Hoe verkoop ik het m'n kinderen. Of: Stuk voor stuk redelijke argumenten voor het slopen van nationale monumenten. Het zou kunnen gebeuren, dat uw kinderen later wat oude foto's, ansichtkaarten zien en tot de conclusie komen, dat hun wereld ei- eigenlijk veel minder aardig uitziet, dan de uwe eruit zag. Dat er toch wel erg veel waardevols uit het verleden is verdwenen. Dat er toch wel erg veel historische monumenten zijn gesloopt. Hieronder volgen een aantal redelijke argumenten, die u in de daarop volgende discussie met uw kinderen kunt gebruiken. Houd ze bij de hand voor later. Alle kans dat u ze hard, heel hard, zult nodig hebben. 1. Er moest ruimte geschapen worden voor woningbouw. In de jaren na 1945 (zo zegt u tegen uw kinderen) nam het aantal Nederlanders dramatisch toe. Daarvoor waren woningen nodig. Hele nieuwe steden hebben we uit de grond gestampt. En tja, daar voor sneuvelde hier en daar wel eens een monumentje. 2. Er moesten zo veel belangrijke dingen gebeuren in ons land, dat er geen geld overbleef voor restauratie. Hier kunt u - met reden nog steeds - zaken opvoeren als het onderwijs en de onderwijsvernieuwingen, de sociale verzekeringen en misschien het defensie-apparaat. 3. Nederland was onleefbaar geworden als er geen goede verkeers- en vervoers-voorzieningen waren getroffen. Even aanstippen bij dit punt, dat het (weg;vervoer voor Nederland een belangrijke bron van inkomsten betekent. En dat er een chaos was ontstaan, zonder behoorlijk Openbaar Vervoer. Daarmee moet toch minstens het verlies van zo'n 30.000 monumenten al zijn goedgepraat. 4. Om Nederland werk en brood te geven, was industrialisatie noodzakelijk. Een argument waarvan de validiteit buiten kijf staat. Roep in dit verband eventueel uit: „Een volk dat aan z'n toekomst bouwt ruimt op wat de vooruitgang in de weg staat." Het lijkt onwaarschijnlijk dat uw kinderen de redelijkheid van deze argumenten niet zullen inzien. Maar het is even onwaarschijnlijk dat zij erdoor overtuigd zullen raken. Want veel redelijkheden te zamen kunnen een p onredelijk geheel opleveren: een toekomst W» U©fl zonder verleden. tellen VOOT WC Die toekomst zonder verleden is een uiterst qaap lloPQH sinistere zaak. Laten wij ophouden met onszelf te overtuigen van de nóódzaak om alle mooie, leerzame, lieve, waardevolle, leefbare zaken uit het verleden te slopen. En een wereld te bouwen waar eigenlijk geen plaats meer is voor speelsheid, romantiek, menselijkheid. Laten we er verzekerd van zijn, dat we onszelf misschien nog kunnen overtuigen. Maar onze kinderen niet meer! Publicatie aangeboden door dit blad, in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame SIRE.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 4