Er gebeurt niets In Haarlem, maar ook daarbuiten is men heel boos over het feit, dat de toren van de Nieuwe Kerk nu al vier jaar in de steigers staat, maar aan restauratie wordt niets ge daan. Er staat ook een schutting om de to ren, maar de lieve jeugd trekt zich daarvan niet veel aan. Ze weet toch wel binnen het beschermde terrein te komen en via de stei gers de toren te beklimmen en langzaam af te breken. De wijkraad maakt zich terecht zorgen, want naar mate het restauratiewerk langer wordt uitgesteld, geraakt de toren meer in verval. Er zijn al heel wat brokken steen naar beneden gekomen. De toren is ouder dan de kerk; laatstge noemde werd in 1647 door Jacob van Cam- pen gebouwd ter vervanging van de St. An- nakapel. Men behield echter de toren, een fraai stuk architectuur van Lieven de Key uit 1613. J. M. Sterck-Proot schreef in „Haar lem" er het volgende over: „Deze Haar lemse toren liet reeds met zijn zware vier kanten onderbouw alle gotische en renais sance torens achter zich. In de forse portiek met het sterk sprekende Haarlemse wapen - door satyrs gedragen -, de verdere bergste nen versieringen met obelisken en de vazen op de fraaie overgang naar de achterkant van de bovenbouw, gaf de Key weer zijn versieringslust de vrije teugel. De open klokkenhal en de rijk geprofileerde open gewerkte helm van hout met lood en bekle ding, geeft de nodige rijzigheid aan dit forse monument". Deze karakterisering accentueert nog eens de noodzaak tot restauratie. Het gaat om het behoud van een cultuur-historisch monu ment van uitzonderlijke betekenis. Vier jaar staat de toren nu in de steigers zonder dat er daadwerkelijk iets aan wordt gedaan. De autoriteiten hebben de bouwval lige situatie natuurlijk al lang onderkend; anders zou men er ook geen steigers omheen hebben gezet. Waarom wordt de restauratie dan niet aangevat? De gemeente heeft al bijna een jaar geleden een krediet van 1,5 miljoen voor het herstel in uitzicht gesteld, maar CRM laat het tot nu toe afwetenHet is steeds weer hetzelfde. Er is geen geld en men weet het, zolang het Rijk niet over de brug komt, kan er niet met het dringend noodzakelijke werk worden begonnen. De gemeenteraad stelde het krediet van 1,5 miljoen beschikbaar op voorwaarde, dat het Rijk (i.c. CRM) een bijdrage zou verlenen. Die bijdrage is tot nu toe echter 175 nog niet afgekomen en dat betekent ook, dat het provinciaal bestuur nog geen subsidie heeft verleend. De toren is eigendom van de gemeente Haarlem en die is dus in eerste aanleg ver antwoordelijk. Die verantwoordelijkheid heeft het Haarlemse gemeentebestuur be grepen door een krediet beschikbaar te stel len, zij het onder de eerdervermelde voor waarde. Zolang die voorwaarde niet is ver vuld en daarop schijnt vooralsnog weinig uitzicht te bestaan, blijft het werk, dat door de gemeente kan worden uitgevoerd, lig gen. Het gaat bij het nodige herstel vooral om een torenlichaam, de spits kreeg al in 1965 een opknapbeurt. v.d. W. De uit het begin van de 17e eeuw daterende toren van de nieuwe kerk vóór er steigers om werden geplaatst foto: articapress Haarlem

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 18