Een mooie dag Het was in zekere zin een gok van het be stuur van Heemschut om voor het jaarlijkse uitstapje Maastricht en het Zuid-Limburgse landschap uit te kiezen. Immers voor velen van onze leden ligt dit deel van Nederland niet bepaald naast de deur. Destemeer reden om erover verheugd te zijn, dat zo'n drie honderd excursisten naar het verre zuiden waren gekomen, waarbij er zelfs één uit Texel en een enkeling uit België. Ofschoon het voor de meesten vroeg re veille moet zijn geweest, was het grootste deel van het gezelschap om kwart over tien op het stationsplein present om de lange tocht te aanvaarden. Maar die bleek wél de moeite waard. Achteraf gezien was de grote belangstelling voor deze excursie niet zo verwonderlijk. Er was de laatste jaren veel gepubliceerd over de reconstructie van het beroemde Vrijthof, over de restauratie van het Stokstraatkwar tier, over de plannen met het kaalgelegen Boschstraatkwartier en over de concessie aanvraag voor het afgraven van het plateau van Margraten ten behoeve van de cement- industrie. Men wilde een en ander nu wel eens met eigen ogen aanschouwen. En dank zij de „gidsen" van de Vereniging tot be houd van Natuurmonumenten, de stichting Het Limburgs Landschap, onze provinciale commissie en het Recreatieschap Zuid- Limburg is men goed aan zijn trekken ge komen. Met grote deskundigheid en zuide lijke gemoedelijkheid zijn de Heemschutters rondgeleid. Met zes bussen van de LTM ging de tocht eerst naar het Boschstraatkwartier en het Bassin. Hier werd goed duidelijk welke moeilijkheden er verbonden zijn aan een stuk wederopbouw in een beschermde om geving. Architect Boosten van het gelijk namige architectenbureau toonde ons aan de hand van tekeningen welke oplossing hij voorde nieuwbouw in het Boschstraatkwar tier heeft gekozen: moderne huizen in aan gepaste vormgeving, geplaatst in een op Maastrichtse verhoudingen gericht straten- patroon. De bedoeling is duidelijk: het Boschstraatkwartier moet straks geen „Fremdkörper" zijn in het Maastrichtse stadspatroon. De praktijk zal uitwijzen of men na het lange wikken en wegen in deze opzet zal zijn geslaagd. Geen gemakkelijke zaak in een stad zó rijk aan monumenten (1450), een stad met zoveel beschermde gebieden. Oud en nieuw bij elkaar brengen is niet eenvoudig, maar bedacht moet wor- 173

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 16