Wadden cursussen Natuurbeschermings - werkkampen of te weigeren.Tegen een alsnog op de aan vraag genomen besluit van Gedeputeerde Staten staat beroep bij de Kroon open. Of Gedeputeerde Staten alsnog een beslis sing zullen nemen is niet bekend, doch het is niet te verwachten. Zij zullen in ieder geval wel advies aan de Kroon uit moeten bren gen. Daartoe is er door Gedeputeerde Staten op 9 mei 1977 een „commissie ontgronding En- ci-Margraterplateau" ingesteld en op 1 juni 1977 door de voorzitter, de gedeputeerde Ir. Horsmans, geinstalleerd. Deze commissie kreeg de opdracht het col lege van advies te dienen over de door de ENCI aangevraagde ontgronding. Op 20 februari 1978 vond de slotzitting plaats, waaruit bleek, dat de meerderheid van de commissie zich voor afgraving uit sprak, zij het onder zeer stringente voor waarden. In deze commissie hadden zitting. Een gedeputeerde als voorzitter. 11 Leden van Provinciale Staten. 6 leden-deskundigen, te weten afgevaar digden van de Kamer van Koophandel, Limburgse organisatie van zelfstandige ondernemers, F.N.V., C.N.V., Lim burgse Land- en Tuinbouwbond en de particuliere natuurbescherming, verte genwoordigd door Prof. Wiggers, Direc teur van het Rijks Instituut voor Natuur beheer. 4 adviseurs, nl. de Griffier der Staten van Limburg, de Hoofdingenieur-Directeur van de Provinciale Waterstaat, de Direc teur van de Provinciale Planologische Dienst en het Hoofd van de afdeling On derzoek van de Landinrichting. Dat deze commissie een bijzonder zware taak heeft gehad is wel duidelijk, aangezien alle aspecten welke bij de zaak betrokken waren, diepgaand bestudeerd moesten wor den, alvorens een gefundeerd oordeel daar over te kunnen geven. Toch kan niet aan de indruk ontkomen wor den, dat niet alle aspecten even grondig bestudeerd zijn. Te denken valt hier met name aan de hydrologische consequenties. Er zou veel meer onderzoek plaats moeten vinden. Op 13 april en 21 april hebben Statenleden een excursie gemaakt naar het Plateau van Margraten. In mei zal de ontgrondingsaan- vrage in de Staten worden besproken. Inmiddels zijn er enige protestwandelingen over het „Margraten-plateau" gehouden. Verder hebben Gedeputeerde Staten van Limburg deze maand een openbare hoorzit ting gehouden, waarbij groeperingen, per sonen en instanties die reeds eerder een be zwaarschrift tegen de plannen ingediend hadden uitgenodigd worden. Zal dit alles bijdragen tot het behoud van het hart van Mergelland? Het is te hopen dat de natuurwetenschappe lijke, landschappelijke, cultuurhistorische en landbouwkundige waarden eindelijk eens zwaarder worden gewogen dan de eco nomische! De volkshogeschool 't Oldörp organiseert komende zomer een drietal cursussen, ge wijd aan het Waddengebied. Doel van deze cursussen is het Waddengebied als natuur gebied te laten ervaren, inzicht te verschaf fen in feiten en achtergronden van de pro blematiek van het Waddengebied in het bij zonder en natuurbescherming in het alge meen, en de mensen de mogelijkheden te verschaffen en te stimuleren om vanuit dat inzicht stelling te nemen ten opzichte van deze problematiek. Van 10 tot 15 juli a.s. wordt (voor 't eerst) een Internationale Waddenweek gehouden. Hiervoor hoopt men ook belangstelling te trekken uit Denemarken en West-Duits- land. Kosten 200,- p.p. (reiskosten voor eigen rekening). Voertaal Duits en/of En gels. Van 29 juli tot 5 augustus a.s. wordt een cursus gegeven onder de titel: Verkenning van de Wadden. Kosten 295,- p.p., incl. alle programmakosten. Een tweede Verkenningscursus wordt ge houden van 21-26 augustus a.s. Kosten 250,- p.p., incl. alle programmakosten. Aanmeldingen: Volkshogeschool 't Ol dörp, postbus 19, 9980 Uithuizen; tel.: 05953 - 18 57. Voor jeugdige Heemschutleden en an dere belangstellenden worden, zoals be reids gemeld, enige natuurbescher- mingswerkkampen gehouden door het Instituut voor Natuurbeschermingsedu catie, zulks in samenwerking met de Bond Heemschut en de Ned. Jeugdbond a ter bestudering van de geschiedenis. Het kamp Aamsveen I wordt gehouden van 7 tot en met 12 augustus en het kamp Aamsveen II van 14 tot en met 19 augustus 1978. In het kamp gelegen in Overijssel worden beheerswerkzaam- heden verricht, zoals het rooien van ber ken op hoogveen en omliggende heide. Ook zal een aantal in het Aamsveen voorkomende „kluunplaatsen" worden blootgelegd en eventueel hersteld. Kluunplaatsen zijn met hout en keien „bestrate" plaatsen in het reservaat, waar tijdens het vergraven van het hoog veen, het veen vermalen, gesneden en gedroogd werd. Kluunplaatsen zijn typi sche cultuurhistorische elementen, die elders in ons land waarschijnlijk niet voorkomen. Aan de kampen kan worden deelgeno men door jongens en meisjes tussen 15 en 25 jaar. Men kan zich hiervoor opgeven bij de Bond Heemschut, N.Z. Kolk 28, Am sterdam. De kosten van deelneming aan het kamp bedragen slechts F. 15.-. Bij definitieve plaatsing ontvangt men hiervan bericht van het IVN. Hierna dient omgaand een bedrag van F. 15.- te worden overgemaakt op de postgirore kening 347 147 van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie te Am sterdam. Aanmelding voor één der kampen moet geschieden vóór 1 juli 1978. Ongeveer 14 dagen voor het begin van het kamp verzendt het IVN de deelnemerslijsten met een routebeschrijving, het kampa dres en andere voor dg deelnemers be langrijke mededelingen omtrent het kamp. 99

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 30