II dat een voorbeeld hoe je in de binnenstad zon moeten bouwen" Stadskantoor s-Hertogenbosch. We vinden (Foto: Gemeente s-Hertogenbosch niet al te grof gestoord wordt. De mens is echter de meest radikale verstoorder van evenwichten. Richard Neutra heeft het begrip ,psycho- toop' ingevoerd. Hij bedoelt dat de mens een psychisch rust punt nodig heeft, objekten waarmee en waardoor een affektieve kommunikatie mogelijk is. Deze objekten geven de stads bewoner rust en bepalen voor hem de identi teit van de stad.' De problemen van de snelle verandering tekenen onder andere het centrum van 's- Hertogenbosch. Wethouder A. J. C. Wagemakers hierover. „Wij hebben twee commissies in onze goede stad. Eén voor het binnengebeuren, omdat we dat gewoon een heel ander gebeu ren vinden, met de identiteit, die panden en die stadswanden en dat beschermde stads gezicht en dan nog één voor het buitenge- beuren. En die commissies werken, moet ik zeggen, voortreffelijk, waarbij ze natuurlijk adviescolleges blijven. Vroeger hadden wij als de stad Den Bosch een slechte naam, want in Den Bosch braken ze alles af, en hadden ze d'r geen respekt voor en toen was Middelburg al nummer één en toen was Deventer al nummer één en toen deden ze het al in verschillende plaatsen met be schermende stadsgezichten. Wij kregen toen Ir. van Nispen tot Sevenaer. Die vond 177 het reuze fijn hier, maar toch is hij nou weer teruggegaan naar de Rijksdienst in Zeist. Maar hij heeft ons een heel stuk wetenschap nagelaten. Als ik dan wel eens met collega's praat dan wekt het wel eens de indruk, dat ze de commissies stadsschoon als een last zien. Wij hebben ze gewoon als schakel in 't geheel zitten, 't Kost tijd, ze praten eens, ik moet ze wel eens een keer, en dat lijkt dan op frustreren, achterna zitten," aldus wet houder Wagenmakers. ,,U kunt op de Markt zien. Daar hadden we C A zitten. Daar hebben ze dertig jaar geleden een prachtige vismarkt voor afgebroken. Als je het op de plaatjes ziet, krijg je de tranen in de ogen. Maar in de beginjaren '70 ging het slecht met Hotel Noord Brabant en die ver kocht z'n bullen aan C A. Wij hebben gezegd: akkoord, maar afbre ken is d'r niet bij. Dat is zó'n stuk van onze Markt, dat mag er nooit weg. Toen hebben we zó gewéldig lang rond de tafel gezeten, dat die mannen die drie pan den weer een beetje geparcelleerd hebben en daardus weereen dak op hebben gezeten oude stenen genomen hebben. Nou ja, ik ben er voor gemolesteerd, dat ik dat goed gevonden heb. Ja, ik denk toch, dat we nou óók wennen aan die nieuwe C A. Twee huizen d'maast kwam de firma Hij. Die werkt altijd met Italiaanse architekten. Dat pand is in '40 gebombardeerd en altijd zo blijven staan, 't Stond er vreselijk voor schut bij. Toen hebben wij gezegd: watje in Tilburg en in Groningen gemaakt heb, dat kan bij ons niet, dat is waardeloos. Watje in Utrecht heb gedaan, dat begint er op te lijken. Begin eens met er een strakke gevel in te zetten, met een dak d'rop, dan zal je van onderen wat mogen. Nou heeft-ie daar zo'n typische ingang met veel glas. Sommigen zeggen dat dat mijn vergissing is, dat ik dat goed gevonden heb. Nou, dat is dan een stuk praktijkervaring over stadsschoon." Weer wat oplevend vervolgd Wagenma kers: „We hebben hier nog een voorbeeld van binnenstads bouwen, we hebben een stadskantoor klaar gekregen. Daar stonden vijf panden, waar vroeger Gemeentewerken in zat, die toen verhuisd zijn, omdat die panden erg slecht waren. We hebben nou die panden weer gerehabili teerd, hebben daar achter die gevels eerst een soort gang gemaakt en daarachter tegenaangebouwd. We hebben nou vóór monumentale panden met een publieke funktie en vergaderruimten en een balie en zo en daar achter twee kantoorvleugels. Zo hebben we o.a. ook de Dieze gespaard en we vinden dat een voorbeeld hoe je in de binnenstad zou moeten bouwen. We zijn nou bezig met de vorming van een Overlegorgaan Binnenstad Den Bosch. Je

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 20