Boekennieuws Kunstreisboek voor Nederland. Van deze waardevolle gids is de zevende druk ver schenen. Twaalf jaar geleden verscheen de vorige druk. Sindsdien is er nogal wat ver anderd en gerestaureerd, zodat een nieuwe druk, aangepast en herzien, zeker in een grote behoefte zal voorzien. Deze 800 bldz. tellende gids bevat een schat van gegevens omtrent „historische" gebouwen enz., bij eengegaard dooreen aantal zeer deskundige medewerkers. Een aantal plattegronden vergemakkelijkt de bruikbaarheid in hoge mate. De Rijksdienst voor de Monumenten zorg, die het reisboek in opdracht van de Rijkscommissie voor de momumentenbe- schrijving samenstelde, verdient een woord van lof voor het omvangrijke werk, dat moest worden verricht. Uitg.: P. N. van Kampen, Amsterdam/Standaard Uitgeve rij, Antwerpen; 39,50. Nieuwe Drentse Volksalmanak 1977. Een jaarlijks terugkerende verzameling opstel len over (historische) Drentse onderwerpen, waarvan we in het bijzonder noemen de bijdrage van dr. J. W. Niemeijer over de betekenis van Drente voor de vernieuwing in de landschaps-schilderkunst omstreeks 1800. Uitg.: Van Gorcum en Cie., Assen. De architectonische ruimte. Uit het voorwoord: „Gedurende de dertig, jaren die sedert de oorlog verlopen zijn, is dooreen groep architecten in schoolverband over kerkelijke architectuur nagedacht en een van de eerste herwonnen noties is ge weest, dat kerkelijke architectuur niets an ders kan en mag zijn dan architectuur in haar volmaakste vorm. Alle verdere begrippen die aan het licht zijn gekomen, hebben daarom betrekking op het menselijk verblijf in het algemeen en men vindt ze in dit boek samengevat". Dit laatste is het werk van Dom H. van der Laan. Een typisch vakboek met tekeningen en grafieken. (Uitg. E. J. Brill, Leiden; 60.-). Atlas van de bouwkunst. Deel I behandelt de bouwkunst van Mesopotamië tot Byzan- tium. In al zijn beknoptheid geeft deze atlas ruime informatie, die ondersteund wordt door veel kaarten, schetsen en overzichten, grotendeels in kleur. Achterin een litera tuuropgave en een practisch register, dat naar de veelheid van onderwerpen verwijst. De atlas is oorspronkelijk in het duits ver schenen. De vertaling is van drs. Marianne 145 E. de Haas. Uitgave Bosch en Keuning, Baam; Sesam-pocket; 15,-. Kasteel Bouvigne. Ter gelegenheid van de ingebruikneming door het Hoogheemraad schap West-Brabant is door dr. F. A. Bre- kelmans, gemeente-archivaris, de nogal woelige geschiedenis van het kasteel te boek gesteld. Die geschiedenis gaat waar schijnlijk terug tot de eerste helft van de 16e eeuw. Het juiste stichtingsjaar is niet be kend. Tussen 1614 en 1775 was Bouvigne het eigendom van de Oranjes. Aan de jong ste geschiedenis is niet zoveel aandacht ge schonken. Interessant is het hoofdstuk over de restauratie-geschiedenis 1975-1977. Het boekje is rijk geïllustreerd. Kijk op Nederland. In deze serie zijn inmiddels nog verschenen Gelderland en Zeeland. Evenals de eerder uitgekomen delen bevatten deze provin cie-boeken weer een schat aan foto's, die vooral voor „verkenners" van ons land on getwijfeld vele nieuwe perspectieven ope nen. (Agon Elsevier.) De Noordelijke Vechtplassen. Dit is een publicatie van de Ver. tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland. Het boek (393 bldz.) handelt over flora en fauna van dit prachtige natuurgebied. Eerder ver scheen een dergelijk boek over de Zuidelijke Vechtplassen. Te bestellen door overma king van 12,-op postgirorekening 99 33 t.n.v. Natuurmonumenten, 's-Graveland. Torens. Het hier te bespreken boek is zeker niet het eerste, dat torens tot onderwerp heeft. Niettemin menen we, dat de auteurs, de heren H. Janse (hoofd van de afd. docu mentatie van de Rijskdienst voor de Monu mentenzorg) en L. J. Hart, tot een geslaagd werk zijn gekomen, omdat over de zestig besproken torens, heel wat belangwek kends, in historische en architectonische zin, wordt verteld. Behalve Nederlandse to rens worden ook enkele Vlaamse torens be handeld. Boeiend zijn vooral ook de voor treffelijke foto's (veelal ten voete uit), teke ningen (van de heer Hart) en afbeeldingen van schilderijen en prenten. De samenstel lers hebben zich niet tot oude torens be perkt, maar beschrijven ook enkele „mo- Illustratie (Speeltoren van Mon- nickendamj uit Torens"

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 38