deme". De keuze is uiteraard wat willekeu rig, maar er is duidelijk naar gestreefd een globaal inzicht te geven wat er in de Lage Landen aan torens werd gebouwd. We heb ben slechts één bezwaar tegen deze goed verzorgde uitgave: het boek heeft een uit zonderlijk formaat (35 cm hoog en 12 cm breed), zodat het alleen horizontaal in de boekenkast past. Uitg. Ploegsma, Amster dam; 24,90. Molenkaart van Drenthe. Dit is een uitgave van de Molenstichting Drenthe. In deze provincies resten nog 33 molens, alleszins waard om behouden te blijven èn te bekijken. De kaart geeft korte informatie over de onderscheidene molen typen en over de bezichtigingsmogelijkhe den. Een nuttige publicatie. Loevestein. De letterlijke titel van deze pu blicatie luidt: De voorlopige afbeelding van het slot en fort Loevestein te Brakel in Gel derland; auteur B. Makken te Utrecht. De opmerkzame lezer zal in het begin van deze aankondiging waarschijnlijk getroffen zijn door het gebruik van het woord „publica tie"; we spraken dus niet van een „boek". Hiervoor is een reden, maar alvorens daar van melding te maken, eerst onze veront schuldiging aan de auteur, die veel te lang op bespreking van zijn werk in ons tijd schrift heeft moeten wachten. Waarom geen „boek", maar een „publicatie"? Wel, de heer Makken schreef dit werk als scriptie voor het eindexamen van het atheneum aan de Rijksscholengemeenschap te Coevor- den. Hoeveel tijd en studie moeten hieraan niet zijn besteed. Terecht merkt de heer Schellart, directeur van de stichting Kaste len Documentatie in zijn introductie op, dat deze studie dermate uitgebreid is, dat zij uitgaat boven datgene wat van een scriptie kan worden verwacht. Wij zouden hieraan willen toevoegen: ver uit gaat boven zelfs een universitaire scriptieAlleen de inhouds opgave al duidt hierop: korte inleiding, voorlopige iconografie, voorlopige bibli ografie van het slot en fort, samengesteld uit bij de auteur in orgineel of kopie berustende boek- en andere drukwerken, met daarop nog weer een aanvulling, een voorlopige bibliografie van niet-aanwezige werken en een lijst van letterkundige werken op het slot betrekking hebbende. Alvorens tot het schrijven van deze scriptie te kunnen overgaan heeft de heer Makken heel wat speurwerk moeten verrichten bij een groot aantal instellingen en particulie ren. Er bestaat van dit omvangrijke geschrift slechts een beperkte oplage. Geïnteresseer den kunnen zich wenden tot de heer B. Makken, Schoolstraat 20, Utrecht. Intussen wensen we deze jonge onderzoeker gaarne verder succes bij zijn werk. Zuid-Limburg - monumenten en land schappen; kunst, ambacht en volksge bruiken. Twee boekjes, die veel informatie geven over dit interessante en mooie stukje Nederland. Het deeltje over monumenten en landschappen werd samengesteld door E. de Grood, L. Herberghs, A. Minis en I. Nulens-Zéguers; het andere door J. L. van Hasselt, P. T. R. Mestrom, A. J. Munsters, W. Sangers, S. Tagage, J. M. J. van Term en J. J. M. Timmers. Beide boekjes zijn uitstekend geïllustreerd; deels in kleuren. Uitg.: Van Kampen en Zoon, Amsterdam; 32,50 per deel. Rivieren en beken in Overijssel. In deze oostelijke provincie zijn heel wat mensen te vinden, die een grote liefde hebben voor het gebied waarin ze wonen. Er komen uit Overijssel veel boeken en plaatwerken. Het onderhavige maakt deel uit van een serie jaarboeken, waarvan dit het zesde is. Eerst is de redacteur mr. H. Schelhaas aan het woord. Verder schreven ir. D. M. van der Schrier, drs. W. J. J. Colaris, A. Buter, drs. C. J. Bos, en G. (Bert) Molenaar iedereen hoofdstuk. Er wordt daarbij heel wat aan de orde gesteld, niet alleen landschappelijk en historisch, maar ook op monumentenge- bied. De vele foto's zijn juweeltjes, hetgeen niet zal verwonderen als men weet dat Ger. Dekkers er de maker van is. Het boek is voortreffelijk uitgegeven door Uitgeverij Waanders, Zwolle. Eilanden onder de voet. De titel laat nau welijks iets te raden. Inderdaad, deze uit gave handelt over het lot van de Wadden-ei landen, een uitgave van de Werkgroep Re- kreatie van de Landelijke vereniging tot be houd van de Waddenzee. Een samengebald brok informatie met veel tekeningen en doorgaans goede foto's. Willemstad. De ondertitel van dit zeer fraai uitgevoerde boekwerk luidt: „Een brillant in de gouden delta". De schrijver, de heer C. A. I. L. van Nispen heeft een moment opname van de oude vestingstad gemaakt, eindigend in 1977, maar hij heeft er wel een beschrijving van de historie aan laten vooraf gaan. Al ligt de nadruk dus op onze tijd, dank zij het feit, dat in Willemstad veel behouden is, is de geschiedenis, die vier eeuwen geleden begon, er nog volop le vend. Het geheel is een verhaal aan de hand van veel prenten en foto's. De typografische zorg die Joh. Enschedé en Zn. Haarlem er aan besteedde, verdient grote lof. Delftse Historische Sprokkelingen. De oud-archivaris C. D. Goudappel heeft een aantal grepen gedaan uit de geschiedenis van de Prinsenstad. Als weinig anderen kent hij Delft en uit hoofde van zijn functie is hij vertrouwd met de geschiedenis van deze stad en haar inwoners. Het is maar al te goed bekend, dat de sloophamer ook daar fors heeft huisgehouden. Het hoofdstuk: Zo was het in Delft in 1841is van deze constatering een illustratie. Het goed verzorgde boekje met boeiende foto's en prenten, is een bun del van eerder verschenen artikelen van de heer Goudappel, waar nodig aangepast door een redactiecommissie met de Delftse jour nalist G. G. Kunz als eindredacteur. Bur gemeester Oele schreef een voorwoord. Uitg.: Elmar, B.V. Friesland vanuit de lucht. De titel doet veronderstellen, dat we hier met een boek te doen hebben, dat uit luchtfoto's bestaat. Die veronderstelling is juist. Die foto's (deels in kleur) zijn voortreffelijk en vertellen een verhaal op zich zelf; het verhaal van het boeiende Friesland met zo'n groot afwisse- 146

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 39