H. JL. Vonhoff. veel geleerd De nieuwe voorzitter. rol dynamisch spelen afscheid doch een afsluiting van tien jaren voorzitterschap van Hoegen. Daarmede is een eerste fase in het meeijarenplan voorde ontwikkeling van de Bond Heemschut ten einde en kan de tweede fase beginnenIn die tien jaren is er veel gebeurd, zowel intern organisatorisch als extern aktievoerend. De samenhang tussen wil, handeling en ge volgen heeft bij die ontwikkeling een grote rol gespeeld en o.m. tot gevolg gehad, dat onder leiding van Hoegen het project Wou- drichem als een katalysator heeft kunnen werken. Met dit belangrijke project is er een dimensie méér toegevoegd aan de aktivitei- ten en de visie van die bijna bejaarde, im mers nu 67-jarige „aktiegroep" die Heem schut heet. Met de ondervinding opgedaan in Woudri- chem kan onze bond de veranderde situatie en de gecompliceerde problematiek van onze huidige maatschappij verder aanvat ten. Want niet alleen dat de problemen steeds ingewikkelder worden, er wordt bo vendien meer verlangd om ze te kunnen oplossen. Het is namelijk niet meer vol doende „gevallen" te signaleren of te re ageren op pogingen tot afbraak van monu menten. Er is een grote mate van techni sche- en bestuurlijke know-how nodig om de protesten van Heemschut enige kans van slagen te geven. Onze maatschappij re ageert nu eenmaal niet meer op „alleen maar ach en wee-geroep". Bundeling van krachten Overigens kan het als een positieve en ge lukkige factor worden beschouwd dat de individuele burger zich meer en meer be wust wordt van de waarde van ons erfgoed. Maar daarnaast is het een feit dat dezelfde burger van een Bond Heemschut méér ver wacht dan een protestkreet. Waarvoor Heemschut dient te zorgen is de bundeling van krachten tot behoud en bescherming en tevens de effectieve actie, de actie gevoerd van uit gedegen kennis en ervaring met het probleem. Het is met deze gedachte, dat Heemschut nu de tweede fase ingaat van een beleid, waaraan dr. Hoegen tien jaren lang met grote inzet heeft gewerkt. Het is een tweede fase waarvoor het bestuur zich nu ziet geplaatst en waarin de bond Heemschut aan zijn doelstelling zal moeten blijven be antwoorden door zijn van oudsher behou dende rol op een dynamische wijze te spe len". De heer Hamm richtte zich vervolgens met een persoonlijk woord tot de afgetreden voorzitter, daarbij mededelende, dat beslo ten was aan dr. Hoegen als tastbare herinne ring aan de waardering van Heemschut de Ton Koot-penning toe te kennen. Onder applaus bood de heer Hamm de pen ning aan dr. Hoegen aan. Verder bood de voorzitter aan dr. Hoegen het ere-lidmaatschap van Heemschut aan met het uitspreken van de hoop en de zeker- R. Hoe genvoortbouwen heid, dat de bond nog vele jaren van diens ervaring en wijsheid zal kunnen profiteren. Een geweldige dag ,Wat een geweldige dag"Met deze woor den begon dr. Hoegen zijn antwoord aan de sprekers. En daarbij doelde hij in het bijzon der op de enorme opkomst op deze Heem schutdag. Terug ziende op het verleden merkte dr. Hoegen op dat, dank zij de toe wijding gedurende tientallen jaren van zo vele rechtgeaarde, schoonheid minnende vrijwilligers onze bond geworden is tot wat hij nu is. Er is in die periode een gestage ontwikkeling geweest, natuurlijk. Maar de ontwikkeling van de laatste tien jaren mag wel haast stormachtig worden genoemd. Een storm die het gevolg is geweest van de veranderingen en de ontwikkelingen om ons heen. Nieuwe wetten, veranderende jurispruden tie, veranderde smaak, acties, inspraak, openheid, hebben een vloed van problemen om ons heen veroorzaakt die ons dreigde mee te slepen en waarin wij hadden kunnen verdrinken. Wat moest het antwoord van Heemschut zijn? Wij moesten in de eerste plaats trachten vaste grond onder de voeten te houden. Daarna moesten wij de kracht meten van wat er om ons heen gebeurde, om op die manier onze weerstand te kunnen bepalen en organiseren. Bovendien moesten wij onze positie verbe- 181

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 15