lijk tot op de huidige dag nog overal verha len en geruchten in omloop over oude ver borgen kamers, gangen en schuilplaatsen. Als echter de eindeloze reeks onbewezen geruchten overboord wordt gezet, blijft de waarheid over, die boeiender is dan de mee- slependste roman. De slimme bisschop We begonnen ons verhaal met een geheime schuilplaats in Amsterdam en we geven nog twee voorbeelden van onderduikplaatsen- uit-de-historie in Nederland. In een der doorgangen tussen de zalen van kasteel Hoensbroek (L.) zit een muurkast, waarvan de achterwand kan worden wegge nomen. Daarachter is een smalle gang met trap, die naar een geheime kamer leidt, uit gespaard in de zware torenmuur. Dit was eens de schuilplaats van Philip Damianus van Hoensbroek, bisschop van Roermond, die was uitgeweken voor de sansculotten tijdens de Franse overheersing. De Franse commandant die wist, dat het kasteel een geheime kamer had waar de bisschop moest verblijven, liet 's nachts voor ieder raam een kaars ontsteken en telde toen buiten de verlichte vensters. Maar ook de bisschop, die gewaarschuwd was, zette een brandende kaars in de vensterbank. De geheime kamer bleef onvindbaar! In 1905 werd de kerktoren van Soest gron dig gerestaureerd. Onder de vloer van een der zijtorentjes ontdekte men achttien ei kenhouten beelden, die er in 1578 werden verborgen om de beeldenstorm te ontgaan. Zes van deze beelden staan nu in museum Flechite in Amersfoort, de overige zijn in het Centraal Museum in Utrecht te zien. Dat zijn dus „onderduikers" die pas na drie eeuwen te voorschijn kwamen. J. H. Kruizinga 4 Een onderduiker in een van de geheime ka mers van Harvington Hall. 5 ls men eenmaal binnen, dan kan men via een kantelende plank de schuilplaats boven de schouw bereiken. 166

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 28