Heemschut in actie Mmsieraam ving. Het interieur wordt van veel betekenis Een nog „jonge" kerk wordt bedreigd, nl. geacht. Vooraanstaande kunstenaars, zoals de Kerk van O.L. Vrouwe van de Allerhei- Matthieu Wiegman, Otto van Rees, Joep ligste Rozenkrans aan de Obrechtstraat. Nicolaas, Jan Eloy Brom, Mari Andriessen Heemschut is van oordeel, dat deze kerk en John Radecker, hebben er aan meege- voor bescherming in aanmerking komt. De werkt, kerk werd ontworpen door J. Stuyt, in com pagnonschap met J. Cuypers en in 1908- Mocht de kerkruimte voor de eredienst 1911 gebouwd. De torens vormen o.a. van (thans) te groot zijn, dan zou dit gebouw het Museumplein uit gezien een kenmer- mogelijkerwijs als museumhuisvesting kend stedebouwkundig element. In een kunnen dienen, zo heeft Heemschut aan de brief aan de minister van CRM, waarin om minister geschreven. De hoge kwaliteit van bescherming van het gebouw wordt ge- de aanwezige interieuronderdelen vormt de vraagd, zegt Heemschut, dat de kerk, met basis om hier een collectie van 19e en 20e Byzantijnse invloeden, wordt gekenmerkt eeuwse religieuze kerkonderdelen en ge- door een krachtige en originele vormge- bruiksvoorwerpen in onder te brengen. Heemschut Den Bosch "Vloekende kleuren 's Graveland Heemschut heeft uitvoerig gebruik gemaakt van de gelegenheid tot inspraak ten aanzien van de plannen voor „Het Zand". Onze bond is van mening dat een groot aantal woningen, die in de jaren rond 1900 zijn gebouwd, behouden dienen te blijven. Ge noemd worden woningen aan de Alphons Diepenbrockstraat, Boschveldweg, Col- venierstraat, Van der Does de Willeboissin- gel, Emmaplein, Havensingel, Juliana- plein, Koninginnelaan, Oranje Nassaulaan, Stationsweg en -plein. Van het Capucijnen- klooster aan de Van der Does de Willebois- singel 12 (waarvan de kerk reeds beschermd is) dient het oude gedeelte van het klooster evenals de muur van de kloostertuin (even eens) beschermd te worden. Verder heeft Heemschut o.m. aangedrongen op behoud van de restanten van het oude station (Ed. Cuypers), terwijl onze bond er van uit gaat, dat het gedeelte van het bastion dat nog aanwezig is aan het zuidelijk gedeelte van „Het Zand" behouden blijft. Nu de actie tegen de metro in de Nieuw- marktomgeving is geluwd - er valt toch niets meer tegen te doen - blijkt er reden om in het geweer te komen tegen de tot realisa tie komende nieuwbouw. Bij het Amster damse gemeentebestuur heeft Heemschut protest aangetekend tegen het aangebrachte bonte schilderwerk aan de nieuwe huizen bij de Zuiderkerk en aan de (nog niet geheel gereed zijnde) huizen naast het huis „De Pinto" aan de Antoniebreestraat. In de brief aan het gemeentebestuur spreekt onze bond van „oneigenlijke kleuren (hard groen ge combineerd met hard blauw op de bovenste verdiepingen; de erkers op de eerste verdie ping met datzelfde groen, gecombineerd met okergele vlakken) die „vloeken" met het historische stadsbeeld ter plekke. Bo vendien is het schilderwerk architectonisch gesproken slecht toegepast: in plaats van een perceelsgewijze aanpak zijn de verschil lende bouwlagen van de hele wand per laag in één kleur (en combinatie) geschilderd. Hierdoor wordt de monotone indruk die het gelijksoortige blok reeds maakt nog bena drukt. De nieuwbouw naast het huis „De Pinto" acht Heemschut weinig gelukkig. Deze is weliswaar duidelijk geparcelleerd, maar vrij agressief van vorm, terwijl het huis „De Pinto" er te veel door wordt weggedrukt. Als deze nieuwbouw bovendien op dezelfde wijze beschilderd wordt als het geval is bij de Zuiderkerk dan kan Heemschut zich niet aan de indruk onttrekken, dat het in de be doeling ligt aldus het met zorg gerestau reerde huis „De Pinto" zoveel mogelijk geweld aan te doen. Het gemeentebestuur wordt verzocht het „vloekende" schilder werk ongedaan te maken. Elders in dit nummer kan men lezen over 's-Graveland en daarbij komt ook de hoofd zetel Van Natuurmonumenten „Schaep en Burgh" ter sprake. Dat landgoed ligt in het ontwerp bestemmingsplan „Centrum" 's-Graveland. In de toelichting van dit ont werp schrijven B. en W. o.a.: „Gezien de hoge kwaliteit van de historische aanleg zou 78

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 26