Woudrichem kreeg beeldje van Jan Claessen Prijs voor A. Buter Het Noord- Zuidhollands Koffiehuis de mouw steken en op pad gaan de duizen den, die zich nu nog afzijdig houden, op te wekken daadwerkelijk ons werk te steunen. Tot dat werk behoort ook de geregelde ver schijning van ons tijdschrift, dat zich in toe nemende mate in de belangstelling mag verheugen. Maar met belangstelling alleen komen we er niet. Slechts een zeer groot aantal nieuwe leden kan de bond Heemschut de financiële draagkracht verschaffen die dringend nodig is. v.d.W. De publiciteitsprijs 1977, ingesteld door de stichting Het Overijssels Landschap is toe gekend aan de journalist A. Buter te Neede, die tevens lid is van de provinciale commis sie van Heemschut. De heer Buter kreeg de prijs „voor de totaliteit van zijn vele, gedu rende de afgelopen twee jaar gepubliceerde artikelen, in het bijzonder voor dat, ver schenen onder de kop: „Met boerenellende toch plezierig leven", over de Reestpro- blematiek, gepubliceerd in de Twentse Courant van 3 april 1976, dat kenmerkend is voor de wijze waarop de bekroonde zijn stof behandelt. De jury loofde „het veelzijdige karakter van Buters" werk en in het bijzon der de wijze waarop hij veertig jaar lang aansluitend bij de aktualiteit de betekenis van natuur- en landschapsbehoud in een breder kader plaatste, daarbij de belangen van de in het landschap levende en wer kende bevolking steeds nadrukkelijk mede in zijn beschouwingen betrekkende". De prijs, bestaande uit een penning, ont worpen door de Overijsselse beeldhouwster mevr. Janny Brugman-de Vries en een be drag van duizend gld. is de heer Buter uitge reikt door de voorzitter van de stichting, de heer J. Thomas. Voor het Arsenaal in Woudrichem, dat dank zij Heemschut behouden kon blijven, is enige weken geleden een bronzen beeldje van Jan Claessen onthuld. Wie was Jan Claessen? Hij was de koerier-trompetter in het leger van prins Maurits. In 1634 werd hij nabij Andel op nimmer onthulde wijze, te zamen met een vrouw (z'n geliefde?), ver moord. Jan Claessen werd in de schip van de kerk van Andel begraven. Enige tijd ge leden werd zijn grafsteen ontdekt. Het had dus eigenlijk voor de hand gelegen een standbeeld voor hem in dat dorpje te plaat sen, maar Andel behoort tegenwoordig tot de gemeente Woudrichem en het plein vóór 167 het arsenaal leek daarom een geschiktere situering. Het initiatief tot de oprichting van het mo numentje werd genomen door de rotary- club in Woudrichem, die aan de onthulling een hele feestelijkheid verbond, welke zich grotendeels binnen de oude muren van het arsenaal afspeelde. Die feestelijkheid had ten doel geld bijeen te brengen voor de actie „Stoelmobiel", een project voor de aan schaf van een busje, dat speciaal aangepast is voor het vervoer van gehandicapten. Er waren vele gasten, waarbij bestuursleden van Heemschut, die allen hun financiële steentje voor het goede doel bijdroegen. Het beeldje, ontworpen door de in Gorin- chem wonende beeldhouwer Marcus Ra- venswaay, werd onthuld door de heerL. de Monte, gouverneur van het Rotary-district waartoe Woudrichem behoort. Het werd overgedragen door de heer D. Sonneveld, voorzitter van Rotary Woudrichem aan de wnd. burgemeester, mevr. Wehrter, die het namens het gemeentebestuur graag aan vaardde. Het bestuur van de stichting Noord-Zuid Hollands Koffiehuis te Amsterdam heeft in de afgelopen weken, op basis van de offici ële gemeentelijke gegevens, een eerste ver kennende studie verricht. De resultaten van deze studie "zijn neerge legd in een aantal tekeningen en rechtvaar digen het vertrouwen dat de mogelijkheid tot herbouw van het koffiehuis op ongeveer dezelfde plaats als voorheen op technische gronden kan plaats vinden. Vanzelfsprekend zullen nadere door de ge meente te formuleren voorwaarden hierbij eveneens een rol kunnen gaan spelen, doch het bestuur heeft goede hoop dat in samen werking met de technische diensten van de gemeente de door de stichting ontvouwen ideeën nader zullen kunnen worden uitge werkt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 10