HEEMSCHUT Amsterdamse folders en kerken Stadsherstel Gorinchem Verkiezingen Ter voorziening in de vacatures, ontstaan door het bedanken van mr. J. H. W. Verzijl (le secr.), mr. J. I. van Praag Sigaar (2e secr.), drs. J. M. Hengeveld (penningm., te vens van het Restauratie.Hulpfonds) en ir. C. A. Kuysten, werden benoemd de heren: J. G. Oost Lievense (le secr.), W. van Driel (2e secr.), S. Doyer (penningm., tevens van het Rest Hulpfonds) en ing. G. B. H. van Wou denberg. Laatstgenoemde is tot lid van het Alg. bestuur benoemd, maar zal tevens plaats nemen in het Dag. bestuur, zoals ook met ir. Kuysten het geval was. In de vacature mr. G. J. te Loo (voorz. Prov. cie. Groningen) werd benoemd de heerT. J. Koek. Dhr. te Loo blijft lid van de Prov. cie. Gron. De toetreding van mr. J. H. van den Hoek Ostende als lid van het Alg. bestuur werd be krachtigd. Als opvolger van mr. dr. L. de Gou in de functie van voorz.. van de K.N.O.B. werd jhr. mr. L. M. Michiels van Kessenich be noemd tot lid van het Alg. Bestuur. Herkozen werden drs. H. C. van Eek (D.B.), mr. H. W. Phaff (A.B.) en G. Prins (D.B.). Tot secretaris van de Prov. cie. Limburg werd benoemd dhr. J. Radermacher In de vacature dr. R. Hoegen (voorzitter van de bond Heemschut) werd benoemd de heer G. K. J. M. Hamm, ingaande 9 september 1978, (Heemschutdag) op welke datum de heer Hoegen zijn functie neelegt. De heer Hoegen sloot deze laatste door hem geleide ledenvergadering met de constate ring dat de Heemschutactiviteiten voor hem mede zo boeiend zijn geweest omdat deze zijn aandacht voor monumentenbescherming steeds scherpten. Het voorzitterschap was voor hem een rijke ervaring. De combinatie: Amsterdamse folders en kerken is min of meer toevallig. In het His torisch Museum - wat is dat toch een juweel - is tot 17 september a.s. een kleine ten toonstelling ingericht van kerken, die in 1578 als gevolg van de alteratie in calvinis tische handen overgingen. Bij de voorbe zichtiging wordt ook een aantal nieuwe mo numentenfolders gepresenteerd. Voor degenen, die misschien niet precies weten wat onder de „alteratie" wordt ver staan: dat is de verandering in de regering van Amsterdam, voorbereid in overleg met de prins van Oranje en ten uitvoer gebracht door de Calvinisten, die de bestaande rege ring na de overgang in februari 1578 niet vertrouwden. De alteratie kwam op 28 mei van dat jaar tot stand. De expositie laat ook prenten zien (afkom stig uit het Amsterdamse archief) van gere formeerde kerken, die na de ommekeer werden gebouwd, zoals de Zuiderkerk, de Westerkerk en de Oosterkerk. Tot deze groep behoorde ook de Koepelkerk aan het Leidse Bosje, die enige jaren geleden werd afgebroken. De veranderingen strekten zich ook uit tot andere naamgeving; de St. Olofskapel werdOudezijdskapel, de St. Ni- colaaskerk ging Oude Kerk heten, de Catha- rinakerk werd Nieuwe Kerk, de Nieuwe Nonnenkerk werd Gasthuiskerk (gesloopt). Maar niet alleen de namen wijzigden zich, vaak ook de bestemming. De Begijnenkerk werd Engelse Kerk. Nog groter was de ver andering die zich aan de Nieuwezijdskapel voltrok; aanvankelijk katholiek, daarna Ge reformeerd, vervolgens Duits en nu een Turkse moskee! Bijna meer nog dan de prenten vertellen de bijschriften van de boeiende geschiedenis van een aantal oude Amsterdamse kerkge bouwen. Wat de folders betreft, we kondigden reeds aan de herdruk van de zgn. Coca Cola-fol der van Amsterdam, die in 1975 (Europees Monumentenjaar) werd uitgegeven en waarvoor zo'n belangstelling was, dat ze al spoedig niet meer verkrijgbaar was. Er is nu in samenwerking van het Bureau Voorlich ting Amsterdam, de VVV, het Gem. Bu reau Monumentenzorg èn de Bond Heem schut een herdruk gekomen. En voorts heeft Amsterdam haar monumentenfolders met een nieuwe serie uitgebreid. Nieuw zijn het museum Van Loon (Keizersgracht 672), Rembrandthuis, 's Lands Zeemagazijn, Trippenhuis en Westerkerk. De eerste serie, bestaande uit de Oude Kerk, de Jordaan, de Nieuwe Kerk, de Lutherse Kerk en het Pin- tohuis zijn herdrukt. Bij de presentatie van de folders werd er op gewezen, dat Amsterdam met haar monu mentenzorg niet stil zit, hetgeen de cijfers uitwijzen. In vijfjaar (van 1973 tot 1977) werden in totaal 1110 restauraties uitge voerd. In 1957 besteedde Amsterdam één miljoen aan restauraties, in 1975 ca. vijftig miljoen. v.d.W. In het over 1977 verschenen jaarverslag van de Stichting Stadsherstel Gorinchem laat de voorzitter, de heerC. de Ruitereen tevreden geluid horen. De stichting kan op een goed jaar terugzien, zo schrijft hijen even verder heeft hij het zelfs over een vruchtbaar jaar. ,Met de binnenstad ging het de goede kant op. Wie de huidige situatie vergelijkt met die van bijv. vijfjaar geleden, moet consta teren, dat er beweging zit in het streven naar een gezonde binnenstad. De gewijzigde koers van de gemeente, zoals die is neerge legd in de Nota stadsvernieuwing, begint resultaten te krijgen"In deze wordt verwe zen naar de „geslaagde" nieuwbouwpro- jekten in het Heerenlaantje, Krabsteeg. Belangrijker nog is de toenemende activiteit die particulieren aan de dag leggen. Er wor den weer gevels schoongemaakt, huizen opgeknapt en gebouwd, hier en daar pak huizen tot goede woonhuizen omgeto verd". In het jaarverslag valt verder te lezen, dat voor de toekomst gedacht wordt aan het invullen van „gaten" in de binnenstad, of schoon de meeste aandacht vooralsnog wordt gericht op het verwerven van be staande, oudere panden, die niet per defini tie op de Monumentenlijst behoeven voor te komen. Onvermijdelijk is, dat Stadsherstel Gorinchem ook klaagt over de subsidieperi kelen. Hiertegenover staat dat de stichting in 1977 meer dan 146.000,- aan schen kingen ontving. De groei van SSG blijkt overigens uit het balanstotaal: 88.600,- in 1976 tegen 243.000,- in 1977. 138

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 31