Natuurmonumenten haar grote weefgetouw, lange werktafels en kasten voor de vele materialen. De kamers en suite links vóór gebruikt Annie Vriezen als eet- en zitkamer, maar ook daar staat een weefgetouw. Rechts vóór de vergader-, zit- en leeskamer. Boven vindt men dan nog de grote zolder, een badkamer en drie slaap kamers, waarvan vooral de middelste - bo ven de hall - met de aparte raamversiering opvalt. Het koets- en schuurgedeelte van de borg wordt kunstenaarsatelier en tentoonstel lingsruimte, maar daarmee is de totale res tauratie van de borg nog niet voltooid. Want de gracht, de mooie witte ophaalbrug en het borgterrein moeten nog onder handen wor den genomen. Pas als ook het borgterrein is gerestaureerd zal de „Allersmaborg" de omlijsting hebben, die bij dit stijlvolle ge bouw behoort. En Groningen zal dan weer een „pronkjewail" rijker zijn. Toos Bartelds. Allersmaborg" (voorzijde) gerestau reerd De hal van Allersmaborg" Foto's: P. L. de Vrieze Deel van Leuvenhorst" op de Veluwe Foto: Evert Boeve, Ankeveen De Vereniging tot behoud van Natuurmo numenten heeft in het afgelopen jaar 1952 ha aan haar bezit toegevoegd. Het aantal natuurmonumenten bedraagt thans 148 met een totaal oppervlakte van ruim 35.000 ha. De belangrijkste aanwinst in 1977 was het 1090 ha grote landgoed „Leuvenhorst" op de noordelijke Veluwe. Met deze aanwinst is in deze omgeving een aangesloten na tuurmonument van meer dan 2000 ha ont staan (incl. het Leuvenumse Bos en het Hulsthorster Zand). Voorts kwamen in het bezit van de vereni ging het Rechterense Veld bij Dalfsen (97 ha), Wijffelterbroek bij Weert (40 ha) en de Baartwijkse Overlaat bij Waalwijk (47 ha). Van de Dienst der Domeinen kreeg natuurmonumenten in erfpacht 273 ha van het Fochteloër Veen (op de grens van Fries land en Drenthe). Voor de aankoop van natuurmonumenten in 1977 bijna "17 mil joen besteed, waarvoor subsidie werd ver kregen van CRM en de provinciale bestu ren. De aankoop van „Leuvenhorst" werd mede mogelijk gemaakt door een bedrag van 1.320.000 uit de actie „Geef om de Natuur" van het Wereld Natuurfonds. In het jaarverslag van de secretaris, mr. H. P. Gorter kritiseert deze het beleid van het kabinet-Den Uyl ter zake van de plannen met betrekking tot het beheer van land bouwgronden en natuurmonumenten (land schapsparken). Het jaarverslag: „Onze ver eniging zou het ontoelaatbaar achten, dat de historisch gegroeide en zo succesvol uitge voerde taak van de particuliere natuurbe schermingsorganisaties in toenemende mate door overheidsbemoeiing zou worden beknot". Op een door Natuurmonumenten bij de vorige regering aangevraagd onder houd heeft men twee jaar moeten wachten! En toen waren de regelingen waarover men wilde spreken al grotendeels getroffen. Wat de financiën betreft: het boekjaar 1976/77 eindigde met een batig saldo van F. 70.477,- tegen een nadelig saldo van F. 335.981,- in het voorafgaande jaar. Op de lopende begroting wordt weer met een verlies rekening gehouden: ca. één miljoen gld. 71

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 19