waarden spreken bedoelen we niet meer al leen het monument als „vitrine-objekt" maar de hele struktuur waarin een levens sfeer vorm heeft gekregen, waarover we nog lang niet zijn uitgepraat en waar we nog zoveel aan hebben af te kijken. Bezorgdheid Meer dan drie honderd monumenten heeft Hoornen als we door de oude stad lopen en met mensen spreken die zich wat van het lot van de stad aantrekken, dan wordt het genie ten van wat er nog is behoorlijk verstoord door wat er slecht bijstaat, en we merken dat er terecht bij vele betrokkenen grote be zorgdheid is over behoud en herstel in de toekomst. Als we die bezorgdheid nader vorm geven, komen de volgende vragen aan de orde: - waaruit bestaan de bedreigingen en hoe staat het met de beschermingskansen - wie houden zich ermee bezig, wat kun nen ze doen en wat gebeurt er Vooreen antwoord op die vragen zullen we ons moeten verdiepen in de planologische stand van zaken, ook al is dat taaie stof, want het is dankzij de planologie dat wette lijke bescherming mogelijk wordt gemaakt. De Oosterpoort: hulpbehoevend De school aan de Ramen: dicht getimmerd Struktuurplan Een paar jaar geleden was Hoorn nog een arme gemeente, tot het van rijkswege net als Alkmaar en Purmerend „in het kader van de gebundelde deconcentratie" zoals dat heet, tot overloopgemeente werd aangewezen. Rond de stad wordt een groot deel van de bevolking van de randstad Holland gehuis vest, de stad groeit van een eigen bevolking in 1945 van rond de 15 duizend, in 1970 naar 23 duizend en in 't jaar 2000 zullen er naar de ramingen van nu 80 duizend inwo ners zijn. Daartoe worden er per jaar nu zo'n 1500 huizen bijgebouwd, met hun voorzienin gen, dit alles aan de hand van het struktuur plan Groot-Hoorn. En de oude binnenstad? Natuurlijk komt in het struktuurplan de oude binnenstad uit voerig aan de orde, zij krijgt een kompli- ment: „daar de binnenstad van een unieke historische schoonheid is, waarvan het mo numentenkarakter geleid heeft tot verkla ring tot beschermd stadsgezicht" enz., maar toch blijkt die schoonheid ook wel een blok aan 't been, want dezelfde „unieke historische stedelijke schoonheid vormt echtereen duidelijk beperkende faktor voor de ontwikkeling van het huidige centrum in de binnenstad tot hoofdcentrum van Groot-Hoorn" Het unieke enzovoorts blijkt dus eerder een probleem dan een kostelijk uitgangspunt! Aangezien dus de „flexabiliteit voor het opvangen van deze door de groei veroor zaakte expansie beperkt is" vindt men dat „in ieder geval voorkomen moet worden dat de kleinschalige binnenstad door schaalvergroting wordt aangetast, dat niet één functie zich ten koste van de andere te sterk gaat ontwikkelen. In iedere fase dient een zinvolle verwevenheid van functies ge handhaafd te blijven' Dat is natuurlijk heel mooi gezegd in het struktuurplan. Maar hoe staat het er nu wer kelijk voor met de binnenstad? Gedeeltelijk beschermd Toen in oktober 1970 de binnenstad gedeel telijk als beschermd stadsgezicht werd aan gewezen, had-volgens de wet-binnen een 170

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 13