Het Ravelijn op den Zoom Forfdu Als wij in deze tijd over het Ravelijn van Bergen op Zoom spreken is er geen vergis sing mogelijk. De toevoeging „op den Zoom" is helaas overbodig geworden sinds de overige vijf ravelijnen met de veertien bastions en de negentien lunetten tussen 1867 en 1882 op rigoureuze wijze werden geslecht terwille van de gewenste stadsuit breiding. De eens zo schitterende en ijzersterke ves tinggordel werd in 1698 doorMenno Baron van Coehoom, Directeur-Generaal der For tificatiën en Meester-Generaal der Artil lerie, ontworpen en van 1701 tot 1742 ge bouwd. Dit meesterwerk zou zijn faam tot over de grenzen bevestigen. Hij zelfheeft er niet veel van gezien; hij overleed reeds in 1704, 63 jaar oud. Menno van Coehoom had eigen methoden voor de vestingbouw ontwikkeld, die be kend zijn geworden als het Nieuw-Neder- landse stelsel, dat aanmerkelijk afwijkt van het Oud-Nederlandse item, volgens hetwelk vestingen als Heusden, Brielle Willemstad, Bourtange en andere zijn aangelegd. Toepassing van metselwerk, ten tijde van de 80-jarige oorlog terwille van de spoed en de financiële bezwaren verlaten, was weer aan de orde, maar op een zodanige manier dat de walmuren aan 's vijands waarneming ont trokken moesten blijven. Het bovenste ge deelte der wallen was aardwerk. In plaats van te zoeken naar regelmatige wiskundige figuren, paste Menno de vormen van basti ons en ravelijnen aan de situatie van de te verdedigen stad aan, zodat die werken geen symmetrische contouren lieten zien. Slechts op twee plaatsen, in het N.O. front en bij de haven was het mogelijk constant water in de vestinggracht te houden, de rest van de vestinggracht was droog, maar zou in oorlogstijd onder water gezet kunnen worden. Het Ravelijn op den Zoom was het enige ravelijn, dat rondom in het water lag. Dit water, het Pillekenswater genaamd, stond in verbinding met een turfvaart, Grebbe of Moervaart, Moeregreb, die door de stad naar de haven liep. Sedert 300 jaar is deze vaart ten onrechte onder de naam Zoom bekend geworden. Vanwege deze waterstaatkundige toestand was er alle reden om het Pillekenswater te behouden en deze omstandigheid zal wel het meest hebben bijgedragen tot het be houd van het Ravelijn. 141 tranche Men kan de vesting zoals deze in 1747 ge weest moet zijn, in verkleinde vorm aan schouwen. Een werkelijk prachtige ma quette vindt men op de zolderverdieping van het Markiezenhof, vervaardigd naar het voorbeeld van een zich in het Musée des Plans-reliefs van het Hotel des Invalides in Parijs bevindend model, dat na de verove ring van de stad door de Franse tijdens de. Oostenrijkse Successie-oorlog in 1747, op last van de Franse Koning werd gemaakt. Omdat nu het Ravelijn op den Zoom het enige gave overblijfsel is van de roemruchte vesting moeten wij er zuinig, erg zuinig op zijn. Reeds in 1926 is door wijlen Ir. A. J. L. Juten in het januarinummer van dit tijd schrift de aandacht op dit Ravelijn gevestigd en terecht. Het werk verkeerde toen in een lichte staat van verval als gevolg van te weinig onderhoud. Zes jaar later werd de restauratie ter hand genomen. Daarbij werd een sedert de ont manteling aangelegde dam tussen de ooste lijke flank en de openbare weg vervangen door een houten brug omdat men ten be hoeve van het gebruik, voor welk doel ook, een vaste verbinding in stand wilde houden. Het is alleen jammer dat men toen niet met een die verbinding naar de keelzijde van het

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 34