Redt de Adriaen Janszkerk iSliSi Het blijkt nogal eens nodig, dat particulie ren de handen ineen slaan om een monu ment te redden. Zo is er thans een actie gaande om de Adriaen Janszkerk in IJssel- monde te redden. Heemschut wil die actie gaarne ondersteunen, omdat het om een monument in een oude „dorpskern" gaat, die het behouden alleszins waard is. Niet alleen vanwege haar architectonische kwali teiten, maar ook uit cultuur-historisch oog punt. Over dit laatste facet schreef op ons verzoek de predikant van de kerk, de heer J. Voordouw ons het volgende: Rond 1300 moeten in de omgeving waar nu het huidige IJsselmonde ligt wat vissers hebben gewoond, alsook enkele boeren en „darinckdelvers". Voorde geestelijke be hoeften van deze mensen moet er een hou ten kapelletje hebben gestaan, waarbij een kapelaan zijn arbeid verrichtte. In 1435 kocht Ridder Hugo van Lannoy het gebied van het tegenwoordige Oost-IJssel- monde van Jan van de Leek. Deze koop werd op 5 december 1435 doorgraaf Philips van Bourgondië bekrachtigd, die hem al de in te dijken landen als erfelijk goed schonk. Toen de bedijking begon werd na enige ja ren een gewone parochiekerk gesticht met het recht van klokluiden, doopvont en be graven. De stichting en de bouw van deze kerk worden op 1448 gesteld. Anderen noemen het jaartal 1462. Het was een kruis kerk op een ruim plein met een grote en een kleine toren. Deze laatste is in 1899 afge broken. In 1678 werd de kerk door blikseminslag ernstig beschadigd. Een actie voor herbouw bracht toen 335,- opMet dit bedrag kon den de ernstigste narigheden worden ver holpen, maar pas in 1780, dus een goede honderd jaar later, heeft men kerk en toren gerestaureerd en verbouwd. De kerk was toen geen kruiskerk meer, doordat bij de restauratie de bouw van de transsepten ach terwege bleef, ontstond een zaalkerk. Tot 1923 heeft de kerk deze vorm behouden. In dat jaar vond onder leiding van architect Kuiper een grondige restauratie plaats. De toren, de oudste delen van de kerk, zijmuren en pilaren bleven staan. De transsepten werden vergroot en geheel vernieuwd, evenals het dak. Er ontstond opnieuw een 181

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 24