i Heemschut in actie Oosterbeek Maarssen Hasselt Kanaal door Zuid-Beveland Koetshuis. Het voormalige koetshuis van „Hartenstein" in de gemeente Oosterbeek werd met sloop bedreigd. Heemschut heeft hiertegen bij B. en W. bezwaren naar voren gebracht. Het gaat om een uit de 19e eeuw daterend pand met een elegante, gotise- rende architectuur met zonder twijfel esthe tische waardeNu hoe langer hoe meer aan dacht en waardering komt voor de bouw kunst van de onderhavige periode, verdient het volgens Heemschut aanbeveling dit soort panden op uiterst voorzichtige wijze te benaderen. Sloop zou geschieden ten be hoeve van parkeergelegenheid, maar onze bond is van oordeel, dat daaraan in de om geving, waarin het Airbome museum, geen directe behoefte bestaat. Eenheid van koetshuis en hoofdgebouw zou volgens ons benadrukt kunnen worden indien het koets huis onderdeel van het museum zou wor den. Inmiddels bereikte ons het bericht, dat de monumentenraad het koetshuis op de voorlopige monumentenlijst heeft ge plaatst. Het Koetshuis van het landgoed Hartenstein in Oosterbeek: nu beschermd. Foto: G. J. de Maret Tak. Fietspad. Ongeacht onze indertijd inge diende bezwaren heeft de gemeenteraad van Maarssen het bestemmingsplan „Vechtoe ver-Noord" vastgesteld. Heemschut blijft intussen van oordeel, dat de in het plan voorziene aanleg van een drie meter breed fietspad langs de Amsterdamse Straatweg ongewenst is, gezien de grote cultuur-histo rische waarde van het landschap. Als dit fietspad de gemeentegrens gaat overschrij den zal bovendien de toegang tot kasteel „Nijenrode" geheel worden gewijzigd en dit ten koste van de unieke beplanting van het park. Om deze redenen heeft onze bond zich tot Ged. Staten van Utrecht gewend met het verzoek het bestemmingsplan niet goed te keuren. Bestemmingsplan. Heemschut heeft tegen nog een bestemmingsplan bezwaar aange tekend, nl. tegen dat betreffende herziening industrieterrein in de kern van Hasselt. In ons juni-nummer gewaagden we van onze bezwaren tegen dit plan, omdat het de mo gelijkheid openlaat tot uitbreiding van het silo-complex, hetgeen schade zou doen aan het stadsgezicht. Nu de gemeenteraad geen gehoor heeft willen geven aan onze bezwa ren, heeft Heemschut zich tot Ged. Staten van Overijssel gewend met het verzoek om goedkeuring aan het plan te onthouden. Om cultuur-historische en stedebouwkundige redenen is herziening van het plan, volgens onze bond, ongewenst. De verschillende tracé's voor dit kanaal ontworpen hebben op niet alle de instem ming van Heemschut. Onze voorkeur gaat uit naar het tracé, dat het minste ruimtebe slag vergt. Mocht dit tracé niet doorgaan, dan geeft Heemschut de voorkeur aan het tracé waar bij sloop van drie zeer waardevolle boerde rijen, waarvan er nb. twee beschermd zijn, niet nodig zal zijn. In deze geest heeft Heemschut aan de Raad van de Waterstaat geschreven 187

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 30