Middelstum Enschede Boekei En verder En tenslotte: in het plan komt volgens Heemschut, niet voldoende de cultuurhisto risch gezien noodzakelijke differentiatie van bebouwingshoogte naar voren. Typische, historische bebouwing in het re- habilitatiegebied ,,Boogjesin Dordrecht. Het café „De Burcht" in de Burchtstraat is verkocht en is bestemd om te worden ge sloopt. In de plaats daarvan zou een super markt komen. Heemschut heeft B. en W. verzocht, zo mogelijk, deze ontwikkeling tegen te gaan; een architectonische en struc tureel beeldbepalend element zou nl. verlo ren gaan, waarna een grote kans bestaat dat de vervangende nieuwbouw het ter plaatse hoogwaardige dorpskarakter zal verstoren. Heemschut heeft zich nu tot de gemeente raad gewend om er zijn verontrusting over uit te spreken, dat het kerkbestuur van de St. Josefkerk ten tweede male een sloopver gunning voorde kerk heeft aangevraagd. In zijn brief wijst Heemschut er op, dat de St. Josefkerk een symbool is van de geschiede nis van Enschede. Het gebouw is van architectonische waarde voor de betreffende periode (1894; arch. J. Th. J. Cuypers) en: het gebouw kan een cul turele functie vervullen. Wat er nog aan ka rakteristieke elementen van de historische bebouwing rest, dient te worden gehand haafd, aldus onze bond. Bij de gemeenteraad is bezwaar gemaakt te gen het bestemmingsplan Omgeving Mo len". Er wordt aan herinnerd, dat de molen (1700) doorzijn ligging en historische func tie tot de cultuur-historie van Boekei (N.Br.) behoort. Terecht is de molen dan ook gerestaureerd, maar aan de representa tieve waarde van de molen zou tekort wor den gedaan door bebouwing vlak vóór de molen toe te laten. Uit stedebouwkundig oogpunt betekent het ontwerp-bestem- mingsplan een ernstige aantasting van het dorpsgezicht en van het karakter van de mo len en zijn omgeving. Hebben B. en W. van Heerenveen naar aan leiding van onze brief over behoud van het Kerkepad te Nieuweschoot meegedeeld, dat uitbreiding van de begraafplaats voorshands niet nodig zal zijn en dat het Kerkepad daar voor niet zal behoeven te worden opgeof ferd. Een en ander houdt verband met de voorgenomen bouw van een crematorium; Ged. Staten van Gelderland hebben hun goedkeuring onthouden aan een deel van het bestemmingsplan „Koeweg" in Hattem, o.a. omdat bebouwing van dit landschappe lijk zeer fraaie gebied een aantasting zou be tekenen van de complexe ruimtelijke struc tuur en omdat bebouwing uit een oogpunt van landschapsbehoud niet aanvaardbaar moet worden geacht. Ged. Staten, zijn der halve aan de bezwaren van onze bond tege moet gekomen; Heemschut heeft zich aangesloten bij diegenen, die bezwaar hebben aangetekend tegen eventuele plannen tot sloop van de voormalige synagoge aan de Lekstraat te Amsterdam. Opgemerkt wordt, dat het hier een van de zeer weinige kerkelijke gebou wen betreft uit de progressieve periode van de Nieuwe Zakelijkheid (arch. A. Elzas, 1937). Is de toepassing van deze stijl voor een synagoge in Nederland een uitzonde ring, ook internationaal gezien is dit het ge val. De synagoge is voorts de zichtbare er fenis van de grote groep van de vooroor logse Amsterdamse joodse bevolking, die zich in Amsterdam-Zuid vestigde; Onze poging het klooster aan de Wilhel- minaweg in Woerden beschermd te krijgen, is niet geslaagd. Naar de gebruikelijke crite ria, zoals die door de Monumentenraad worden gehanteerd, rechtvaardigen bouw kundige kwaliteit en historische waarde van dit Klooster geen bescherming, aldus heeft staatssecretaris Wallis de Vries ons meege deeld; Ged. Staten van Noord-Holland hebben - uitvoerig gemotiveerd - afwijzend beschikt op ons bezwaar tegen de voorgenomen bouw van een silo bij een boerderij in het bestemmingsplan „Buitengebied" in Uit geest; Heemschut heeft bezwaar gemaakt tegen het ontwerp bestemmingsplan „Het Broek" in Mierlo, omdat in dit plan slechts op gemeentegrond wordt beschermd, ter wijl bescherming van alle bomen o.i. de voorkeur verdient; Heemschut heeft zich met een brief tot de Rijksdienst voor de Monumentenzorg ge wend om zijn zorg uit te spreken over de verwaarloosde toestand, waarin de Haar lemmerpoort in Amsterdam zich bevindt; B. en W. van 's-Graveland hebben onze hond meegedeeld, dat uitbreiding van „Schaep en Burgh" (zetel van Natuurmo numenten) zeer urgent is en „alleszins ver antwoord", maar bij de uitwerking van de nieuwbouw zal met onze opvattingen reke ning worden gehouden; Het prov. bestuur van Overijssel heeft op onze bezwaren tegen het bestemmingsplan Stationswijk in Zwolle meegedeeld, deze ongegrond te vinden; Positie ver- althans naar onze opvatting - hebben B. en. W. van Breda gereageerd op onze opmerkingen over het structuurplan binnenstad. Zó zal in het ontwikkelen plan rekening worden gehouden met het zicht op de waar devolle achtergevel van het huis van Brecht. Verder achten B. en W. uitbreiding van het beschermd stadsgezicht gewenst, maar er is - helaas - geen geld voor restauratie van het fragment van de molen bij het Van Cooth- plein; Tenslotte hebben B. en W. van Rotter dam ons laten weten wel begrip te hebben voor ons bezwaar tegen het stichten van een vijftal met natuursteen beklede kubussen tegen de Grote of St. Laurenskerk, maar des alniettemin toch met het bouwplan in te stemmen. 150

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 43