Arnhem, Doelenstraat ,,Dit als een sneltrein ogende bouwwerk staat ingeklemd tussen historische en zelfs voor een deel gerestaureerde en beeldbepalende panden in een stad, die door de oorlog toch al zo weinig meer heeft te bieden. Een psychotopische vloek!" (Foto: Mercedes Productions Arnhem.) hebt in zo'n stadscentrum twee kampen. De bedrijven die zeggen de kassa moet draaien. Nou misschien willen ze dan ook een deel betalen. Maar je hebt ook vrienden van Den Bosch en Heemschut en al die anderen. En nou wil ik door die overlegraad al 'n zeker evenwicht scheppen, vóórdat ik met m'n plannen naar de gemeenteraad stap. Want we moeten ook weten wat we op de plaats van dat gebouw van de Gruyter hier aan de Orthenstraat gaan doen. Beneden winkels? Boven wonen? Willen die mensen daar wel wonen? Met die haven?" Polikliniek Het welstandstoezicht bemoeid zich niet al leen met gehele gebouwen, maar ook met details en wijzigingen daarvan. De dakkapel is wel het bekendste en mis schien ook wel het beruchtstevoorbeeld. In Hilversum heeft men daar het volgende op gevonden. naast het feit dat ook daar, nog bij wijze van proef, sinds 1 januari de welstandscommis sie in het openbaar vergadert, is men be gonnen met een polikliniek voor kleine ge vallen En daar rekent men dan de dakkapel len, schuurtjes, verbouwinkjes, kippehok- ken en uitbouwen van keukens onder. Wekelijks zitten de architekt, de direkteur Bouw- en Woningtoezicht en de sekretaris van de gemeentelijke welstandscommissie bijeen en geven mondeling advies aan de ontwerper, of rechtstreeks aan de opdracht gever. Een gunstig advies alleen is niet voldoende; het is slechts het groene licht voor de ge bruikelijke aanvrage van een bouwvergun ning. Het plan behoeft dan echter niet meer door de grote' commissie, die alleen al hierdoor een tijdsbesparing van zo'n 50% verwacht. Een belangrijk voordeel om ook eens wat dieper op de grote zaken in te kunnen gaan. Ook die grote' commissie vergadert nu in het openbaar. De architekt krijgt het bericht wanneer zijn ontwerp op de agenda staat. Wanneer de commissie het nodig vindt, kan de architekt het plan mondeling toelichten. Na de beoordeling krijgen zowel de opdrachtgever als de ontwerper schriftelijk bericht omtrent de uitslag. De omgeving De relatie tot de omgeving is één van de drie uitgangspunten voor het welstandsoordeel. De omgeving in de meest ruime zin van het woord De Adviescommissie op basis van art. 61 van de Gemeentewet, zoals belicht in mijn bijdrage van vorige maand, is hiervan een goed voorbeeld. Ook de Overijsselse Welstandscommissie, ondergebracht bij „het Oversticht" te Zwolle, houdt zich bezig met de omgeving. Ook met de omgeving op zichzelf. Bij monde van direkteur A. A. C. Maaskant: „Ja, natuurlijk. Je moet pakken watje pak ken kan. Wij hebben toch ook zorg voor het landschap! Denk maar aan viadukten, be schoeiingen, autosnelwegen. En dan nog die hoogspanningsnetten met hun masten en de aaidgasleidingtracé's. Het welstandstoe zicht kent in feite geen grenzen." Dan, wat somberder: „D'r is al zoveel be moeienis van iedereen met iedereen, maar toch, soms jeuken je handen. Ook omdat je soms niet weet watje wel en niet kan doen. Daarvoor moeten wij toch de eisen van de gemeente kennen? Je moet toch weten waarmee of waarnaar je moet werken? Wel standstoezicht moet een zéér bezonnen zaak zijn. Je kan je niet veroorloven kreten te slaken." In 1971 verrichtte het Oversticht een beperkt onderzoek naar de toenemende vervuiling en verwaarlozing van het kol- kengebied langs de IJssel tussen Deventer en Zwolle. Daaruit bleek dat het storten van vuil en puin in deze wateren een vrijwel normaal verschijnsel was. Voorts bleek dat de provinciale verordening landschaps- schoon niet of slechts gebrekkig werd toe gepast. Het resultaat van het onderzoek werd aan geboden aan Gedeputeerde Staten van Overijssel, waarbij het Oversticht erop wees dat vele gebieden door zulke vuilstortingen verloren dreigden te gaan. Het Oversticht was van mening, dat het nog niet te laat w£s om via de ambtelijke weg tot aktie over te gaan. Het provinciaal bestuur heeft deze zaak zeer ter harte genomen en korte tijd later alle gemeenten aangeschreven. Gedeputeerde Staten gaven een toelichting op de provinciale verordening landschaps- schoon en een aanwijzing op de vrijwel overal vigerende Algemene Politie Veror dening. G. S. verzochten de gemeentebesturen toe te zien op de naleving van de bestaande of nog vast te stellen verordeningen. Het bestuur der provincie Overijssel heeft het hierbij echter niet laten zitten. Vijf maanden later, nadat de provincie zelf ook één en ander nader had onderzocht, ontvin gen de betrokken gemeentebesturen een ge detailleerd overzicht van de geconstateerde vervuiling of verwaarlozing, voorzien van kadastrale gegevens, naam en adres van de eigenaren en de aard en de mate van de vervuiling. In de begeleidende brief werd soms ook de zorg uitgesproken over weg geslagen oeverlijnen en blootliggende boomwortels en de hierdoor gerechtvaar digde vrees voor het afsterven van de zo karakteristieke populierenbegroeiing. De mate der verwaarlozing en vervuiling werd door de provincie in de helft der gevallen ernstig genoemd. Gedeputeerde Staten ver zochten de gemeentebesturen andermaal door toepassing van de A. P. V. aan de overtredingen een eind te maken en voor herhaling te waken. Congres Amemuiden 1969 Vorige maand belichtte ik de geschiedenis van het welstandstoezicht in Nederland met een duidelijke verwijzing naar de initiatie ven van de Bond Heemschut. Bescherming van het stadsbeeld is echter iets, dat al veel langer regels kende. In 1429 vaardigde de vroedschap van Hoorn een keur uit, waarin zij stelde: 178

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 21