Monumentenzorg op internationaal niveau 7 Vde Assemblée Générale van I.C.O.M.O.S. te Moskou Het charter van Venetië De monumentenzorg-activiteiten op internationaal niveau krijgen in ons land maar weinig aandacht. Slechts de direct daarbij betrokkenen zijn op de hoogte van hetgeen zich op dit terrein op het internationale vlak afspeelt. De op het M'75-Slotcongres te Amsterdam aanvaarde Declaratie van Amsterdam onderstreepte echter nog eens heel duidelijk, dat de zorg voor het architectonisch erfgoed een. vraagstuk van wereldwijd belang is. De organisatie, die zich op wereld-niveau" met de monumentenzorg in de breedste zin des woords bezig houdt, is het onder de patronage van de UNESCO werkzame International Council on Monuments and Sites (ICOMOS), waarvan het secretariaat in het Hötel Saint Aignan, 75 Rue du Temple, te Parijs is gevestigd. Aan het secretariaat is een documentatiecentrum verbonden. Naast een Newsletter verzorgt het de uitgave van ,,Monumentum". ICOMOS werd in 1965 in Warschau opge richt. De „ICOMOS-grondwet'het Char ter van Venetië, was al een jaar tevoren tijdens een congres in Venetië aanvaard door de aan dat congres deelnemende res tauratie-architecten, kunsthistorici en ande ren die bij het restauratiewerk en de monu mentenzorg zijn betrokken. Het Charter heeft geen formele status, maar wordt niet temin algemeen beschouwd als het belang rijkste, internationaal geldende document op het gebied van de restauratieprincipes. ICOMOS streeft er naar in elk aangesloten land een nationaal ICOMOS-comité van de grond te krijgen. Het Nederlandse ICO MOS-comité staat onder voorzitterschap van de heer J. Jessurun, hoofddirecteur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Het secretariaat, dat wordt gevoerd door prof. mr dr C. A. van Swigchem, is in het De Pintohuis te Amsterdam gevestigd. De Nederlandse rijksoverheid steunt financieel zowel de internationale organisatie als het nationale comité. De Algemene Vergadering van ICOMOS - voorzitter is de Belgische professor Lemaire - kwam achtereenvolgens in Oxford (1969), Budapest (1972) en Rothenburg (1975) bijeen. Tijdens deze laatste bijeen komst weid besloten het Charter van Vene tië te „actualiseren", omdat het document vooral op het punt van het beschermen van ensembles niet meer voldoende up to date werd geacht. De 5e Assemblée Générale Van 20 tot 27 mei 1978 kwam de Algemene Vergadering voor de 5de maal bijeen, dit maal te Moskou. Behalve de herziening van het Charter stonden punten als de bestuurs verkiezing, de financiële situatie, de her ziening van de statuten en de doelstellingen en activiteiten van ICOMOS in de toekomst op de agenda. 154 Heel kórt iets over deze punten. Het voorzit terschap bleef in handen van prof. Lemaire. De financiële situatie bleek zeer weinig rooskleurig te zijn. Van de kant van het bestuur werd een dringend beroep gedaan op de aanwezige landen hun bijdrage aan ICOMOS in ieder geval te voldoen en zo mogelijk te verhogen. Het verwezenlijken van doelstellingen hangt natuurlijk af van de financiële moge lijkheden. Daar deze zeer beperkt zijn, zal voor ICOMOS, althans voorlopig, niet meer dan een bescheiden rol weggelegd kunnen zijn. Het is zelfs de vraag of het financieel mogelijk zal zijn het documenta tiecentrum in Parijs open te houden. Het zou overigens zeer jammer zijn, als dit centrum zou moeten worden opgeheven, omdat dit een van de zeer concrete activiteiten en re sultaten van ICOMOS is. Bij de behandeling van de herziening van het Charter van Venetië - degelijk voorbe reid dooreen werkgroep van deskundigen - bleek hoe gevoelig deze zaak lag. Sommi gen meenden, dat het tactisch onjuist was wijziging te brengen in een document met als fundamenteel aanvaarde principes; hier door zou het gezag van ICOMOS kunnen worden aangetast. Anderen voorzagen het aannemen van een Charter van Moskou en wensten dat te voorkomen. Omdat de ver gadering tot het oordeel kwam, dat slechts een met een zo groot mogelijke meerderheid aanvaarde wijziging zin had, en dit niet té bereiken leek, werden de ingediende wijzi gingsvoorstellen teruggenomen. Besloten werd het Charter te verduidelijken in een „note explicative". Verder zal het Charter worden uitgebreid met een „charte de 1'ur banisme de conservation". Deze besluiten zullen door werkgroepen worden uitge werkt. In de Nederlandse ogen maakte het gehar- rewarover dit punt een weinig vastbesloten, Op een in 1964 in Venetië gehouden con gres van restauratie-architecten, bouwkuns thistorici en direct bij het restauratiewerk betrokkenen is het naar de Italiaanse stad genoemde charter aangenomen. Op het zelfde congres werd tot internationale sa menwerking besloten, hetgeen leidde tot de oprichting van de Internationaal Council on Monuments and Sites (ICOMOS) in 1965. Volgens het charter van Venetië, tot herzie ning waarvan in 1975 werd besloten, doch die in Moskou niet tot stand kwam, omvat het begrip historisch monument niet alleen de architectonische schepping als geïso leerd object, maar ook stads- en dorpsge zichten als uitingen van een bepaald cul tuurpatroon, als voorbeelden van een bij zondere ontwikkeling daarin of als getuige nissen van een belangrijke historische ge beurtenis. Ter bevordering van de instand houding der monumenten is het wenselijk

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 16