De vrijstaande torens en tillen van de vorige eeuw kenmerken zich door hun zes- of acht hoekig grondplan. De bakstenen exempla ren zijn aan de onderzijde vaak open en voorzien van rond- of spitsbogen. Ze komen voor in Gelderland en Utrecht, onder meer in Nijkerk bij kasteel Salentein, in De Bilt in het van Boetzelaerpark en in Staverden bij kasteel Staverden. Hun houten tegenhangers zijn nog te vinden in Amersfoort bij Huize Nimmerdor, in Woudenberg op landgoed De Treek en in Ezingen bij Borg Allersma. Aan het einde van de vorige eeuw en begin deze eeuw werden sommige tillen aan de onderzijde voorzien van een verblijf voor siervogels meteen aangebouwde volière. In enkele parken kan men deze bouwsels nog aantreffen, bijvoorbeeld bij het rijtuigen-- museum in Leek. Door het wegvallen van hun funkties zijn veel duivenverblijven verdwenen; ook in de laatste oorlog zijn nog houten exemplaren opgestookt. De duivenverblijven die ons nog resten in een vaak prachtige landelijke omgeving zijn de moeite waard om te wor den behouden. Niet alleen als voorbeelden van een verdwenen cultuur, waarin het hou den van grote aantallen duiven een uiterst nuttige funktie vervulde, maar ook omdat zij door hun ligging een vaak verrassend element in het landschap vormen. In het korte bestek van dit artikel is het niet mogelijk op alle nog aanwezige duifhuizen in te gaan. Het is echter te hopen dat enige belangstelling voor deze aardige bouw werkjes in bredere kring wordt gewekt en dat, waar nodig, initiatieven worden ont wikkeld om hen te behouden. Voor geïnteresseerden zij vermeld dat begin volgend jaar bij De Walburg Pers in Zut- phen een rijk geïllustreerd boek uitkomt met een komplete inventarisatie en achtergrond informatie. Gaarne zou het IRBDN alle lezers die over gegevens beschikken van zowel bestaande als verdwenen duivenverblijven willen uit nodigen kontakt hierover op te nemen, op dat een zo kompleet mogelijk beeld ontstaat over het verschijnsel duiventil in Neder land. Patricia van Ballegooyen, medewerkster IRBDN Wit geschilderde houten duiventil van kas teel Echten Vele tillen van dit type in Dren the zijn sinds de tweede wereldoorlog afge broken. Deze 19e eeuwse duiventil staat in een wei land vóór het landhuis De Treek, Wouden berg. Foto's IRBDN, Apeldoorn. 'IA®*; 127

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 20