tam iwi -MxS en een halve ton, nodig alleen al voor ach terstallig onderhoud. Was het voor B. W. nog een vraag of het maatschappe lijk nut van instandhouding van de 42 meter hoge toren opwoog tegen de kosten, voorde raad was het een uitgesproken zaak dat zulks niet het geval was. Heerenveen staat nu voor de tragische opdracht een monu ment, niet in het minst in gevoels-opzicht, af te breken. Het blijft intussen een intrigerende vraag waarom de plaatselijke gemeenschap niet in verzet is gekomen tegen de afbraak. Was er de inwoners organiseerde, is het gebleven. Ofschoon niet helemaal een representatieve graadmeter, meende een ruime meerderheid onder de bevolking (ruim 62 procent) dat het karakter van Heerenveen schade zou lijden als de toren tegen de vlakte ging. Ook op provinciaal niveau leefden deze gedach ten. Men heeft het gemeentebestuur niet kunnen vermurwen. De harde, financiële realiteit bleek een te hoge horde voor de immateriële argumenten om het monument voor de bin nenstad veilig te stellen. Volgens Heem- verklaarde monument evenmin kunnen red den. De watertoren verloor zijn oorspronkelijke functie, toen de IWGL in 1973 op een ander distributiesysteem overging. Het werd al gauw duidelijk dat in de volgende discussie het vinden van een nieuwe bestemming niee een beslissende functie zou gaan vervullen in de plannen om de toren te behouden. Er zijn van particuliere zijde weliswaar enkele plannen ontwikkeld, maar die bleken onuit voerbaar. Inderdaad zijn de gebruiksmoge lijkheden uiterst beperkt. De inwendige een te groot geloof in de verwachting dat de raad toch niet zo'n scrupuleus besluit zou aandurven? Of had het te maken met de aard van de meeste Friezen, die niet gauw met hun gevoelens te koop lopen? Juist immers de gevoelsfunctie bleek de autochtone be volking overwegend aan te spreken. Van schoonheidsbeleving was bijna in het geheel geen sprake. De meesten vonden het maar in „ünsjoch (lelijk) ding". Bij een initiatief van de PPR, die een enquête onder schut, die zich al in een vroeg stadium voor het behoud inzette,,een zeer eigen element in het ruimtelijke beeld van de plaats". De verdwijning van de toren heeft ook buiten Heerenveen pijn gedaan. Zo heeft de jonge stichting „Moderne architectuur in Fries land" te elfder ure nog bij het gemeentebe stuur aan de bel getrokken. Zij heeft de raad gewezen op het ondubbelzinnige belang dat het bouwwerk voor de modeme architec tuurgeschiedenis heeft, maar het vogelvrij De Kruiskerk uit 1637 bestaat niet meer Foto: Stichting Oudheidkamer Heerenveen maat van de toren is slechts zes bij zes me ter. De onderhoudstoestand met name van de buitenmuren is buitengewoon slecht. Toch wel overtuigend van de karakteristieke waarde voor het stadsbeeld van Heerenveen hebben B. W. geprobeerd financieel 55

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 28