Heemschut in actie Kroonberoep Den Bosch Aarle-Rixtel Geule Het regeringsvoornemen het Kroonberoep, zoals voorzien in de Wet op de Ruimtelijke Ordening af te schaffen, blijft Heemschut intens bezig houden. Het Dagelijks bestuur van onze bond heeft zich hierover nu met een vrij uitvoerige brief tot de Vaste Com missie voor Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening uit de Tweede Kamer ge wend. Op grond van een aantal overwegingen in de brief genoemd, heeft Heemschut in die brief de leden van de Tweede Kamer dringend verzocht: a. de minister van VRO uit te nodigen een onderzoek in te stellen naar de knelpunten bij de voorbereiding, vaststelling en goed- keurig van bestemmingsplannen en naar mogelijke manieren om de procedure te ver snellen; b. de minister van VRO uit te nodigen een onderzoek te verrichten naar het aantal, hel karakter en de effectiviteit van ingestelde Kroon beroepen; c. ieder voorstel tot afschaffing of inper king van het Kroonberoep in de bestem- mingsplannenprocedure af te wijzen. De Bond wijst er in zijn brief op, dat monu- mentenbeschermende organisaties, zoals Heemschut, bestemmingsplannen beoorde len ophun meritest.a.v. de handhavingc.q. de bescherming van architectonisch en ste debouwkundig erfgoed. Soms zijn de be trokken bestuurders en bestuurden niet op de hoogte van het algemeen belang dat wordt geschaad. Dit komt veelal voor bij kleine gemeenten. Soms zijn de betrokken bestuurders en bestuurden wèl op de hoogte van het algemeen belang dat wordt ge schaad, doch zij achten het door het be stemmingsplan te dienen locale belang van doorslaggevende betekenis. Dit komt veelal voor bij grote gemeenten, aldus de brief aan de vaste commissie uit de Tweede Kamer. Een objectieve instantie die een bestem mingsplan aan het algemeen belang kan toetsen, kan daarom niet worden gemist. Een ingreep in stad, dorp of landschap is nagenoeg altijd onherroepelijk. Een onaf hankelijke instantie dient derhalve te beoor delen of alle belangen zijn afgewogen c.q. naar behoren zijn afgewogen. Heemschut meent, dat de lange duur van de bestemmingsplan-procedure moet kunnen worden bekort zonder Kroonberoep af te schaffen. De rechtsbescherming, die het Kroonberoep biedt, verdwijnt als het on derhavige wetsontwerp ongewijzigd wordt aangenomen. De Raad van State acht het een juridisch onjuiste constructie om deze rechtsbescherming te vervangen door in spraak. Inspraak betekent vrijblijvendheid bij de afweging der belangen. Bovendien, komt de eenheid van rechtstoepassing in gevaar, omdat wetten op het terrein van milieubescherming wel het Kroonberoep kennen, aldus de Raad van State in het zijn advies aan de Ministerraad. Inspraak heeft geen enkele rechtsbescherming. Of en in hoeverre de gemeenteraad bereid zal zijn met de inspraak rekening te houden is ge heel ter beoordeling van diezelfdeoverheid. Inspraak in het stadium van de voorberei ding lijkt tijdig. Daar staat evenwel tegeno ver, dat het plan reeds is voorbereid en de gemeente reeds voor ogen staat hoe het be stemmingsplan er uit moet gaan zien. Eerst daarna wordt inspraak gegeven. Anders zou immers inspraak vooroverleg inhouden wat niet het geval is. Het is nl. een gedachten- wisseling met de overheid, zoals art. 22a. lid 2 sub b wet Ruimtelijke Ordening dit noemt. Opgrond van een en ander komt Heemschut in zijn brief tot de conclusies hier in de aanhef vermeld. Het heeft Heemschut genoegen gedaan, dat B. en W. een aantal suggesties van de bond m.b.t. liet ontwerp-bestemmingsplan ,,'t Zand" heeft overgenomen. Enige van onze desiderata zijn echter niet op het ontwerp terug te vinden. In een brief aan B. en W. somt Heemschut een groot aantal panden op, die o.i. voor wettelijke bescherming in aanmerking komen; het zijn panden die kenmerkend en karakteristiek zijn voor de bouw van rond de eeuwwisseling. De arbei derswoningen aan dc Boschveldweg dienen volgens Heemschut behouden te blijven, o.a. omdat ze een herinnering vormen aan de bouw van arbeidswoningen rond 1900. Acht stralen en pleinen (Koningsweg, Lek- kerbeetjestraat. Guldenvliesstraat, Juliana- plein. Oranje Nassaulaan, Verlengde Luy- benstraat. Stationsplein en Stationsweg) zouden niet als monument maar als be schermd stadsgebied voldoende beschermd zijn. Heemschut erkent, dat een mogelijkheid van aantasting van de bestaande gevelwand in het door B. en W. voorgestelde be schermd stadsgezicht aanwezig is lot een maximum van 60%, maar: Heemschut acht, mede gezien de onduidelijkheid t.a.v. wat bedoeld wordt met de gevel, öf de gevel in zijn geheel óf slechts de benedenverdieping is bedoeld, het percentage van 60 te groot om de huidige karakteristiek van de betrok ken gevels blijvend te waarborgen. De gemeente zou het voormalige Ned. Herv. Kerkje aan de Kouwenberg hebben verkocht aan een particulier. Daar het kerk interieur op de lijst van geregistreerde mo numenten staat, komt het Heemschut voor dal de gemeente ten deze in strijd heeft gehandeld met art. 14 van de Monumen tenwet. Het koopcontract vermeldt nl. dat de kerk zal worden geleverd met uitzonde ring van de inventaris. Dit betekent volgens Heemschut, verwijdering van de inventaris uit het gebouw, waardoor het beschermd monument in enig opzicht wordt gewijzigd hetgeen zonder vergunning van de minister van CRM niet mogelijk is. Heemschut heeft zich tot Ged. Staten van Noord-Brabant gewend (dat college moet uiteindelijk goedkeuring verlenen aan het besluit van de gemeente) met het verzoek met onze bezwa ren rekening te houden. Heemschut heeft bij Ged. Staten van Lim burg bezwaar gemaakt tegen het door de gemeenteraad van Geulle vastgestelde ont werp bestemmingsplan ,,Moorveldsberg". Volgens dit ontwerp-bestemmingsplan wordt bebouwing met eengezinshuizen c.q. landhuizen toegestaan op een perceel grond, dat in het vigerende bestemmings plan in hoofdzaken de kwalificatie: agra risch gebied met hoge landschappelijke waarde heeft. Bebouwing zou een eerste aantasting betekenen van een bijzonder fraai landschappelijk gebied. 118

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 24