdam <3ur- i iJ-r'V' De Heemschutdag op 9 september jl. in Amsterdam blijkt bij vele deelnemers de verwachtingen verre overtroffen te hebben. Zo is ons uit mondelinge en schriftelijke reacties gebleken. Het spreekt vanzelf, dat we daarover bijzonder verheugd zijn. Laten we eerlijk zijn, wij hadden ook wat twijfels over deze jaarlijkse excursie. Voor ons, die al zovele jaren geen inwoner meer zijn van de hoofdstad, maar er uiteraard vaak ko men, heeft Amsterdam wel wat aan aan trekkelijkheid verloren. Als we alleen maar denken aan de vervuiling van het straatbeeld en aan het verloren gaan van zoveel, dat vóór 1940 specifiek Amsterdams was. Maar de Heemschutdag anno 1978 heeft ons ge toond, dat Nederlands' hoofdstad nog bij kans oneindige schoonheid aan architecto nisch erfgoed bezit. Je moet het alleen leren zien. En bij dat leren zien hebben de meer dan 500 deelnemers heel veel profijt gehad van de informatie, die hen door de „gid sen', zo rijkelijk is verstrekt. Voor velen zal de Heemschutdag de indruk hebben achter gelaten een bezoek te hebben gebracht aan een stad vol verrassingen. Zelfs de Amster dammers, die meenden hun stad goed te kennen, zagen voor hen ombekende zaken. Natuurlijk kwam dit mede door de grote zorg, waarmee het programma was samen gesteld, zorg voor het verkrijgen van een zo gevarieerd mogelijk beeld van Amsterdam en ook zorg voor het detail. Daarbij waren ook de vaarroutes - met de zes boten door het hoofdstedelijk gemeentebestuur Heem schut aangeboden! - die nog voor menig verrassend beeld zorgden. Om maar eens een voorbeeld te noemen. Wie van de deel nemers had ooit door de JIsraëlskade geva ren? Gelopen of gereden ja, maar gevaren? Het was een ongekende sensatie, vooral omdat men in oud-Zuid nu niet direct objec ten van Monumentenzorg verwacht. En toch, ze waren er, namelijk de voorbeelden van de Amsterdamse School uit het eerste kwart van de 20e eeuw. „Moderne" mo numenten dus. Inderdaad. En niet alleen interessant, maar zeker ook de moeite waard ze te bewaren, te beschermen. Merkwaardig overigens de kritische op merkingen, die door verscheidene deelne mers juist over deze monumentale volks woningbouw werden gemaakt. In het alge meen was men het er over eens, dat hier Prof. van Swigchem leidt de Heemschutdag in met een korte lezing over de St. Nicolaas- kerk Foto: Maarten Brinkgreve II Op weg naar de rondvaartboten; op de ach tergrond de St. Nicolaaskerk Foto: Maarten Brinkgreve III i I ztmm

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 22