Kerken Datgene wat in Tilburg is beschermd, zie bijgaande monumentenlijstje, is niet veel. Laten we eens kijken naar de kerken die verdwijnen of reeds verdwenen zijn: De Goirkekerk probeerde men 1V2 jaar ge leden op de rijksmonumentenlijst te krijgen CRM zei nee omdat het achterschip was bijgebouwd en de voorkant van de kerk ge deeltelijk was vernieuwd. Enige uitkomst is nu de gemeentelijke monumentenlijst. Eenzelfde verhaal gaat ook op voor de Broekhoven 1 uit de jaren twintigen dertig. Sinds 1972 zijn verdwenen de Broekhoven 2, hiervoor kwamen in de plaats 123 wonin gen, de Besterdkerk, de Noordhoeksekerk, 130 woningen en kantorende StAnnakerk en de Gasthuiskerk. Deze laatste wordt om gebouwd tot kantoor. De Groeseindkerk van 1930 staat te koop. Al deze kerken zijn door kerkbestuurders verkocht omdat zij voor het houden van de eredienst ongeschikt waren geworden (te groot). Ook was het onderhoud een te zware last voor de inkrimpende parochies. Soortgelijke problemen komen we ook tegen bij een aantal kloosters dat Tilburg rijk is. Het klooster van de Zusters van Liefde aan de Oude Dijk bestaat uit een aantal gebouwen aan de Oude Dijk en de Nazarethlaan met daartussen een kolossaal park. Tekort aan „jong bloed" en hoge onderhoudskosten zullen van de klooster tuin waarschijnlijk tot een stadspark veran deren. Ziet U het voor U? In plaats van biddende nonnetjes honden aan een lijntje. Overigens ook wanneer de kloostertuin zijn functie blijft behouden verandert de sfeer. Om diverse redenen wordt er op het terrein een bejaardentehuis gebouwd. 1De geplande uitbreiding van het Zieken fonds zal er waarschijnlijk toe leiden dat de mooie gevels aan de Stationstraat 16-20 plaats moeten maken voor een strakke natuurstenen gevel. Ondanks de 800 handtekeningen en het toegezegde gesprek van B &W met het bestuur van het Ziekenfonds zal deze drastische in greep niet voorkomen kunnen worden. De panden zijn namelijk eigendom van het Ziekenfonds; de bouwvergunning is al aangevraagd. 85

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 15