Hoorn zien en je hart vasthouden ^r Er is grote bezorgdheid over het oude hart van Hoorn. De enorme stadsuitbreiding rond de kern stelt hoge eisen aan de binnenstad. Een centrumfunktie toebedelen aan een unieke historische stadskern, dat vraagt een uiterst beleidvol bestuur. Hoe staat het met de bescherming van de kwetsbare binnenstad? eisen van een bestaan waarin beroep en be huizing nauw verweven waren, en klein schalig. In ieder geval nooit berekend op modem, grootschalig verkeer en winkelbe drijf. Komend vanuit het westen op de dijk langs het IJsselmeer zien wij de oude Zuiderzee stad opdoemen. Net als een schipper die op een haven aanstuurt weet je: die verzame ling huizen en torens, dat karakteristieke silhouet, dat kan alleen maar Hoorn zijn. Dankzij de gunstige ligging aan een natuur lijke havenmond kwam Hoorn vroeg tot ontwikkeling: meer dan zes eeuwen geleden kreeg het al stadsrechten, de handel in laken en bier floreerde evenals visserij en scheepsbouw, de haven werd al spoedig uitgebreid en natuurlijk waren er behoor lijke wallen en poorten gemaakt. Het wisselend krijgsgeluk kostte de stad heel wat inspanning maar uiteindelijk ver wierf Hoorn zich een blijvende plaats als regeringsstad. Beroemd werd de overwin ning op Bossu in de slag op de Zuiderzee in 1573. Drie huisjes aan de Slapershaven werden versierd met een terracotta relief dat ons met tekst en beeld van die gebeurtenis vertelt. Onvervangbaar patroon. Nu zijn de verdedigingswallen geslecht, het zijn plantsoenen geworden, maar Singel gracht, de Oosterpoort, de Kruittoren en ook de grote Hoofdpoort aan de haven ge ven nog een duidelijke markering van het oude stadsgedeelte. Binnen die begrenzing ontstond een patroon van stegen, straten en pleinen zoals dat vroeger groeide en funktioneerde, niet te vergelijken met onze snelbouwpatronen, ook niet herhaalbaar, wèl inspirerend. En onvervangbaar. Gebouwen en woonhuizen, heel vroeger ook stadsboerderijen en kloos ters, zijn gegroepeerd en opgezet volgens de Gebruiksgoed Na tijden van groot aanzien verloor Hoorn in de 19e eeuw zijn centrale positie, de stad verarmde, zelfs pronkstukken als bijvoor beeld de Waag en het Staten College op de Rode Steen, en de Oosterpoort, waren rond de eeuwwisseling zeer bouwvallig. Deze werden toen wel net op tijd gerestau reerd, maar er is veel méér verloren gegaan. Want toen werden juweeltjes van bouw kunst nog wel gespaard, maar het even zo belangrijke gebruiksgoed, de gewone huis jes en straatjes die ons zoveel te vertellen hebben over 't leven van weleer, die werden minder of niet gerespekteerd. Wanneer we nu over beschermen van oude Herinnering aan de slag op de Zuiderzee in 1573: de zgn. Bossu-huisjes

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 12