Wi men, die vaak niet zo tot het grote publiek spreekt. Om de betekenis en de geschiede nis van dit soort monumenten te begrijpen is deskundige voorlichting nodig. Welnu dit onbekrompen uitgegeven boek, geschreven door drs. R. H. J. Klok geeft die informatie ruimschoots en voor de leek in begrijpelijke taal en bovenal boeiend. Veel foto's, teke ningen en kaartjes (routebeschrijvingen). Juist omdat dit onderdeel van de monumen tenzorg voor velen min of meereen gesloten boek vormt, graag aanbevolen. (Uitg. Fibu la-Van Dishoeck, Haarlem; 32,50). Bouwen op mensen. Gedenkboeken hebben de naam meestal niet boeiend te zijn en daarom voorbestemd om door de ontvangers in de boekenkast te worden bijgezet, vaak ongelezen of andeis even doorgebladerd. Bouwen mensen op mensen is beslist een beter lot waard, want dit gedenkboek, uitgegeven ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan de Hollandsche Be- tongroep is veel meer dan het verhaal van een aannemersbedrijf. Het begint met de geschiedschrijving van een onderneming met typische Hollandse ondememerstrek- ken, voortvarend en avontuurlijk, degelijk en met open ogen voor nieuwe mogelijkhe den. Ergens in het boek komt men het woord ,,romantisch"tegen, een qualifica- tie, die eigenlijk op het hele boek van toe passing is. En dat is niet verwonderlijk want de auteur is Anthony van Kampen, schrijver van talrijke, deels avontuurlijke werken. De HBG mag met deze keus gelukgewenst worden en zij verdient bovendien een com pliment voor de voortreffelijke verzorging, qua druk en illustratie. Warmond, Valkenburg en Oegstgeest. De geschiedenis van de meeste steden heeft in de loop der laatste eeuwen vele auteurs aangetrokken. De Hollandse dorpsgeschie denis werd aanvankelijk minder beschre ven. Maar daarin kwam geleidelijk verande ring. Een zeer vruchtbaar auteur was de overleden archivaris van Rijnland S. J. Foc- kema Andreae. In de serie Apparaat voorde geschiedenis van Holland, heeft de Histori sche Vereniging Holland nu een deeltje la ten verschijnen, waarin vier artikelen van Fockema Andreae zijn gebundeld. Dr. D. P. Blok schreef er een voorwoord bij. De arti kelen verschenen tussen 1930 en 1949. Het boekje kan worden besteld door storting van 12,50 op postgiro 26 80 034 t.n.v. Serie Apparaat, Leiden. Het Hout Boek. Hout heeft bij de mens altijd een rol ge speeld, in de meest uiteenlopende toepas singen. Een oorspronkelijke Engelse uit gave is thans voor het Nederlandse taalge bied bewerkt door een aantal zeer deskun- dige schrijvers. De verschillende hoofd stukken handelen over de anatomie van hout, hout in de (religieuze) bouwkunst, hout in het vervoer, als handwerk en in de industrie op het platteland, in de techniek, hout in de scheepsbouw, hout als materiaal voor de kunstenaar, terwijl ook een hoofd stuk is gewijd aan volksoverlevering, le gende en bijgeloof in het kader van hout. Een groot hoofdstuk bespreekt de onder scheidene houtsoorten. (144). De meeste, zeer talrijke illustraties zijn gekleurd en van voortreffelijke kwaliteit. Waar vaak kost bare houtsoorten in« het architectonische monument zo'n belangrijke rol spelen, is dit boek een belanrijke informatiebron voor onze lezers. Maar wie tegenwoordig al dan niet in een moderne woning (bungalow enz.) hout als wandbekleding aanwendt, zal in dit boek veel van zijn gading vinden. In feite is het een boek voor iedereen, want zonder hout is het leven van de mens eigen lijk ondenkbaar. (Uitg. Zomeren Keuning, Wageningen; ca. 300 bldz. in fors formaat; tot 1 januari '78 99,50, daarna 117,50). Landelijk Nederland; encyclopedie van natuur en landleven. In samenwerking met de ANWB is door Readers Digest dit prachtig geïllustreerde boekwerk van 500 bldz. uitgegeven. Zoals de ondertitel aangeeft hebben we hier te doen met een encyclopedie gericht op na tuur en landleven. Dat betekent echter niet, dat alleen aandacht wordt besteed aan bloemen, planten, bomen en dieren, maar dat ook het landschapsbeeld met zijn boer derijen, molens, kastelen enz. ruimschoots aan bod komt. Een zeer gevarieerde infor matiebron, gemakkelijk op onderwerp te raadplegen. Voor ANWB-leden 79,90 3,40 voor verpakkings- en verzendkosten; in de boek handel 89,90. Het boek kan bij de ANWB Koorgestoelte in de Kathedraal van Chester ...vakmanschap. worden besteld door overschrijving van het verschuldigde bedrag op postgirorekening 27 91 99 t.n.v. de ANWB, afd. bestellin gen, Den Haag. Behalve bij de boekhandel is ook in alle ANWB-kantoren ter inzage. Bestek voor thuisvaart. Dit is het rapport van het onderzoek naar de mogelijkheden van berging, transport, con servering en expositie van het VOC-schip „Amsterdam", uitgebracht door het be stuur van de stichting VOC-schip „Amster dam". Het wrak van deze Oost-Indiëvaar- der werd gevonden in het drijfzand voor de kust van Hastings en is grotendeels bewaard gebleven. De stranding vond plaats in 1749. Het project is een miljoenen-affaire, maar eenmaal in Amsterdam een schitterend stuk scheepvaart-historie. Bergen, dorp vol monumenten. In de juli-aflevering 1976 bespraken we de uitgave van Nieuw-Bergen. Er was niet al leen bij de Bergenaren en toeristen grote belangstelling voor. Vele bibliotheken, mu sea, archieven en andere instellingen op cul tureel gebied toonden eveneens grote inte resse, zodat de eerste druk is uitverkocht. Dit heeft het bestuur van Nieuw-Bergen aanleiding gegeven over te gaan tot een tweede druk, bijgewerkt en verzorgd door F. D. Zeiler met foto's van B. Schalekamp. Deze tweede druk is tevens voorzien van een Duitse samenvatting. Voorde bezitters van de eerste druk zijn de aanvullingen en samenvatting als een afzonderlijk supple ment verkrijgbaar (Prinses Margrietlaan 10, Bergen N.H.). v.d.W. 186

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 29