Heemschut In de verdrukking van Jan Claessen Pag. 167 Monumentenzorg in 1978 Pag. 168 Hoorn zien en je hart vasthouden Pag. 169 Eén mooie dag Pag. 173 Er gebeurt niets Pag. 175 Welstandswerk, meer dan strijd om schoonheid Pag. 176 Redt de Adriaen Janszkerk Pag. 181 Het „Trapkeshuis" pag. 183 Een goede restauratie Pag. 185 Boekennieuws pag. 185 Heemschut in actie pag. 187 Stadsherstel Gorinchem pag- 189 Jaargang 54 no. 10 - oktober 1977 Maandelijkse uitgave van de Bond Heemschut Opgericht 1911 Beschermvrouwe H.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J.E. van der Wielen Alle correspondentie betreffende de redactie van het blad, richte men tot het secretariaat van de Bond Heem schut: Korenmetershuis, N.Z. kolk 28, Postbus 10525 - Postgiro 124326 Amsterdam 1tel 22 52 92 Alle correspondentie betreffende ad vertenties: B.V. 't Koggeschip, Nieuwe Achtergracht 104, Postbus 1198, Amsterdam 4, tel. 22 97 21 HEEMSCHUT verschijnt 10 keer per jaar Lidmaatschap: individuele leden f. 40,- mogenlijkheid van reductie voor 65+en 25 f. 20,— donateurs/niet indiv. leden f. 55,— losse nummers (incl. porto) f. 3,40 Uit de inhoud: Woudrichem kreeg beeldje Foto omslag: Ingang st. Martinushofje Maastricht We waren al niet erg optimistisch over de ontwikkeling van de monumentenzorg in ons land, maar na het kennisnemen van de rijksbegroting voor volgend jaar is er alle reden voor pessimisme. In zijn toelichting is de demissionaire minis ter Van Doom erg sober en opent hij nauwe lijks uitzicht op verbetering van de financi ële mogelijkheden. De begrotingscijfers - men zie elders in dit nummer - tonen het in alle duidelijkheid aan. Ofschoon de CRM- begroting in vergelijking met die voor 1977 een verhoging met één miljard gld. ver toont, zijn de posten, die direct betrekking hebben op restauratiekosten van monumen ten slechts zeer bescheiden verhoogd. En dat meerdere zal dan wel vrijwel uitsluitend veroorzaakt zijn door een hogere raming van personele en materiële kosten. Voor „nieuwe" restauraties lijkt nauwelijks ruimte geschapen. In het lopende jaar moet de restauratie van woonhuismonumenten al voor een bedrag van ca. elf miljoen achter blijven. De CRM-kas is voor dit doel op! Een geluk bij deze ongelukkige situatie is, dat Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning (staatssecretaris Schaefer) blijkbaar uit een ruimere beurs in het kader van stadsver nieuwing kan putten. Tot op zekere hoogte is dat een schrale troost, want uit dit verschil in financiële mogelijkheden van twee depar tementen, blijkt de strijd die er tussen twee demissionaire bewindslieden (nog demissi onair toen de begrotingen werden ingediend bij het parlement) wordt gevoerd: de strijd om de vraag welk departement in de toe komst „Monumentenzorg" onder zijn be heer krijgt. De Bond Heemschut heeft zich in duidelijke bewoordingen vóór het behoud van Monumentenzorg onder CRM uitge sproken. Mr. van Doom voelt ei ook niets voor in tegenstelling tot de heer Schaefer, die zich in elk geval gesteund weet dooreen groot deel van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer. We hopen van ganser harte, dat Monumen tenzorg onder CRM zal blijven ressorteren, maar op het ogenblik dat we deze regels aan het papier toevertrouwen, is de beslissing nog niet gevallen. Mogelijk is dat we hier over meer weten als dit nummer onder de aandacht van onze lezers komt. Het is een droeve zaak, dat over een zo delicate aangelegenheid als monumenten zorg een dergelijke (politieke) machtsstrijd wordt gevoerd. Men kan zich overigens afvragen waarom aan VRO wél geld beschikbaar wordt ge steld voor restauratie van woonhuismonu menten en CRM het met een veel te klein bedrag moet doen. Op die manier is het een koud kunstje voor de heer Schaefer zich fier op de borst te slaan, dat hij tegenwoordig zoveel oog voor monumentenzorg heeft. Hoe dit zij, bij het toedelen van financiële middelen is het bij de opstelling van de Miljoenennota tussen CRM en VRO voor wat monumentenrestauratie betreft, in elk geval vreemd toegegaan. Hoofddirecteur J. Jessurun van de Rijks dienst voor de Monumentenzorg zei het op de Monumentenstudiedag in Utrecht on omwonden: „Het getuigt van een onge loofwaardige situatie als wij zo'n honderd jaarna Victor de Stuerseen uitgavenpatroon van de rijksoverheid hebben met een tekort van zo'n tachtig miljoen, waardoor we ons architectonisch cultuurbezit in de waag schaal stellen." Na geconstateerd te heb ben, dat de stadsvernieuwing op gang komt, zei de heer Jessurun ook nog: „Maar er is meer nodig dan beschikkingen, bouwvoor schriften en wat dies meer zij. En dat is de maatschappelijke en cultuurhistorische in breng, welke facetten beide behoren tot de portefeuille van CRM". Op nog een ander aspect van de CRM-be- groting dient de aandacht te worden geves tigd. De post „subsidies aan verenigingen" is met een te verwaarlozen bedrag in verge lijking met die van 1977 omhoog gegaan. Dit baart in het bijzonder de Bond Heem schut grote zorg. Ons werk neemt aanzien lijk in omvang toe. Daarvoor is geld nodig, veel geld. Uit de begroting van CRM valt af te leiden, dat dat meerdere niet zal worden toegekend. En dan te weten, dat Heemschut juist zoveel arbeid verzet ter ondersteuning van het monumentenbeleid. Is het beleid van CRM in deze iets te verwijten? We geloven oprecht dat voor een verwijt in dit opzicht geen reden is. Aan CRM worden door de rest van het demissionaire kabinet eenvoudig de financiële middelen onthou den om zijn taak op het stuk van monumen tenzorg naar behoren te vervullenWe moe ten dit wel constateren na het lezen van de begroting. En waar dit zo is, kan vooralsnog alleen ons aller inspanning uitkomst brengen. Inspan ning die gericht moet zijn op het werven van veel, zeer veel nieuwe leden. Als de rijkso verheid ons dan in de steek laat, moeten de leden van Heemschut maar zelf de handen uit 166

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 9