'18 l'ï tr -8" {r Nieuwstad van veel laat 19e eeuwse en vroeg 20e eeuwse volkswoningbouw. Nu is dat laatste uit een oogpunt van monumen tenzorg niet zo'n bezwaar, maar enkele ka rakteristieke bouwsels zijn met die „sane ring" toch wel verdwenen. Er is overigens in dit stadsdeel na kaalslag (grote stukken liggen nog open, andere zijn wat kneuterig en met te weinig openbaar groen weer be bouwd) een nogal contrasterende nieuw bouw gepleegd. We hebben hier het oog op het nieuwe postkantoor met aansluitend een winkelgalerij (niet zo functioneel in dit stadsdeel), een politiebureau in een archi tectuur waarover men in zo'n historisch ge bonden stadje ook z'n twijfels kan hebben, èn een brandweerkazerne. Van deze drie moderne gebouwen is dat voor de brand weer naar onze smaak architectonisch het beste uitgevallen. 3 Het stadhuis 4 De toren van de Herv. Kerk 5 Een stuk behouden stadsmuur Boerderijen verdwenen Citeren we nog even de eerder genoemde toelichting: „De boerderijen die vanaf het ontstaan van de Nieuwstad in dit zuidelijke stadsdeel zijn voorgekomen, zijn op enkele fragmenten na verdwenen; in het huidige stadsbeeld speelt de boerderij dan ook geen rol meer". Men heeft in de saneringsgedeelten hier en daar ook niet steeds op gelukkige wijze ge rehabiliteerd of nieuwbouw gepleegd. We zeiden het al, maar de aandacht dient in dit verband wel gevestigd te worden op de sloop van het hofje de Loentjes, bepaald geen voorbeeld dat navolging verdient. We hopen met al het voorgaande niet de in druk te hebben gewekt, dat we Culemborg als monumentenstad in negatieve zin heb ben ervaren. Integendeel zijn we geneigd te zeggen. Culemborg heeft naar de stedelijke omvang gemeten, een rijk monumentenbe- zit, dat voor een aanzienlijk deel er pront bij staat. Het stadhuis werd tussen 1534-'39 gesticht door toedoen van Elisabeth, laatste telg uit het gelsacht der middeleeuwse heren van dekt door houten tongewelven. In 1968 werd de laatste restauratie voltooid. De markante - het stadssilhouet beheersende - grotendeels ingebouwde toren, sinds 1654 zonder spits, bestaat uit een sobere 14e eeuwse onderbouw en een rijkere insprin gende bovengeleding uit de 15e eeuw. Aan de zuidzijde bevindt zich het opmerkelijke sacristiegebouw (pl. 1525). Het interieur van deze kerk (incl. het meubilair) is alles zins de moeite van het bezichtigen waard. Een fraai, maar toch wel iets minder interes sant monument is de Lutherse kerk (1839) en sinds kort is de vroegere synagoge (thans in gebruik als Geref. kerk) beschermd. Deze synagoge, gebouwd op de plaats van een vorige, dateerd uit 1867-'68 en werd door architect J. Sillevis in neogotische stijl ontworpen. Het gebouwtje dat de zgn. palmstijl verraadt, staat er wat verloren bij p;.:i.'-ifi. u; Cuelmborg en haar tweede echtgenoot An- toine de Lalaing, graaf van Hoogstraten, wat de keus van Rombout Keldermans als ontwerper verklaart. Het wordt gekenmerkt door de stijl van de laatste fase der gotiek. Het werd tijdens de Tweede wereldoorlog gerestaureerd. Intussen was er aan het oor spronkelijke gebouw nogal „gerommeld". Dan hebben we in de Vismarkt een klassi- cistisch afslaggebouwtje uit 1787 - in het stadsbeeld wel opvallend, maar overigens niet van zó grote betekenis. Veel belangrij ker is de Grote of Sint Barbarakerk (herv.), een gotische kruisbasiliek met zuilen, over- in een omgeving waar veel is afgebroken. Ook de Oud-katholieke kerk behoort tot de beschermde monumenten, evenals het St. Elisabeth's Weeshuis en de Latijnse school. Havenfront Dwalend door het stadje kom je vanzelf langs de Veerweg met laat-19e eeuwse en begin 20e "eeuwse arbeiderswoningen (nieuw bestemmingsplan in de maak) ook aan het Havenfront met helaas sterk verval len pakhuizen, herinnerende aan een eco nomische bloeiperiode. Terzijde ligt de jachthaven met aan de straatzijde een pand 132

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 25