Een goede restauratie Boekennieuws In de Westvoorstraat in Oud Beyerland stond een fraai, wit gepleisterd pand (1865) van een onbekende bouwmeester. De Alg. Bank Nederland wilde het ten behoeve van een nieuw kantoor slopen en er een nieuw gebouw neerzetten. Als dit plan zou zijn doorgegaan, zou dit ongetwijfeld ernstig af breuk hebben gedaan aan het 19e eeuwse straatbeeld ter plaatse. Het zou ook bijzon der jammer geweest zijn als dit pand verlo ren zou zijn gegaan. Oorspronkelijk was het een ruim woonhuis dat later door twee fami lies werd bewoond. Van 1937 af had het gedeeltelijk een winkelbestemming. Onze bond is erg gelukkig, dat de directie van de bank het aanvankelijke plan heeft opgegeven en dat tot restauratie van het statige pand werd besloten. Het resultaat kan men op bijgaande foto aantreffen. De restauratie-architect blijkt fijnzinnig tewerk te zijn gegaan; hij heeft bepaald geen afbreuk gedaan aan de oudere architectuur, hoewel hij uiteraard wel rekening diende te houden met bepaalde wensen van de ABN. De van glas voorziene ingangspartij doet zeker niet storend aan; ook de belettering blijkt geen storend ele ment. Heemschut put uit deze geslaagde restaura tie het optimisme, dat de bestaande bouw plannen voor de A.B.N.-vestiging aan de Blekerssingel te Gouda alsnog wordt gewij zigd. Hier moet nl. het instituut „Barbara" wij ken vooreen streekkantoor van de bank. De groeiende bewustwording t.a.v. de waarde van 19e eeuwse bebouwing en ook de waar dering voor de totaliteit van de nog aanwe zige charmante herenhuizen langs de Ble kerssingel, leggen o.i. aan de A.B.N. ook hier een zekere morele verplichting op tot handhaving en inpassing van het statige he renhuis in de bouwplannen voor de onder havige percelen. Aan enige concessies t.a.v. het programma van eisen zal niet te ontkomen zijn. Vooreen dergelijke benade ring zal het Gemeentebestuur van Gouda, dat prijs stelt op het ongeschonden behoud van deze rand van het officiéél aan te wijzen beschermde stadsgezicht, ook waardering hebben. Bij de opening van het ABN-kantoor in Oud Beijerland was een vertegenwoordigster van de wnd-directie van onze bond aanwe zig om te laten blijken, dat Heemschut ver heugd is over de goede afloop van dit pro ject. Wij hopen met gelijkgestemde gevoe lens ook t.z.t. bij de ingebruikneming van de panden aan de Blekerssingel in Gouda aanwezig te kunnen zijn! E. de Wijs In plaats van sloop een goede restauratie in Oud Beyerland; een modern bankgebouw in een 19e eeuws pand. Wijnhuisfonds 50 jaren. Ter gelegenheid van het jubileum van dit zeer actieve fonds is een keurig verzorgd gedenkschrift verschenen, dat een boeiende illustratie vormt van het vele werk, dat in Zutphen is verricht om „het stedelijk schoon te bevorderen door instandhouding van hetgeen van belang is uit een oogpunt van geschiedenis en kunst". In de praktijk is deze doelomschrijving voornamelijk neer gekomen op het totstand brengen van een groot aantal restauraties van gebouwen, me rendeels in het bezit van het fonds; een kleine veertig. De samensteller van het boekje jhr. mr. M. W. C. de Jonge en de drukkerij De Walburg Pers verdienen alles zins lof voor hun werk, dat ook voor niet- Zutphenaren interessant mag worden ge noemd. Langs de oude Drentse kerken. Weer een nieuw deeltje in de langzamer hand vrij omvangrijke serie De oude Neder landse kerken, die onder redactie staat van dr. Regn. Steensma. Veel informatie, on dersteund door goede foto's. (Uitg. Bosch en Keuning NV, Baam; 12.90). Langs karakteristieke Friese dorpen. Een soortgelijk boekje als die van de serie over oude Nederlandse kerken. De titel maakt het volkomen duidelijk, dat het in dit boekje, geschreven door S. J. van der Mo len, om dorpsgezichten gaat, min of meer een vervolg op het boekje over oude Friese boerderijen. De schrijver, die al veel publi caties op het gebied van volkskunde en streekgeschiedenis op zijn naam heeft staan, schreef ook een prettig leesbaar en sterk op de historie gericht boekje, dat voorzien is van veel foto's en routebeschrijvingen. (Uitg. Bosch en Keuning NV, Baam; 14,50). De wadden. Over de wadden is zo langzamerhand enorm veel gepubliceerd, o.m. in het kader van de actie voor het behoud van deze natuurmo numenten. Pieter Terpstra vertelt in dit kleine boekje op populaire wijze over ge schiedenis en betekenis van de waddenei landen en behandelt daarbij ook architecto nische monumenten. (Uitg. Boekencen trum bv., Den Haag (Triangelreeks); 17,50). Archeologisch reisboek voor Nederland. Ons land is rijk aan archeologische monu menten, veelal overblijfselen uit lang ver volgen perioden. Archeologie is wat men tegenwoordig een discipline pleegt te noe-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 28