m bestemming tot bibliotheek, die er tot bloei is gekomen en er tot heden gevestigd is. De verwerving in 1937, de restauratie in 1939-40 en de gezamenlijk daartoe ge brachte offers vormden een teken en een aansporing voor het bestuur én voor de bur gerij, waardoor het Wijnhuisfonds werkelijk tot ontplooiing kon komen. De stichting was in 1927 opgericht door de Gemeente raad, als compensatie voor de last, die bij een gemeentelijke monumentenverordening van 1926 op de schouders van de monumen teneigenaren was gelegd, met het doel deze Ruiter Kortegaerd; ruiterwacht van het Corps de Garde Pelikaanstraat 4 Het Bolwerck vóór de restauratie Het Bolwerck na de restauratie eigenaren bij te staan bij onderhoud of res tauratie. De eerste jaren werd er veel verzet uit de burgerij ondervonden, terwijl de stich ting bij gebrek aan middelen ook niets kon ondernemen, zodat de tijd moest worden gebruikt om enig kapitaal te vormen. Na derhand bleek het zeer nodig de statuten te verruimen, zodat de stichting naast het werk voor derden ook eigen activiteiten kon gaan bedrijven, waarvan dan ook een goed ge bruik is gemaakt. Vijftigjarig bestaan Op 19 juni jl. was de dag aangebroken, waarop het Wijnhuisfonds het jubileum heeft gevierd in een feestelijke vergadering in de burgerzaal van het stadhuis met ruim 200 van de in totaal circa 1200 tellende donateurs. Ter gelegenheid hiervan was een jubileumboekje uitgegeven, (zie okto ber.nr. 1977), waarin de voornaamste wer- tussen de velden met deur en vensters, ter wijl in later periode, zoals bij het Bolwerck tevens een horizontale geleding met voor uitspringende waterlijsten wordt toegepast, waardoor de lisenen niet meer doorlopen, maar in elke verdieping in een korfboog eindigen. De gevelbeëindiging is oorspron kelijk wel met kantelingen, vaak met trap pen met kaplaag afgedekt en op de hoeken met pinakels gesierd, overhoeks geplaatst, ronde en op verschillende wijze geprofi leerde pinakels. Soms vindt men ook geheel of ten dele de in- en uitgezwenkte ojief- vorm, al dan niét onderbroken door pina kels. Ontstaan van het Wijnhuisfonds Het Bolwerck bleef de zetel van het Wijn huisfonds en werd overigens verhuurd met 10

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 18