Monumentenraad trekt ontslag in MA 9 1De kerk behoeft nodig restauratie 2. Herstel is dringend geboden anders zet het verval door. foto's Lex DoffRotterdam kruiskerk, die de Gotische bouwstijl ver raadt. Inwendig bevat de kerk tien pilaren, een houten tongewelf en een gemetseld kruis- ribben gewelf. De preekstoel dateert uit 1617, de tekstborden zijn van 1618. Zij zijn in 1776 en 1854 opnieuw geschilderd. In de toren hangt nog het oude klokje uit 1544. Het heeft een mooie randversiering en draagt als inschrift: „Jezus, Maria, Anna nomen mei". Tijdens de laatste wereldoor log werd de grote luidklok naar Duitsland afgevoerd ten behoeve van de oorlogsindus trie. Deze luidklok was in 1697 overgegoten omdat ze tengevolge van de brand van 1678 gebarsten was. Men deed dit in IJsselmonde omdat, naar men zei, de klok zoveel zilver bevatte en men zeker wilde zijn, dat dit ook voor de vernieuwde klok behouden bleef. Het kleine klokje bleef behouden doordat de schipper die deze klokken vervoerde, zijn schip in het IJsselmeer liet zinken. Het hangt nu weer in de toren. Deze toren, die oorspronkelijk niet inge bouwd was, is dat nu wel. In welk jaar deze situatie is veranderd is niet bekend; echter in elk geval vóór 1780. In de kerk liggen nog vele oude grafzerken, o.a. van de vroegere schout van IJssel monde Johan van Lieshout; begraven in 1668. Het prachtige avondmaalszilver, dat de ker kelijke gemeente nog steeds gebruikt, is van 1651De kerk ontleent haar naam aan een pastoor. Wegens zijn overgang naar de her vorming werd hij in 1567 gevangen geno men en door Alva's inquisitie met nog drie andere pastoors in 1570 in Den Haag met nog drie andere pastoors in 1570 in Den Haag na gewurgd te zijn, verbrand. Tot zover de heer Voordouw, wiens histori sche verhaal een extra stimulans moet zijn om deze oude kerk met zo'n boeiende ge schiedenis voor het nageslacht te behouden. Voor geïnteresseerden vermelden we graag het gironummer van de stichting Restauratie Adriaen Janszkerk, Rotterdam: 3 00 59 66. Het gebouw is dringend aan een grondige restauratie toe. Architect Jan Walraad hoopt het werk te klaren. De kosten worden op meer dan 2,5 miljoen geraamd. Er is sub sidie aangevraagd; uit particuliere beurs zal tenminste 250.000,- moeten komen, maar de stijgende prijzen in aanmerking nemende, heeft het stichtingsbestuur het streefbedrag op 350.000,- gesteld. De voorzitter van de Monumentenraad, mr. S. P. Baron Bentinck, heeft zijn bij de Ko ningin ingediende verzoek hem ontslag te verlenen als lid en voorzitter van deze Raad ingetrokken, zo is van de zijde van CRM meegedeeld. De heer Bentinck is hiertoe overgegaan, nadat de minister van CRM de Raad van State had verzocht advies uit te brengen overeen vraag van interpretatie van de Mo numentenwet, waaromtrent een verschil van inzicht bleek te bestaan tussen de minis ter en de Monumentenraad. Met deze adviesvrage kwam de minister tegemoet aan een door de Monumentenraad geuit verlangen. Blijkens het oordeel van de Raad van State laten de bepalingen van de Monumentenwet voldoende ruimte voor de door de minister gevolgde interpretatie. In een recent gesprek met de heer Bentinck heeft de minister tot uitdrukking gebracht het te betreuren, dat niet tijdiger was gere ageerd op de brief van de Monumentenraad, waarin de Raad bezwaar maakte tegen de door de minister gehanteerde interpretatie van de Monumentenwet. (Inzake de sloop van een deel van het Bastion in Maastricht). De minister had de heer Bentinck verzocht op zijn ontslagaanvrage terug te komen. Die leden van de Monumentenraad, die eveneens hun ontslag hebben gevraagd, hebben in de brief van de heer Bentinck aanleiding gevonden ook op hun stap terug te komen. 182

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 25