,Je moet pakken wat je pakken kan. We hebben toch ook zorg voor het landschap?" Hoogspanningsleiding Nieuwe stijl tussen Ommen en Nieuw Leusen. Foto: 't Oversticht. Landschapsschoon? bij Hasselt (O.) het welstandswerk veel sterkeren op duide lijk aangegeven gronden kan plaatsvinden. Eén van de adviezen uit de studie is om ook de welstands werkers zelf een beroepsmoge lijkheid te geven. Het zijn niet alleen wen sen en voorstellen waarmee de studie commissie komt. Het volgende citaat is een duidelijke kritiek: ,In de praktijk zien we, dat de leden van de welstandscommissies bij het terzijde leggen van hun advies nooit publiekelijk zijn over gegaan tot een nadere verdediging van hun individuele of groepsmening door bijvoor beeld het indienen van een bezwaarschrift; een dergelijke manifestatie van zelfstandig heid zou de vertrouwensrelatie met de ge meente shockeren; men zou dit als een on fatsoenlijke handelwijze bestempelen. De angst uitgeschakeld te worden in de besluit vormingsprocedure is in de praktijk groter dan het nastreven van opvattingen conform de doelstelling." Het RIGO onderschrijft de al eerder door welstandstoezichthouders geuitte wens om vroegtijdig ingeschakeld te worden bij de ontwikkeling van stedebouwkundige plan nen, de zgn. prévisie. Ruud Brouwers noemt het boekje „Wel standswerk in Beweging" in wonen- TA/BK een bedriegelijk boekje. Het is rela tief dun. Maar ondanks zijn heldere taalge bruik is het toch een hele kluif. Het zit boordevol aanzetten voor een kritische ana lyse van de vele onderdelen van het gehele bouwproces. Na een aantal kanttekeningen die Brouwers zelf narrig' noemt, besluit hij met op te merken, „dat het hier een goed boekje be treft dat het welstandswerk boven zichzelf verheft en daarmee voor veel meer dan wel standswerkers van belang is." Een overdruk van „Welstandswerk in Be weging" is voor 3,50 verkrijgbaar bij de Stichting Wonen, Leidsestraat 5, Am sterdam. Het Welstandswerk is in beweging. Is het daarom niet tijd dat de Bond Heemschut, belangrijk initiatiefnemer tot het welstands toezicht, en als aktiegroep met 65 jaar er varing ook niet de eerste de beste, zijn zo specifieke licht over deze materie laat schij nen? Een opdracht aan de Bond is tegelijker tijd het toegeven, dat een stukje van onze doelstelling (te) lang aan de aandacht ont snapt is. P. W. A. Overdiep Het eerste artikel over dit onderwerp verscheen in het mei nummer 1977. Ge brek aan plaatsruimte was oorzaak, dat het vervolg enige malen moest blijven overstaan. Red. H. 180

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 23