Behoud zeilend bedrijfsvaartuig Foto vouwbladen meer professionele opzet van het bonds- werk. Met het verwezenlijken van dit stre ven is de bond al een eind gevorderd. Het bondsapparaat in al zijn geledingen is zoda nig geoutilleerd, dat Heemschut als particu lier instituut beter dan ooit tevoren in staat is het particulier initiatief in de sector van de monumentenzorg te steunen. Daarbij is - dat willen we bepaald niet ontkennen - de bijstand van de overheid onmisbaar. v.d.W. Nadat al enige tijd geleden twee foto-vouw bladen waren verschenen over de onder werpen Boerderijen en Molens, heeft de Rijksdienst voor de Monumentenzorg nu de serie voltooid met de publikatie van foto vouwbladen over kerken, woonhuizen, kas telen en buitenplaatsen (de laatste twee on derwerpen in één). Stuk voor stuk een brok zeer aantrekkelijke informatie over hetgeen ons land aan monumenten op uiteenlopend gebied bezit. Men kan de vouwbladen gratis verkrijgen door bijgaand formulier in geslo ten enveloppe als briefte sturen aan de Bond Heemschut, postbus 10525, Amsterdam. In elk vouwblad vindt men een literatuurop gave over het desbetreffende onderwerp en een lijstje van organisaties, die veel aan dacht aan het desbetreffende onderwerp be steden We vinden het jammer, dat de Bond Heemschut alleen wordt vermeld in het vouwblad over het woonhuis-monument. Men zou bij de rijksdienst toch moeten we ten, dat onze bond zich met de zorg van elk monument bezig houdt. Misschien, als de belangstelling zo groot is, dat men door de voorraad heenraakt en een nieuwe oplaag nodig is, men dit herstelt, voor wat we een omissie achten. De landelijke vereniging tot behoud van het zeilend bedrijfsvaartuig heeft een bro chure/poster het licht doen zien om meer belangstelling voor haar doelstellingen te wekken. De vereniging is van oordeel, dat tjalken, klippers, aken, enz. evenzeer als een cultuurhistorisch erfgoed als molens, huizen e.d. moeten worden beschouwd. Er dienen daarom maatregelen te worden ge troffen om voormalige zeilende bedrijfs- vaartuigen te behouden en restaureren. Om dit doel te bereiken is een aantal beleids maatregelen van de overheid noodzakelijk. Ie moet worden voorkomen, dat vm. zeil schepen verdwijnen. Dat betekent, dat de sloop- en saneringsregelingen m.b.t. vracht- en woonschepen dienen te worden herzien. 2e dienen er ligplaatsen te zijn, waar de restauratie kan geschieden, zo mo gelijk met faciliteiten ter bevordering van de restauratie. 3e. dienen er ligplaatsen ge handhaafd en gecreëerd te worden, waar deze karakteristieke, gerestaureerde, zelf- voorzienende zeilschepen al dan niet be woond, ligplaats kunnen kiezen. 4e. dient in bepaalde gevallen subsidie te worden ver leend voor restauratie van schepen. Aldus de vereniging, die nog meedeelt, dat het Prins Bemhardfonds 150.000 be schikbaar heeft gesteld van de Stichting Fe deratie Oud-Nederlandsche Zeilschepen voor de aankoop van authentieke scheeps- onderdelen De vereniging vertegenwoordigt nu al ruim 300 schepen en heeft ca. duizend leden. Belangstellenden kunnen zich voor inlich tingen wenden tot het secretariaat van de vereniging, postbus 2004, Amsterdam; tel.:05208 - 26 91. Ondergetekende Naam Adres Woonplaats wil gaarne gratis toezending van het foto-vouwblad x) Woonhuizen- monumenten Kerken monumenten Kastelen en buitenplaatsen Boerderijen Vechten voor molens x) Men kan alle vouwbladen aanvragen of een of meer naar wens; het vakje vóór de titel aankruisen. Inzenden in gesloten enveloppe xx) en verzenden als brief aan: Bond Heemschut Postbus 10525 Amsterdam. xx) op adreszijde vermelden: foto-vouwbladen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 10