Sloop bedreigt Amsterdamse Prins Hendrikkade Kenmerkende trek van havensteden is veel al, dat het centrum van die steden zich van de haven uit heeft ontwikkeld. Dit geldt zeker ook voor Amsterdam, met het Open- haven-front en het Damrak. Helaas ging door de bouw van het Centraal Station in 1881 de stedebouwkundige band tussen de stad en de haven wel grotendeels verloren. Gelukkig bleef de grandeur van de entrée tot de stad tot dusver gehandhaafd, als we even voorbij zien aan de weinig verheffende situ atie aan de Prins Hendrikkade en met name het gedeelte waarde St. Nicolaaskerk staat. Het valt bijzonder te betreuren, dat nu ook de gevelwand aan de andere zijde van de Prins Hendrikkade dreigt te worden aange tast. Het gebouw van Blom en Van der AA van E. Breman (1921) zal namelijk waar schijnlijk worden gesloopt en ofschoon het hier om betrekkelijk nieuwe architectuur gaat, vormt dit pand met de merendeels oudere bebouwing aan de Prins Hendrik kade een evenwichtig geheel. Van die be bouwing noemden we al de St. Nicolaas kerk van A. C. Bleys (1885/87), maar op vallend en in zekere zin indrukwekkend zijn in dit beeld het Victoriahotel van Henken- hof (1883),'het Mercurius-gebouw van Y. Bijvoets (1882) en wat verder weg - aan de Droogbak - het voormalige administratie kantoor van de Hollandsche Uzeren Spoor weg Maatschappij van C. B. Posthumus Meyes (1882/84), in welk laatste gebouw thans o.a. het architectuurmuseum is on dergebracht. Bij de ingebruikneming van het gebouw van Blom en Van der AA kon men lezen: „Het statige en sierlijke gebouw verhoogt het aanzien van dit drukke plein". Nu beoorde len we het als een degelijk gebouw met goede, ambachtelijk uitgevoerde details. Dit laatste geldt ook voor het interieur met o.a. mozaïeken. Meer nog zouden echter de stedebouwkundige mérites van het gebouw voor behoud moeten pleiten. Het kleine koepeltje op de hoek bijv. vertoont een ver rassende evenwichtigheid met het koepeltje van het Victoriahotel aan de andere zijde van dit deel van de P.H.kade. Op behoud van het gebouw mogen we nau welijks nog rekenen. Het staat niet op de monumentenlijst. Een gebouw van enigs zins gelijke vormgeving, dat bovendien ook in stedebouwkundig opzicht enige overeen komst vertoont, namelijk het gebouw Hirsch aan het Leidseplein, werd niet op de lijst opgenomen. Op de plaats waar nu nog de schepping van Breman staat, en die voorbestemd is te wor den gesloopt, zou een complex van wonin gen, winkeltjes, kantoren en een restaurant komen. Was het Amsterdamse gemeentebestuur zich meer bewust van de onvervangbare waarde van het binnenstad-ensemble, dan moet het deze aantasting van de Prins Hen drikkade voorkomen. Zowel het aanwijzen van de binnenstad tot beschermd stadsge zicht als het hanteren van een gemeentelijke monumentenlijst ter aanvulling van de rijk slijst, zijn instrumenten vooreen zeer effec tieve bescherming. Een oude overzichtsfoto van het Open Ha venfront in Amsterdam met even rechts van het midden de Prins Hendrikkade. Links het Victoriahotel, rechts het bedreigde gebouw van Blom en Van der AAOp de voorgrond het Noord-Zuidhollands Koffiehuis, dat in 1972 werd afgebroken. Foto: Hist. Top. Atlas- Gem. Archiefdienst Amsterdam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 23