jaar een bestemmingsplan voor het hele ge bied gereed moeten zijn. Nu is die termijn veel te krap, maar het is inmiddels al 1977 en er is nóg geen bestemmingsplan. Als we de kaart met aanduiding van het beschermde stadsgezicht bekijken vragen we ons af waarom niet de hele binnenstad beschermd wordt. Er loopt dwars door het oude gedeelte een grens, met zo op 't oog buiten die grens net zoveel monumenten als erbinnen en niemand weet precies te vertel len hoe deze merkwaardige kronkelgrens tot stand is gekomen. Wat betreft het gedeelte binnen deze grens geldt, naast de bescherming van de als zo danig aangemerkte monumenten, dat er strenge eisen gelden voor maat en schaal van eventuele nieuwe bebouwing op plaat sen die vrijkomen door krotopruiming of funktieverandering. Besluiten hierover ver eisen ook het fiat van C.R.M. Vooreen paar gebiedjes is een rehabiliteits- besluit van kracht (dat houdt in dat Volks huisvesting stimuleert en subsidieert). Venderzijn er vooreen deel van de oude stad bestemmingsplannen van kracht: de Itali aanse Zeedijk en de Nieuwe Noord. Ook hier vragen wij ons af waarom van dat be stemmingsplan Nieuwe Noord (een interes sant winkelgebied) slechts een gedeelte be schermd is. Afnemende historische waarde! Het onbeschermde deel van de binnenstad is nog steeds vrij jachtgebied en dat zal nog zeker wel een paar jaar het geval zijn. Want ook al heeft inmiddels het College van Ben W. de Minister gevraagd de hele binnenstad tot beschermd gebied te verklaren, het kan nog een hele tijd duren voor die beslissing valt en wat kan er in die tussentijd niet allemaal gebeuren! Bovendien wordt dit toekomstig beschermd gebied verdeeld in drie zones met, zoals dat genoemd wordt, afnemende historische waarde. Dus blijft die eens willekeurig getrokken grens toch nog steeds de mate van bescherming bepa len. Gevolgen Hoe schadelijk het uitblijven van een be stemmingsplan voorhet hele gebied nu al is, blijkt uit feiten, genoemd in een recente brief van de Vereeniging Oud-Hoorn aan het gemeentebestuur. Daarin worden ongewenste ontwikkelingen 171 genoemd zoals uitbreiding van een vleeswa- renfabriek met sloop van gebouwen, een groeiend aantal bedrijven in tweedehands auto's. Verder noemt men „ongebreidelde overschrijding van rooilijnen aan de achter zijde van winkels in de hele binnenstad. Intensivering van het grondgebruik, heet dat in het struktuurplan Groot-Hoorn", al dus de vereniging. Ook wordt in de brief een somber lijstje opgesomd van open gaten, ontstaan door sloop, verdergaande verkrotting in straten en stegen, verwaarlozing van het gemeente lijk monumentenbezit, onttakeling van mo numenten. Tegenspraak In het struktuurplan wordt gesproken over de binnenstad als „een hoofdcentrum waarin sterke concentratie aanwezig is van centrale stedelijke en regionale voorzienin gen. Het zwaartepunt van het hoofdcentrum wordt gevormd door het hoofdwinkelcen trum". Een cityfunktie dus. Dit nu is in regelrechte tegenspraak met de genoemde zinvolle verwevenheid van funk- ties. Winkels en kantoren investeren nu eenmaal meer als gewone bewoners. Het bijbeho rend verkeer is hinderlijk voor de bewoners en funest voor de oude stad. De oude stad wordt overbelast. Voor zakenpanden is het handhaven van maat en schaal lastig en kostenverhogendis het nog wel aantrekkelijk voor hen om in een beschermde stad investeringen te doen? Een zware verantwoordelijkheid, moeilijke beslissingen voor een stadsbestuur dat na tuurlijk graag de ekonomie van de stad ziet bloeien maar dan welriskeert dat hun unieke binnenstad langzaam maar zeker uitgehold wordt. Er zal een Diskussienota Binnenstad komen die zich met die problematiek bezighoudt. Intussen houden de bezorgden in Hoorn hun hart vast want bovengeschetste aftakeling kan nog steeds gewoon doorgaan. En hoe staat het nu met het restaureren van sommige opvallend hulpbehoevende open bare gebouwen? We doen zomaar een greep. Daar is de Oosterpoort, de enige be waard gebleven stadspoort met erboven een wachterswoning, gebouwd in 1577. „Toen in 1873 de wallen werden geslecht raakte de poort verwaarloosd en kon het ingrijpen van een partikulier de gemeente van sloping weerhouden" vermeldt het Monumentenboek van Herma van den Berg. Deze poort is er nu weer slecht aan toe. Daar is een dichtgetimmerd gebouw, de school aan de Ramen, daar moet nog steeds een passende bestemming voor gevonden worden maar 't gaat hard achteruit. Daar is de Oosterkerk, in zeer trieste konditie. Het blijkt toch wel dat Hoorn het voor z'n restauraties ook nu nog van partikulier initi atief moet hebben: trots wijst men ons het komplex van de Openbare Bibliotheek aan het Kerkplein met het Admiraliteitenpoor tje, een geslaagde verwevenheid van oude en nieuwe architektuur. En aan de haven de Veermanskade, een hele wand gerestau reerde woon- en pakhuizen. Ook de ge noemde hervormde Oosterkerk zal weereen Detail van de desolate toestand waarin de Oosterkerk nog verkeert. Een kans op her stel mede dank zij particulier initiatief

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 14