I.. H I I I« -J 1 :a(M f Huisjes aan de Italiaanse Zeedijk, die de relatie in stand moeten houden tussen de Oude Havenbuurt en nieuwbouw Foto's Marijke Mulder, Amsterdam kans krijgen dankzij partikulier initiatief. En daar komt in dit geval nog het volgende bij: oud-wethouder Wiese stelde de vraag: ,Wat hebben wij zelf voor onze monumen ten over? Als kerkgangers uit de nieuwe buurt de moeite willen nemen om de afstand tussen hun huis en de Oosterkerk af te leg gen dan hoeven wij geen nieuwe kerk te bouwen en kunnen we de oude restaure ren". Ho! riep Oud-Hoorn Verschillende soorten inbreng vooral van partikulieren zijn dus van levensbelang voor het oude Hoorn. Dat zal op veel grotere schaal moeten ge beuren dan nu het geval is. Er is een Stich ting Stadsherstel die in de laatste jaren drie pandjes restaureerde. Er is een „Vereen- iging Oud-Hoorn" waarvan een alarme rende brief aan de gemeente, Heemschut onder meer aanleiding gaf tot dit artikel. De vereniging is in de clinch gegaan met het gemeentebestuur naar aanleiding van pand jes op de Italiaanse Zeedijk die anderhalf jaar geleden door toedoen van Oud-Hoorn op de voorlopige monumentenlijst zijn ge plaatst. Kort geleden besloot de gemeente raad op voorslag van B en W om deze pand jes, gezien hun slechte staat, ten behoeve van sociale woningbouw weer van die lijst af te voeren. ,,Ho!" riep Oud-Hoorn „kan dat zomaar? Nota bene in het beschermde stadsge deelte!" Beeldbepalend Een paar jaar geleden was de Italiaanse Zeedijk, die nu binnen het beschermd stads gezicht ligt, strijdtoneel om de buurt voorde eigen bewoners te behouden. Daar dreigde toen vervolgens een oud bestemmingsplan grootscheeps kaalslag met een rondweg die alle verkeersproblemen wel even zou oplos sen. Die strijd is door de buurt gewonnen. Er komt zorgvuldig aangepaste sociale wo ningbouw die gerealiseerd wordt door hun woningbouwvereniging. De „Vereeniging Oud-Hoorn" strijdt op zijn beurt weer voor herstel van een paar historische pandjes in die buurt. Want ook al zijn ze er nog zo slecht aan toe, zij zullen, als ze hersteld worden, sfeerbepalend zijn, zij zullen de relatie in stand moeten houden tussen de oude Havenbuurt en de nieuw bouw op de Zeedijk. En de buurt? Die zegt,Ons best hoor. Als het allemaal maarniet zo lang duurt." Zoeken we nu nog naar een verder antwoord op de vragen aan 't begin: ,Wie houden zich ermee bezig?" Dat is dus in de eerste plaats het gemeentebestuur dat naast de planologische beslissingen de ver antwoording draagt voor de grotere monu menten in Hoorn, de Stichting Stadsherstel, die het restaureren van kleinere partikuliere panden stimuleert, en de oudheidkundige vereniging Oud- Hoorn die ernstige kritiek heeft op het hui dige beleid en de noodklok luidt. „Wat kunnen ze doen?" Uitgaande van een helder beleid, plannen op korte én langere termijn, en een enthou siaste samenwerking tussen gemeentebe stuur en partikulieren, zou er in de binnen stad van Hoorn driftig gerestaureerd kunnen worden. Bij langere termijnplanning, nood zakelijk voor de grotere monumenten, zou waarschijnlijk ook de fondsen voor de wer- keloosheidsbestrijding openen. „En wat gebeurt er?" Nu: veel te weinig. Heeft het gemeenstebestuur het te druk met z'n enorme nieuwbouwplannen? Wat het monumentenbeleid betreft lijkt.afwachten en afhouden" nu het grote motto. Weinig inspirerend voorde welwillende partikulier! Inzet De zorg voorde oude binnenstad van Hoorn gaat dus velen aan, in de eerste plaats de mensen die er wonen en hun gemeenteraad. De paar mensen die zich nu daadwerkelijk met de oude kern bezighouden hebben de betrokkenheid, de waakzaamheid en het in itiatief van veel meer mensen - ook uit de nieuwbouw - nodig. Zulke mensen zijn er, dat is gebleken bij het vechten voor 't be houd van hun buurt, bij het samenstellen van het inspraakrapport over het struktuur- plan. Van zulke mensen hangt het af of deze in derdaad unieke schoonheid in stand zal blij ven. Laat iedereen die zich hiervoor wil inzetten de tekst tot inspiratie zijn die op een van de Bossu-huisjes van de inzet voor de stad van toen getuigt: Daer siet men reghte liefde Daer doet men onderstant Daer veght men sonder Geit Voor 't lieve vaderland. M. Mulder 172

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 15