Tien jaar Korenmetershuis Oude nummers van Heemschut De nieuwe staatssecretaris van CRM. C. C. Wallis de Vries; belast o.a. met monumen tenzorg de Centrale directie van de PTT in Den Haag werkzaam, laatstelijk als secretaris van de hoofddirectie telecommunicatie. Hij legde deze functie neer, toen hij in septem ber 1974 gekozen werd tot wethouder van Openbare werken, verkeer en vervoer in Den Haag. Hij is 41 jaar. Gedurende zijn wethouderschap heeft de heer Wallis de Vries de monumentenzorg in de residentie in nieuwe banen geleid, het geen wel nodig was, omdat deze aangele genheid in de jaren daarvoor nogal verwaar loosd was. De heer Walllis de Vries had het in het college van B. en W. overigens wel moeilijk met de monumentenzorg, omdat een van de andere wethouders, die belast is met de stadsontwikkeling, er deels andere opvattingen op nahoudt. Hoe dit zij, de heer Wallis de Vries heeft o.a. het gemeentelijk bureau voor de monumentenzorg van de grond getild, voor Den Haag van grote be tekenis, omdat de regeringsstad op dit ter rein jarenlang achter lag bij andere (grote) steden. Het komt ons belangrijk voor, dat voor de portefeuille van monumentenzorg (en cul tuur-historische zaken) zoal geen afzonder lijk departement is gekomen, hetgeen de Bond Heemschut in de afgelopen zomer tij dens de kabinetsformatie had bepleit, er toch een staatssecretaris is gevonden, die op het gebied van monumentenzorg geen totaal vreemde is. Dat was ook mogelijk geweest. v.d. W. Een ieder die het Korenmetershuis aan de Nieuwezijds Kolk in Amsterdam kent, zal bij het lezen van bovenstaand opschrift mis schien wat vreemd hebben gekeken. Tien jaar? Dat veel ouder aandoende gebouwtje? Zij die zich deze vraag hebben gesteld, kun nen we aanstonds geruststellen. Natuurlijk is het Korenmetershuis veel ouder, maar die tien jaar slaan op het feit, dat onze Bond Heemschut er omstreeks de jaarwisseling tien jaar in was gehuisvest. En aan dat lus trum is op 16 december jl. op bescheiden wijze aandacht geschonken. De waarne mend directie nodigde een aantal relaties uit om op dit „jubileum" een glaasje te komen drinken en om het daarbij niet te laten was er een kleine tentoonstelling ingericht van al lerlei Heemschut-publikaties e.d. en kon men wat oude dia's bekijken. Het heeft ons deugd gedaan, dat velen aan onze uitnodi ging gevolg hebben gegeven. Sedert onze bond tien jaar geleden huurder werd van het Korenmetershuis, is ons leden tal ongeveer verdubbeld. Er zijn dus waar schijnlijk verscheidene leden, die omtrent het Korenmetershuis niets of weinig weten. Daarom hier een paar historische gegevens, die we ontleenden aan ,En nu Amsterdam in" van Ton Koot. Alle medewerkers van de bond op de ver sierde stoep van het Korenmetershuis Foto: M. Brinkgreve, Amsterdam Direct na de demping van de Nieuwezijds Kolk gaf de stadsregering opdracht hier een sierlijk stenen gebouw op te trekken voor het meten (wegen) van het koren. Aanvan kelijk geschiedde dat bij de Oude Brug. Dat Korenmetershuis dateert uit de 16e eeuw, maar het gebouwtje, dat er thans staat, is van 1620. Het is een der weinige gaaf over gebleven gildehuizen van Amsterdam. Het heeft na de opheffing der gilden, nog als brandweerpost dienst gedaan, het werd in deze eeuw Persmuseum, was zetel van de vereniging „De Amsterdamse Haven" en nu dan tien jaar werkt Heemschut er. v.d.W. Het secretariaat van de Bond Heemschut, postbus 10525, Amsterdam verzoekt le den/lezers van ons tijdschrift oude nummers ter beschikking te stellen, indien men al thans deze niet zelf wenst te behouden. De oude nummers worden voor propaganda doeleinden gebruikt. 2

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 10