«tl I De grote losstaande duifhuizen stonden op landgoederen en op grond van grote boeren. Altijd in de nabijheid van het woonhuis, vaak midden op het gazon of in het weiland. In oude handleidingen zijn aanwijzingen te Groningse duiventil aan de Hoofdweg in Nieuwolda; ca. 50 jaar geleden geheel op nieuw opgebouwd naar het toenmalige mo del uit 1855. Houten duiventil van kasteel Olden-Aller bij Putten; is er zeer slecht aan toe en zal, indien niet snel wordt ingegrepen, binnen kort verdwijnen. Vierkante stenen duiventoren bij de boerde rij Schevichoven, Leersum. Vooral in Vlaanderen komen nog vrij veel van dit soort torens voor. vinden over de plaatsing van duivenverblij- ven. Zo moeten de duiven vrijelijk kum- mem in- en uitvliegen. Maar ook rust is een eerste vereiste voor het jonge gebroed. Plaatsing van de til vlak bij de ingang het huis of in de direkte nabijheid van zwie pende bomen wordt dan ook ten sterkste afgeraden. Aanwezigheid van water spreekt voor zich. In 1978 werd in Nederland onder invloed van de Franse revolutie het recht van dui venslag, tegelijkertijd met de andere heer lijke rechten, afgeschaft. Dit bleek echter geen haalbare kaart te zijn, want in 1807 werd in de jachtwet aan bezit ters van duiventillen toegestaan deze te be houden, mits zij zich hielden aan strenge bepalingen. Alleen bij hoge uitzondering mochten nieuwe duiventillen worden opge richt. Tot de nieuwe jachtwet van 1955 was iedere eigenaar verplicht zijn til te laten registreren en werd hij gehouden aan een nauwkeurig omschreven aantal duiven. In de vorige eeuw werd het bezit van een duiventil meer een aanzienverhogende dan een funktionele zaak. Veel duivenverblij- ven werden gerenoveerd of verbouwd op een aan de tijd aangepaste wijze. Het is ook aan deze „mode" te danken dat er in ons land nog tillen en torens te vinden zijn. De duivenverblijven die tot nu toe zijn gere gistreerd zijn zeer verscheiden van aard. Van ieder type komt nog een klein aantal voor. De oudste bouwwerken zijn ongetwijfeld de stenen torens, waarvan de oudsten uit de 16e en 17e eeuw stammen. Er werden zowel ronde als vierkante torens gebouwd. Een fraai exemplaar staat nog bij Huize De Wickenburg in de buurt van Houten (U.). De toren is rond en staat op een schierei- landje in de vijver voor het veel nieuwere 124

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 17