Heemschut in actie Zeeburg/Schellingwoude Mildam Dordrecht Ruim twee jaar geleden heeft onze bond de Amsterdamse gemeenteraad geschreven te gen het ter visie liggende ontwerp-bestem- mingsplan Zeeburg/Schellingwoude een aantal ernstige bezwaren te hebben. In to taal waren er, van verschillende kanten, 21 bezwaarschriften tegen het ontwerp inge diend. Onlangs hebben B. en W. een gewij zigd ontwerp gepubliceerd, dat inmiddels door de gemeenteraad is aangenomen. Het is voor Heemschut bijzonder prettig te mo gen ervaren, dat het gemeentebestuur met onze bezwaren in belangrijke mate rekening heeft gehouden. Weliswaar is ons bezwaar tegen de aantasting van het mooie land schappelijke gebied niet geheel weggeno men, maar zó fors als aanvankelijk op het stadhuis de bedoeling was, zal het nu toch niet gebeuren. Waar ging het allemaal om? In de eerste plaats heeft Heemschut indertijd bezwaar gemaakt tegen het opnemen in het plan van het Boogkanaal, welke reserving onze bond prematuur vond. Hiertegenover stellen B. en W., dat het Boogkanaal is op genomen in het vigerende bestemmingsplan (uitbreidingsplan in hoofdzaak voor Am sterdam-Noord), dat in 1961 rechtskracht kreeg, en in het Streekplan Waterland. Maar ambtelijk en bestuurlijk wordt nage gaan of de aanleg van het destijds ontwor pen Boogkanaal nog nodig is en, zo niet, of het tracé voor andere doeleinden dient te blijven gereserveerd. Het ziet er naar uit, aldus B. en W.dat vorenstaande vraag ont kennend zal worden beantwoord. Op grond hiervan hebben B. en W. besloten, de plan- grens zodanig te verleggen, dat de strook, bestemd voor het Boogkanaal, niet meer in het onderhavige bestemmingsplan is opge nomen. M.a.w.: het bezwaar van Heem schut is door B. en W. gegrond geacht. Ten aanzien van een tweede bezwaar heeft Heemschut eveneens een volledig succes geboekt. De inrichting van het eventueel te maken bouwdok ter plaatse van de mond van het Boogkanaal als jachthaven gaat niet door. Het bezwaar tegen deze ingreep op het landschap hebben B. en W. ook gegrond bevonden. Een derde bezwaar van Heemschut richtte zich tegen de vestiging van een manege, waarvan onze bond eveneens aantasting van het landschap vreesde. Voor die vrees be hoeft, volgens B. en W. geen reden te be staan. Er zal de nodige beplanting worden 149 aangebracht, zodat er van Waterland uit weinig of niets van te zien zal zijn. Met een ander bezwaar is wèl rekening ge houden, maar niet ten volle. Heemschut was tegen de bouw van een rioolwaterzuive ringsinrichting op Zeeburg. De bouwhoogte van 30 m vonden we een grote inbreuk op het open karakter van het geheele plange bied. Helaas is het niet mogelijk gebleken elders in de gemeente ruimte voor die zuive ringsinstallatie te vinden, maar de maxi mum bouwhoogte wordt tot 21 m terugge bracht, met dien verstande, dat rekening moet worden gehouden met een schoor steen, die wèl tot 30 m zal kunnen reiken. Ons laatste bezwaar tegen het ontwerp-plan gold de opgenomen vestiging van een hore cabedrijf langs rijksweg nr. 10. De voorge nomen bouwhoogte van 30 m vond Heem schut niet aanvaardbaar. In dit bezwaar zijn B. en W. ons eveneens tegemoet gekomen. De bouwhoogte is nader vastgesteld op 10 m. We zijn over deze aangelegenheid wat uit voeriger geweest dan normaal is in deze ru briek, maar we meenden er zoveel aandacht aan te mogen schenken, omdat uit deze gang van zaken nog eens duidelijk blijkt van hoe groot nut het ondernemen van actie te gen plannen van de overheid kan zijn. In het tot de gemeente Heerenveen beho rende plaatsje Mildam staat een eenvoudig zaalkerkje uit 1726 met er naast een klok- kestoel. Helaas verkeren kerkje en klokke- stoel inemstigvervallenstaat, reden waarom Heemschut zich tot B. en W. heeft gewend om, nu de kerkvoogdij misschien moet overgaan tot het afstoten van dit waarde volle architectonische erfgoed, er, na res tauratie bijv. de bestemming van vergader ruimte aan te geven. Kerkje en klokkestoel bevinden zich op een klein, oorspronkelijk rond kerkholje. De ronde vorm is kenmerkend voor vele be graafplaatsen in de zuidoosthoek van Fries land. Op de zandruggen, die de aanwezige riviertjes Tjonger en Linde begeleiden, vindt men reeksen van deze, in de vroege middeleeuwen ontstane, ronde begraaf plaatsen, die meestal het centrum vormen van een zgn. boerestreek. Het object in Mil dam maakt deel uit van een dergelijke reeks van oude begraafplaatsen: Rotstergaast, Nijeschoot, Oudeschoot, Nijehome, Oude home, Jubbega, Hoomsterwaag, Donker broek. In zijn brief aan B. en W. heeft Heemschut er op gewezen, dat het kerkje met kerkhof te Mildam waardevol is in deze gehele keten. Het zaalkerkje met klokkestoel in Mildam Ruim een jaar geleden geeft Heemschut zich tot B. en W. gewend in verband met de plannen tot rehabilitatie van het gebied „Boogjes". Inmiddels is een aantal uit gangspunten opgesteld, neergelegd in een keurig verzorgde publicatie, als onderdeel van de inspraakprocedure. Van deze moge lijkheid heeft Heemschut gebruik gemaakt nog op een aantal punten zijn visie te geven. Vooraf heeft onze bond er zijn voldoening over uitgesproken, dat aan zijn wens reke ning te houden met de te verwachten aan wijzing tot beschermd stadsgebied deels is tegemoet gekomen. Maar zegt Heemschut nu: bebouwing op de plaats van de voorma lige stadsmuur zal het gezicht op het aan te wijzen „Beschermd stadsgezicht" versto ren. Verder: handhaving van het bestaande stedebouwkundige patroon - uitgangspunt van B. en W. - moet in grotere mate dan nu voorzien, samengaan met handhaving van de bestaande rooilijnen. De afgeschuinde hoeken van de zijstraten langs Boogjes, alsmede de verlegging van de rooilijnen langs de Suikerstraat, Dolhuisstraat, Rui tenstraat en Kleine Spuistraat zijn - volgens Heemschut - een inbreuk op het historische gegeven en zullen op den duur vergaande veranderingen in het gebied oproepen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 42