Heemschut in actie I Lopik Culemborg En verder 'f liSllBilhT'M een dermate positief vorm- en sfeerbepa lend element in de bebouwing langs de ha ven, dat met het afvoeren van de lijst het risico ontstaat, dat een reeds bestaande aan tasting van het totaalbeeld (gewezen wordt op de woningen nr. 3 en 6) in de toekomst wordt versterkt. De loods is nl. ondanks de verbouwing nog duidelijk een beeldonder- steunend element in een omgeving, die bij zonder kwestbaar is geworden. In een brief aan B. en W. schrijft Heemschut het ontwerp-bestemmingsplan Tussen- gracht-Nieuwstraat in vergelijking met het oude plan uit 1971 een aanmerkelijke verbe tering te vinden. Toch heeft Heemschut wel enkele bezwaren. Zo meent onze bond dat het voorkeur verdient het totale gebied dat als „beschermd stadsgebied" is aangewe zen onder het te wijzigen bestemmingsplan te brengen. Verder keert onze bond zich tegen een doorbraak die doortrekking van de Boerenstraat- 't Hof -Heerenstraat be oogt. De voorgenomen centrum-voorzie ningen lijken Heemschut te groot van opzet. Voorts bestaat de mogelijkheid van tweede cityvorming naast het winkelgebied in de oude stadskern. In verband met een voorgenomen wijziging van een bestemmingsplan ex art. 19 wet R.O. heeft Heemschut aan B. en W. een brief geschreven om op de betekenis van het klooster naast de R.K.kerk in Cabouw te wijzen. Het klooster vertegenwoordigt een grote historische en culturele waarde en is voor de gehele dorpsgemeenschap van uit zonderlijk belang; het is'bepalend voor het dorpskarakter en kan node in de dorpskern worden gemist. Kloosterkerk, pastoreie en school vormen architectonisch gezien een harmonisch geheel. Allemaal redenen om af te zien van de voorgenomen wijziging van het onderhavige bestemmingsplan. Het klooster naast de R.K.kerk in Cabauw En verder heeft Heemschut aan B. en W. van Rotterdam geschreven met verwonde ring te hebben kennis genomen van het voornemen om nieuwbouw volgens een ontwerp van prof. Quist naast de St. Lau- renskerk te realiseren, welke vormgeving sterk afbreuk zal doen aan het aanzien van het monumentale kerkgebouw; heeft Heem schut de wijkvereniging „Van Stolkpark" (Scheveningen) van advies gediend over de mogelijkheden tot bescherming van deze wijk; is door Heemschut bezwaar kenbaar gemaakt bij Prov. Staten van Groningen tegen mogelijke tracées voor het toekom stige wegvak Ten Boer-Groningen van rijksweg 41 (een kwetsbaar gebied), waar- dooro.a. Middelbert, met de onlangs geres taureerde kerk, in landschappelijk opzicht, zijn positieve werking zou verliezen; heeft de hoofdingeneieur-directeur van de rijks waterstaat in Limburg verrassend snel ge antwoord op de bezwaren, die Heemschut had kenbaar gemaakt over het ontwerp- tracé rijkswegen 68 en 73, waardoor, zoals we in het februarinummer vermeldden, de kasteelboerderij „Zuidewijk Spiek" te dicht bij de verkeersweg zou komen te lig gen. Uit de reactie van rijkswaterstaat blijkt, daternog verschillende mogelijkheden zijn, waaruit de minister van Verkeer en Water staat in 1979 zijn keuze zal moeten doen. Voorts werd ons er tenslotte op gewezen, dat er nog een inspraakronde komt. v.d. W. 59

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 32