Bloemendaal Rivierdijken Alkmaar Warmenhuizen Duin en Dael. In een uitvoerige brief aan de gemeenteraad van Bloemendaal heeft Heemschut geschreven het niet denkbeeldig te achten, dat het ontwerp-bestemmings- plan Duin en Dael, niet tegemoet komt aan de belangrijkste eis: het respecteren van het karakter van de oorspronkelijke bebouwing. De villa-bebouwing in het park Duin en Dael dateert uit het eerste kwart van de 20e eeuw en is typerend voor dit deel van Bloe mendaal. Indien de weg wordt geopend tot grootscheepse vervanging van de bestaande panden door efficiënte hedendaagse be bouwing kan het doel: handhaving van het landschappelijk karakter van het park in ge vaar komen. Vervangende bouw zoals Beau Regard en Lage Duin en Daalseweg 31 zijn, volgens Heemschut geen overtuigend be wijs van een positieve benadering op het stuk van het handhaven van het landschap pelijk karakter. In zijn brief aan de gemeen teraad heeft Heemschut een aantal sugges ties gedaan indien eventueel tot splitsing van panden wordt overgegaan dan wel tot vervanging, in welk laatste geval aan be paalde architectonische eisen zou dienen te worden voldaan. Dijken en molens behoren eeuwenlang tot de stoffering van het Nederlandse land schap. Mede daarom houdt onze bond het oog gevestig op plannen tot dijkverzwaring en - verlegging. Het rapport van de commis sie Rivierdijken was dan ook voor Heem schut aanleiding om zich met een uitvoerige brief tot de Raad van de Waterstaat te wen den, niet zozeer om kritiek uit te oefenen, maar meer om op een aantal punten in stemming te betuigen en voorts om nog wat suggesties te doen. Aangedrongen wordt op fijnschalige benadering van de problema tiek door in de loop der jaren via kleine werken de dijken te verbeteren, waardoor de ingrepen minder groot zijn, de verbeterin gen enige differentiatie vertonen en ook de natuur meer kans krijgt een en ander op te vangen. Aan het onderhoud van de dijken dient veel aandacht te worden besteed; hierop zou terwille van laag te houden wa terschapslasten niet mogen worden beknib beld, meent onze bond. Heemschut pleit in zijn brief overigens voor een zo gevarieerd en deskundig mogelijke samenstelling van de coördinatiecommissies, waarin naast vertegenwoordigers van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en van de milieufede ratie ook zo mogelijk onze bond zitting dient te krijgen, zoals reeds het geval is in Noord-Brabant. De voorgestelde verlaging van de norm tot 16.500 m3/sec. bij Lobith (met derhalve een hogere overschrijdings frequentie 1 1250) komt ons realistischer voor dan de oorspronkelijk gehanteerde norm van 18.000 m3/sec. Wanneer men uitgaat van bovengenoemde lagere maat staven afvoer zou immers de Waal een ge lijke waterafvoer kunnen verwerken als het geheel zou zijn bij de norm 18.000 m3/sec. zonder herverdeling. Bankgebouw. In nauw overleg met het ge meentebestuur van Alkmaar heeft de Neder- landsche Middenstandsbank afgezien van het plan een nieuw kantoorgebouw te bou wen aan de Bagijnenstraat. Gekozen is nu voorbouw aan de Bergerweg, d.i. buiten de oude stadskern. Heemschut heeft indertijd bezwaar gemaakt tegen het plan-Bagijnen- straat, o.a. vanwege de daarin voorziene hoogbouw. De nu gekozen oplossing ver heugt ons uiteraard bijzonder. Stolpboerderij. Ruim een jaar geleden te kende Heemschut protest aan tegen het plan van de PTT om een stolpboerderij aan de Dorpsstraat te slopen. De boerderij (niet be schermd, maar wel typisch en volgens onze bond dus wel voor bescherming in aanmer king komende) moet het veld ruimen voor een postkantoor. Heemschut vroeg de PTT waarom de boerderij niet tot modem post kantoor in te richten. Nu, een jaar later, heeft Heemschut bericht ontvangen van de PTT, dat de boerderij indertijd is aange kocht in de wetenschap, dat deze niet op de lijst van Monumentenzorg voorkwam. Ons bezwaar is aanleiding geweest om ander maal zorgvuldig na te gaan of het gewettigd was de voorgenomen bouw van een post kantoor ter plekke te realiseren. Overleg op het hoogst denkbare niveau, o.a. met de Rijksdienst voorde Monumentenzorg, heeft geleid tot de conclusie dat de boerderij on voldoende „monumentwaardig" is, aldus de PTT. En dat betekent sloop. Jammer, al geeft de PTT ons de verzekering, dat het nieuw te bouwen postkantoor zodanig zal zijn dat het beeld ter plaatse zeker niet zal worden geschaad. Dat zullen we dan maar afwachten. 188

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 31