Monumentenzorg in 1978 Het overleg met andere departementen, die bij wijziging van de Monumentenwet zijn betrokken, is hervat. Verwacht mag worden dat nog in dit zittingsjaar (1977-78) een ontwerp tot wijziging van de wet bij de Tweede Kamer kan worden ingediend. Dit staat te lezen in de Memorie van toelichting tot de rijksbegroting voor 1978 vanCRM. Aan de memorie van toelichting op een ontwerp van wet tot behoud van het cultuurbezit wordt thans de laatste hand gelegd. Na aanvaarding van beide stukken door het interdepar tementaal overleg zal de raadpleging daarover met belanghebbenden beginnen. Dit is een tweede belangrijke mededeling, die in het begrotingsontwerp van CRM wordt gedaan. Deze begroting ademt overigens uiteraard een zelfde kenmerk van soberheid als de andere begrotingsonderdelen. In de CRM-begroting zit intussen een flinke groei. Ze sluit voor 1978 met een totaal van 9,2 miljard tegen 8,2 miljard voor 1977 (1976 vermoedelijk 7,5 miljard). Op dat bedrag van ruwweg negen miljard gulden steken de voor het volgend jaar uit getrokken bedragen voor Monumenten be scheiden af. Maar alvorens met de cijfers te komen, eerst een klein stukje Memorie van toelichting: „Vooral het streven naar een planmatige aanpak van de restauratie van monumenten en zg. beeldbepalende panden in be schermde stads- en dorpsgezichten werd uitgebouwd in nauwe samenwerking met de betrokken gemeenten en met het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke orde ning. Er zal naar worden gestreefd dit beleid verder inhoud te geven; een al te ambitieuze ontwikkeling van deze activiteit is echter niet mogelijk. Met het lokaliseren en inventariseren van buitenplaatsen in samenspel met de Hoofd afdeling Natuur- en Landschapsbescher- ming van CRM en het Staatsbosbeheer om te komen tot een betere bescherming van deze objecten wordt voortgang gemaakt. In een door het Nederlands Economisch In stituut opgesteld rapport over de financiële economische positie van de particuliere kas teeleigenaren, welk rapport voorzien is van dooreen stuurgroep opgestelde beleidsaan bevelingen, wordt ervoor gepleit te komen tot een vorm van het verlenen van onder- houdssubsidies voor kastelen e.d. De rege ring heeft terzake nog geen standpunt be paald doch zal zich ernstig beraden over de gedane aanbevelingen, die in het bredere kader van de onderhoudssubsidie voor (be paalde categorieën van) beschermde mo numenten moeten worden gezien. Het personeelsbestand van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg is uitgebreid". De omvangrijke werkzaamheden verbon den aan het opstellen van de beide struc tuurvisies (natuur- en landschapsbehoud en openluchtrecreatie) en het leveren van een bijdrage voor de Nota landelijke gebieden hebben, zo lezen we ook in de Memorie van toelichting tot de CRM-begroting, meer tijd gevergd dan een jaar geleden kon worden voorzien. Dientengevolge zullen de nadere uitwerkingen van de beide structuurvisies, in de vorm van een Structuurschema natuur- en landschapsbehoud en een Structuur schema openluchtrecreatie, niet vóór het einde van 1978 kunnen worden afgerond. Beide structuurschema's zullen de proce dure van planologische kernbeslissingen doorlopen Begrotingscijfers Personeel Rijksdienst v.d. Mon.zorg Materieel Rijksdienst v.d. Mon.Zorg Subsidies en andere uitgaven voor mon. zorg Uit hoofde van in het dienstjaar aan te gane verplichtingen Uit hoofde van in vorige dienstjaren aangegane verplichtingen Aan te gane resp. aangegane verplichtingen die in latere jaren tot betaling zullen leiden Subsidies en overige uitgaven aan ver enigingen en stichtingen, werkzaam op - het gebied van monumentenzorg 1978 geraamd 1977 toegestaan afgerond afgerond ƒ10.724.000 10.071.000 2.200.000 1.702.300 98.054.000 84.754.000 17.054.000 81.000.000 97.000.000 65.000.000 1.273.000 1.262.000 Op de begroting van Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening is in het kader van de stadsvernieuwing een bedrag uitgetrokken voor de verbetering van 850 woonhuismo numenten. v.d.W. 168

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 11